Ajansların Dostu Matbaa

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Ajansların Dostu Matbaa
16/08/2018

Ajanslar Ne İş Yapar?

Ajanslar bir firmanın ya da markanın bilinirliğini, dolayısıyla gelirini arttırmak için yapılan çalışmalardaki en önemli iş ortaklarındandır. Reklam ajansları gerektiğinde ön pazar araştırmasından, sonuç raporlamaya kadar geçen bütün süreci kontrol ederek markanın büyümesine katkı sağlarlar. Ajanslar firmaların kullanacakları iletişim tekniklerinin saptanmasından başlayarak, firmalar adına yaratıcı tasarımlar üreterek bu tasarımların uygulanmasını sağlayan bütünleşmiş bir tanıtım hizmeti sunan kuruluşlardır. Reklam ajanslarının işleri, firma profillerinin ve firmaların mali alt yapılarının oluşturulmasından başlayarak, çeşitli tasarımların oluşturulmasını sağlamak ve bu tasarımların yayınlanacakları tanıtım aracına uygulanmasını kontrol etmektir.

Matbaalar Ne İş Yapar?

 Resim, yazı veya şekilleri kumaş, kağıt, araç gereç ve bazı aksesuarlar üzerine özel bir surette basıp çıkartan ve bir çok nüsha haline getiren makine ya da sistemler bütününe matbaacılık denir. Bir matbaa şirketi, işyerlerine veya şahıslara ihtiyacı olan ya da talep ettiği bütün materyallerin basımını gerçekleştirebilir.

Ajanlar ile ortak çalıştıkları işler;

Katalog ve Broşür

Kurumsal Materyaller (Antetli Kağıt, Dosya, Kartvizit, Zarf, vb.)

Muhasebe Evrakları (Fatura, İrsaliye, Tahsilat Makbuzu vb)

Poster, Afiş ve Bilboard

Kitap, Kitapcık, Dergi ve Süreli Yayınlar,

Insert ve Föy

CD, Kaset Kapağı

Menü, Bilet, Sticker

Tebrik Kartı, Davetiye

Takvim, Ajanda, Bloknot

Kutu, Çanta

Şirket Bülteni ve Faaliyet Raporu

Ajanslar İle Matbaalar Arasındaki İlişki;

Ajansların ve matbaaların arasındaki ilişki ile ilgili ne biliyorsunuz? Sizi biraz bilgilendirmekten zarar gelmez.

Bir markanın hiç yoktan hep varoluşundaki tüm süreci yönetiyorlar ve matbaalara çok işleri düşüyor. Bir ajansın en iyi dostu kim diye sorarsanız “müşteri” diye görüş bildirenlere aldırmayın; çünkü doğru cevap matbaa olmalıydı. Kaliteli bir matbaa, arkadaşı olan ajansın son dakika isteklerini, dertlerini, sorunlarını her zaman dinler ve ondan beklenenleri harfi harfine uygular. Hatasız iş yapmayı ilkesi haline getiren matbaa ekibi ile ajans çalışanları arasında belli bir süre sonra özel bir dil oluşur. Bir ajans çalışanı için oturduğu yerden iş takibi yapabilmek, binlerce telefon görüşmesine veya yazışmaya gerek kalmadan istediği gibi bir sonuç alabilmek büyük önem taşıyor. Ona bunu kim sunarsa, onun yakın bir arkadaşı haline geliyor. Bu, matbaalar için de geçerli.

Ajanslar İçin Matbaanın Önemi

Tasarım konusunda uzman olan tasarımcıların yapacakları reklam tasarlama çalışmaları her zaman için en başarılı çalışmalar olacaktır. Ajansların firmalara verdikleri destek ile daha başarılı olmalarını sağlayacakları için matbaadan alacakları baskı kalitesi de önemlidir. Tasarımı yapılmış olan reklam çalışmaları için broşür veya dergiler hazırlanacaktır. Reklam ajansları metaryellerinin matbaadan kaliteli olarak basımının yapılması şirket için reklam kadar değer taşır. Bu nedenle kaliteden ödün vermeyen ajanslar için matbaanın önemi oldukça fazladır. Kaliteli baskı alacak olan reklam ajansları aynı zamanda kaliteli reklam çalışmaları da yapmış olur. Yapılan çalışmaların kaliteli olması hem firmalar açısından hem de reklam ajansları açısından oldukça önemlidir. Çünkü baskı kalitesi tüm çalışmaları doğrudan etkileyecektir. Bunun da tüketiciye yansıması aynı paralelde olacaktır. Reklam ajanslarının matbaa çalışmalarına ayrı bir özen göstermesi gereği buradan kaynaklanmaktadır.