15 Adımda Teknik SEO Çözümlemesi

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
15 Adımda Teknik SEO Çözümlemesi
01.01.2022

15 Adımda Teknik SEO Çözümlemesi

SEO konusunda başarılı olmak için web sitenizin en küçük detayını bile göz ardı etmemelisiniz. Bunu yapmak için sitede belirli zamanlarda çalışmanız gerekir. Bu çalışmalardan en önemlisi teknik SEO analizidir. Web sitenizin teknik seo analizinin nasıl yapılacağı ve hangi adımların atılması gerektiği konusunda sizler için hazırladığımız bu içeriğin tüm detaylarını ve analizlerini anlattık.

SEO sürecini terapötik bir çalışma olarak düşünebilirsiniz. Hasta olan bir web sitesini tedavi etmeden önce önce bir teşhis koymalısınız. Başka bir deyişle, mevcut durumunuzda neyin yanlış olduğunu bulmanız ve buna odaklanmanız gerekir. Sorun çözüldüğünde, performans üzerinde çalışabilirsiniz.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, sitenizdeki mevcut durumunuzda düzeltilmesi gereken kusurların belirlenmesidir. Bu seans sırasında, önceliklerinizin farkında olmalı ve bunları buna göre izlemelisiniz. Tabii bunun için reytingleri etkileyen faktörlerin bilinmesi gerekiyor. Bu içerikte araştırmalarımızın sonuçlarını ve deneyimlerimizi paylaşıyor ve siteyi geliştirmek için neler yapabileceğimizi sizlere anlatıyoruz.

Bu, sıralamanızda hangi kriterlerin daha etkili olduğunu ve öğrenmeye nereden başlamanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Arama motorları, sitenizi belirli sıralama kriterlerine göre diğer sitelerle karşılaştırabilen algoritmalar kullanarak sitenize değer katar.

Arama motorlarının sitenize yerleştirdiği değerler, sitenizin sonuç sayfasındaki konumunu belirler. Tarama robotu, tarama botları en küçük ayrıntıyı izliyor. Siteniz, sitenize göz atarak tabiri caizse ne kadar hızlı ve güvenli olduğunu anlar. Burada SEO'nun sürekli değiştiğini bilmelisiniz. Bu, hemen oturup kontrol etmeniz gerekmediği anlamına gelir.

Her arama motorunun periyodik olarak güncellenen bir sıralama algoritması vardır. Bu algoritmayı takip edip güncellerseniz, bu değişikliklerden haberdar olursunuz. Bu şekilde sitenizde hangi değişikliklerin ve eylemlerin yapılması gerektiğini bilirsiniz.

Google algoritmaları bağlantısını takip ederek Google'ın sıralama algoritmalarını nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Rakiplerinizin bu işle oynamadığını hatırlatırız. Sürekli değişen ve gelişen bir ortamda rakiplerinizi izlemeniz ve içeriğinizi değişen kurallara göre güncellemeniz ve optimize etmeniz gerekiyor.

Nasıl düzenli araç muayeneleri eksiklikleri gideriyorsa, web sitenizi de düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bu nedenle, eksikliklerin giderilmesi için ayda en az bir kez kapsamlı denetim yapılması ve yılda en az bir kez tam denetim yapılması önerilir. Teknik SEO analizi nasıl takip edilir, genel veya özeldir. İlk olarak, sitenizi yaygın hatalar için taramanız ve tek tek sayfaları iyileştirmeniz gerekir.

Bu içerik Screaming Frog Tool kullanılarak taranmıştır. Sitenizin performansını ve hızını artırmak için Google arama konsolu, analiz ve hız araçlarını kullanın. Tarama ve denetleme sürecine başlamadan önce, mevcut durumumuzda sıralamayı etkileyen faktörlere bakarız ve 1 milyon web sitesini yurt dışı araştırmamızdan elde ettiğimiz bulgular paylaşılır.

İşte Araştırma Sonuçlarının Özeti

Güvenilir kaynaklardan gelen referans bağlantıları (geri bağlantılar) hala çok önemli bir sıralama faktörüdür. Ayrıca, sitenin genel bağlantı haklarının en üst sıralamalarla güçlü bir şekilde ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Yazılı içeriğin, konuyu tam olarak kapsamayan zayıf içeriğe göre daha kötü performans gösterdiği sonucuna varılmıştır. Semrush'un analizi, ankete katılan bu web sitelerinde uzun içerik yayınlayan kişilerin daha üst sıralarda yer aldığını gösteriyor.

Bu web sitelerinin ilk sayfasında çıkan sonuçlarda ortalama kelime sayısı 1890 kelimedir. SSL sertifikası, ilk PageRank ile çok güçlü bir korelasyona sahiptir. Bu sonuç normaldir çünkü Google, HTTPS'yi bir sıralama faktörü olarak gördüğünü açıklamıştır. En az bir resim içeren içeriğin, resim içermeyen içeriğe göre daha iyi performans gösterdiğini görebilirsiniz.

Söylemeye gerek yok, başlık etiketi ile sıralama arasında çok az korelasyon var. Bu sonuç, Google'ın anlamsal aramaya geçişinden kaynaklanıyor olabilir. Web sitesi hızı gerçekten önemlidir. Hızlı yüklenen web sitelerinin sıralamalarda iyi bir konumda olduğu biliniyor. Bunu ve daha birçok bulguyu takip ederek SEO faktörlerindeki değişiklikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

1.Bulunabilirlik Denetimi      

Web sitenizdeki tüm sayfaların sıralama sonuçlarında görünmesini sağlamak için bir dizin kontrolü yapın. Bunu arama konsolunu kullanarak yapabilir veya sayfayı arama sonuçlarında bulmak için Google arama motorunda "Site: sitename.com" için arama yapabilirsiniz. Bu kontrolün amacı, dizine eklenmemiş sayfaları belirlemek ve hataları gidermektir. Ayrıca site adına göre arama yapsanız bile web sitesinin görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin.

2.Tarama Bütçesi Analizi

Tarama bütçesi, bir arama motoru botunun bir web sitesinde harcadığı zamandır. Arama motorları tarafından web sitenize atanan değerlerle belirlenen bu bütçeyi boşa harcamak, sayfaların düzgün taranmasını engelleyebilir ve SEO'nuzu riske atabilir. Dolayısıyla Google Search Console > Tarama İstatistiklerinde web sitenizin ne sıklıkla tarandığını biliyorsanız, özellikle kırık link sayfalarını optimize ederek tarama bütçenizi yönetebilirsiniz.

3.Site taraması

Screaming Forg aracını kullanarak tarama işlemini çalıştırın. Bu araç, Screaming Frog web sitesinden indirilebilir. Ücretsiz sürüm, sınırlı gezinmeye izin verir. Öncelikle programı açın, arama alanına web sitenizin alan adını girin ve Başlat düğmesine tıklayın.

İlerleme çubuğunun taramayı %100 tamamlamasını bekleyin. Screaming Frog ve Deep Crawl gibi bu araçlar, web sitenizin arka planındaki hataları bulmanıza yardımcı olur ve SEO çalışmanız için büyük bir yardımcıdır. Bu tarama sonucunda web sitesinde birçok konuda hata ve kusurları tespit edebilecek.

4.Yönlendirme Bağlantılarının Düzeltilmesi

Tarama bütçenizin boşa gitmesine neden olan faktörlerden biri de bir dizi öneridir. Bağlantı başka bir bağlantıya yönlendirilirse, işte bir dizi referans bulunabilecektir. Googlebot, bu bağlantıları tanıyarak ve gerekli ayarlamaları yaparak web sitenizi daha verimli ve daha kısa sürede tarayacaktır. Bu SEO'yu etkileyen durumlardan biridir.

Yönlendirme bağlantısını bulmak için sitenizi taramak için kullandığınız Screaming Frog aracının üst menüsünde bulunan Response Code menüsünün Filter bölümünde Redirect (3XX) seçeneğini seçmeniz gerekir.

Web sitenizin bir yönlendirme bağlantısı varsa, aşağıda listelenecektir. UPGO için aynı adımları izlediğimde bir yönlendirme bağlantısı olduğunu gördüm. Şimdi bunları nasıl düzelteceğimize bakalım. Önce sonuçların listelendiği bölümden tıkladığınız bağlantıya tıklayın, ardından alttaki resimde bir ok bulunan alt menüde hedef sekmesini açın ve ardından URL sayfasını açın.

2 numara ile işaretlenmiş kısma bakın. Yönetici sayfasında 3 numara ile işaretlenmiş URL bağlantıları için. Bu bağlantıyı URL numarası 4 ile değiştirmek, yönlendirme bağlantısını da düzeltecektir. Linki sayfada bulamazsanız, sayfaya sağ tıklayıp Kontrol Et'e tıklayıp CTRL + F tuşlarını kullanarak kod bölümünde düzeltmek istediğiniz URL'yi bulabilirsiniz.

5.Hata (404X) Veren Sayfaların Tespiti

Ziyaretçileriniz veya arama motoru botları herhangi bir sayfaya erişemiyorsa, bu web siteniz için uygun değildir. Bu durumda sayfa 404x hatası vermiş olabilir. Sonuç olarak, site mevcut olmayabilir. Bu hatalarla uğraşmazsanız, en iyi çalışma bile boşa gidebilir. 40X Bir hatayı tanımlamanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri Google Arama Konsolu hesabıdır.

Search Console hesabınızda oturum açın ve tarama sayfasının tarama hataları bölümünü açın. Bu sayede 404 hatayı tespit edebilir ve birçok araç ile tarayabilirsiniz. Screaming Frog Log File Analyzer'ı kullanarak günlük kayıtlarını analiz eden son eğitim oturumu, tutarsız durum ve hata kodları döndüren sayfaları belirledi.

Şimdi, gerçek zamanlı tarama yapmak istiyorsanız, 404 hatasına (Hata: Sayfa bulunamadı) neden olan sayfayı belirlemeli ve gerekli düzeltmeleri ve yönlendirmeleri yapmalısınız. Screamin Frog aracının Response Code menüsünün filtre alanında Client Error (4xx) seçeneğini seçerek aynı şekilde hata sayfasını tanımlayabilirsiniz.

Bu şekilde tarama bütçesini kontrol etme adımlarını gerçekleştirirsiniz. Bu hatalar, 301 yönlendirmeleri kullanılarak güvenilir bir şekilde uygun sayfaya yönlendirilmelidir. Ayrıca aynı menüde diğer hataları bulmanız ve sayfaya gerekli düzeltmeleri yapmanız gerekiyor.

6.URL Kontrolü

URL yapısı SEO'yu etkilemeye devam ediyor. Özellikle, Googlebot tarafından başarılı taramalar için URL'lerin optimize edilmesi gerekir. Çok uzun olmayan URL'lere sayfa başlığına göre öncelik verilmelidir. Bu bağlantılar kısa ve görüntülendiğinde hatırlanması kolay olmalıdır. www.siteadi.com/p=44? Stil URL parametreleri kullanmayın.

Ayrıca linkte kullanılan kelimelerin arasına "," ve "_" gibi karakterlerin yerleştirilmesi sayfada büyük sorunlara neden olabilir. Bunun yerine "" satırını kullanmak daha uygundur. Bunun nedeni, markanın arama motorları tarafından bir alan olarak tanınmasıdır.

Aksi takdirde, URL'de ASCII karakterleri kullanmayın. ASCII karakterlere kısaca Öğç gibi Türkçe karakterler denir. Bu bağlamda özellikle dizinlerde ve URL'lerde içerik dışında bu karakterleri kullanmayınız.

Şimdi üst menünün URL alanını açın ve yanlış URL'yi tespit edin. İlk olarak, bağlantıyı tanımlamak için ASCII karakterlerini kullanalım. Bu hatalar genellikle içeriğinize eklediğiniz resim dosyalarında görünür.

Bu nedenle, dosya uzantısında bu karakterleri kullanmayın. Açılan URL sayfasının sol tarafındaki filtre alanında ASCII olmayan karakterler seçeneğini seçin. İsterseniz, bu karakterleri kullanan URL'leri belirlemek için URL sayfasının sağ tarafındaki arama alanında "," ve "_" karakterlerini de arayabilirsiniz.

7.Sayfa Başlıklarının (Title Etiketlerinin) Kontrolü

Sayfa başlığı, Google'a içeriğin ne olduğunu söyler. Sayfa başlığı olmayan sayfaları ve birden çok karakter içeren sayfaları tanımlamanız ve düzenlemeniz gerekir. Bunun için öncelikle sayfa başlığı menüsünün filtre bölümünde eksik sayfayı arayarak sayfa başlığı olmayan yani başlık etiketi olmayan sayfayı tanımlayabilirsiniz.

Yine 60 karakterden fazla seçeneği, sonuçlar sayfasından taşan sayfayı bularak başlığı optimize etmenize olanak tanır. Ayrıca 30 karakterden kısa bir başlık belirleyip gerekli optimizasyon işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

8.Meta Açıklamalarının Kontrolü

Meta açıklama, sıralamanızı doğrudan etkilemese bile, meta açıklama, Google'a ve kullanıcılara içeriğinizi nasıl özetleyeceğiniz konusunda ipuçları sağlar. Uygun şekilde optimize edilmiş meta açıklama, arama sonuçlarında da görünecektir. Kullanıcıları sayfanıza çekmek için etkili açıklamalar yazabilirsiniz.

Google, sonuç sayfasındaki tüm meta açıklamalarını görüntülemez. Kullanıcının arama amacı için bir içerik bölümü varsa, bunun yerine özet olarak görüntülenecektir. Meta açıklamasını optimize ederken hem masaüstü hem de mobil kullanıcıları göz önünde bulundurun.

Bunun için ideal uzunluk 60-130 karakter arasında olmalıdır. Screaming Frog Tool aracının Meta Description sekmesini kullanarak sitenizin sayfa ve meta açıklama içermeyen sayfalarının meta açıklama uzunluklarını belirleyebilir ve bu sayfaları optimize edebilirsiniz.

9.Meta Keywords Denetimi

Meta anahtar kelime etiketleri artık bir sıralama öğesi değildir. Bu nedenle, bu etiketlerin sayfada olup olmadığını kontrol etmeniz ve gerekirse kaldırmanız gerekir. Bu şekilde sayfayı gereksiz stresten kurtarın. Bunu yapmak için meta anahtar kelime seçeneklerini kontrol edebilirsiniz.

10.Heading Etiketlerinin Kontrolü

Başlık etiketleri ve başlık etiketleri genellikle karıştırılır. Yaygın olarak kullanılan sayfa başlıkları ve H1 etiketleri aynıdır. Ancak bazı durumlarda sayfa başlığı ve başlığı farklı olabilir. Bunun nedeni, kullanıcıların dikkatini çekmek için başlıklarda veya başlıklarda semantik kelimelerin kullanılmasının istenmesidir. H1 etiket karakter uzunluğunun 60 karakteri geçmediğinden emin olun.

Screaming Frog aracı gibi, H1 etiketleri veya 60 karakterden uzun üstbilgileri olmayan sayfaları algılayabilir. Benzer başlıklara sahip sayfalar olup olmadığını kontrol edin. Filtreler bölümündeki çoğalt seçeneğini kullanarak bunu analiz edebilirsiniz. Aynı H1 etiketini kullanan sayfalarınız varsa, bunların aynı olduğundan emin olun. Aynıysa, standart etiketleri kontrol edin. İçerik aynı değilse başlığı değiştirmenizi öneririz. Bunu yukarıdaki sorun için de yapmayı unutmayın.

11.Görsel Kontrolü

Resimler, sayfalarımızda kullanılan dosyalardır ve kullanıcı deneyimine önemli ölçüde katkıda bulunur. Bunların kalitesi ve özgünlüğü web sitemizin kullanılabilirliğine katkıda bulunacaktır. Ancak kullanılan görselin boyutuna dikkat etmelisiniz.

100KB üzerinde görseliniz varsa siteniz yavaşlar ve sayfalar yavaş açılır. Bir saniye bile gecikme, kullanıcının sabırsızlığı nedeniyle sayfanın kapanmasına neden olabilir. Ayrıca, görsel görsel amaç dışında kullanılıyorsa görsele alternatif bir açıklama eklemeyi unutmayın. Ayrıca bu açıklamadaki karakter sayısını da not edin.

Altbilgi başlıkları, Google'a altbilginin ne olduğunu söyler. Bu, sayfalarınızı taramayı kolaylaştırır ve ayrıca görsel arama yoluyla trafik çekebilir. Yine aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Görseller sekmesindeki seçeneklerde 100 KB üzeri görseller ve uzun ya da yazılmamış ek açıklamalar seçebilirsiniz.

12.Zayıf İçerik Tespiti

Zayıf içerik, yani düşük kelime sayısı ve kullanıcı için uygun olmayan içerik, konunun doğasına bağlı olarak bir sayfada geçirdiğiniz süreyi kısaltabilir. Burada bu sayfaların alt başlıklara göre yazılıp yazılmadığına dikkat etmelisiniz. Başka bir deyişle, önemli bir konu hakkında kısa bir makale yazmak bile derecelendirme notunun düşmesine neden olabilir.

Her durumda, içerik en az 300 kelime olmalıdır. Üst menüden dahili seçenekleri seçip sonuçlar sayfasının sağına kaydırarak kelime sayısı seçeneğini kullanarak içeriğinizdeki kelime sayısını kontrol edebilirsiniz. Ancak bu sayfayı bilgisayarınızda Excel'e indirmek için "Dışa Aktar" seçeneğini kullanmanızı, gereksiz kısımları kaldırıp sıralamanızı öneririz.

Anlatılan tüm konular için de bu dışa aktarma işlemini takip edebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda metnin en-boy oranı ve tarama derinliği gibi faktörleri görmenizi sağlar.

13.SERP Snippet Denetimi

Sayfanızın Google arama sonuçlarında nasıl görüneceğini hızlıca görme seçeneği vardır. Screaming kurbağa alt menüsündeki SERP Snippet sekmesini kullanarak sayfanın görünürlüğünü sonuçlar sayfasında kontrol edebilirsiniz.

14.Site Haritası Kontrolü

Site haritaları, arama motorlarının ve kullanıcıların web sitenizde gezinmesini kolaylaştıran dosyalardır. Site haritaları HTML ve XML olarak ikiye ayrılır. XML site haritaları görsel ve video XML haritaları olarak da çeşitlendirilebilir.

HTML site haritası ile XML site haritası arasındaki fark, HTML site haritasının kullanıcıya yönelik olması ve kullanıcının sitede gezinmesini kolaylaştırmasıdır. Arama motoru için bir XML site haritası oluşturulur.

Web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirmek için HTML site haritalarını kullanmak mantıklıdır. Web sitenizin her sayfasına bağlantı veren bir sayfanız varsa, bu karta zaten sahipsiniz. WordPress kullanıyorsanız, bunu çeşitli eklentilerle yapabilirsiniz.

XML Site Haritası, sitenizi dizine eklerken size yol gösteren bir dosyadır. Böylece yinelenen içerikle ilgili bir şikâyetiniz varsa Google yanınızda. Tarayıcınıza sitename.com/sitemap.xml yazarak sitenizin bir XML site haritasına sahip olduğunu doğrulayabilirsiniz.

15.Site Hızı Analizi

Eğitim sıralamaları site hızının önemini vurgular ve araştırmalar bunu doğrular. Kullanıcılar sabırsızdır ve bir saniyelik gecikme bile siteyi okumadan terk etmelerine neden olabilir. Sitenizin hızını düzenli olarak analiz etmeli ve gerekli ayarlamaları yapmalısınız. Bunu yapmak için kullanabileceğiniz birçok araç var.

Google'ın Pagespeed insights aracı özellikle sıklıkla kullanılır. Google'ın bu hız testi aracı, web siteniz hakkında yeterli bilgi sağlar. Örneğin, web sitesi hızı, yükleme performansı ve neden yavaş yüklendiği konusunda önerilerde bulunun.

SONUÇ

Buraya kadar bir web sitesini hasta eden etkilerin nasıl tespit edilip düzeltileceğini açıklamaya çalışıldı. Web siteniz için bu çalışmaları yaparsanız, web sitenizin performansında önemli bir artış garantisi verebiliriz. Arama motoru botları tarafından taranan web siteleri, bu anketleri yapmayan web sitelerine kıyasla ön plandadır.