Apple'ın 10 Pazarlama Stratejisi

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Apple'ın 10 Pazarlama Stratejisi
03/09/2018

Eğer bir Apple sahipseniz sizden coolu yok. Tabi ki de var diğer Apple kullanıcıları. Peki neden böyle düşünüyoruz. Gün geçmiyor ki yeni modelleri, üst seviyeleri, efsane güncellemeleri bize merhaba diyor. Sürekli gelişiyor hep değişiyor . İnsanlar çıldırdı mı? Taksitle de olsa herkes bir Apple sahibi olmak istiyor. 
Steve Jobs bir mühendis değildi ya da yüksek lisans derecesine sahip değildi. Onu fenomen haline getiren ve Apple’ı birkaç defa ipten almasını sağlayan yeteneği tam bir pazarlama dahisi olmasından başka bir şey değildi. Elektronik ürünleri ve teknolojiyi harika bir hizmet aracı haline getiren ve Apple’ı kurduğu günden beri temel felsefeden ödün vermeden sürekli geliştirdiği pazarlama stratejisi bugün Apple’ı Apple yapan şey ve bu stratejiden çıkarılacak çok dersler var. İşte bu adam pazarlamayı çözmüş size bu yazımda daha Jobs'ın 10 pazarlama stratejisinden bahsedeyim.

1. Basit Düşünmek
 
Apple bu pazarlama prensibini en erken anlayan ve uzun zamandır başarıyla uygulamaya devam eden bir şirket. Çok büyük inovasyonların iPad, iPod, iTunes gibi büyük etki yaratan markaların temelinde bu basit düşünme anlayışı var. Bu kampanya ve üretim şekli Apple için bir kimlik haline gelmiş durumda keza Apple reklam kampanyalarında da bu anlayışı yıllardır başarıyla uyguluyor çok uzun, hareketli, yüksek grafikli görseller yerine mesajın basit ve güçlü bir biçimde iletildiği markayı ve mesajı öne çıkaran kampanyalarla ilham veren,başarılı işlere imza atıyorlar. 
2. Ürün Yerleştirmeleri Başarılı ve Yoğun Kullanmak
 
Özellikle TV programları ve dizileri için önemli bütçeler ayıran Apple bu alanlarda kendi ürünlerinin gösterimini sağlayarak, ünlü isimlere özel üretim ürünleri gönderip görünürlüğü artırarak pazarlama gücüne önemli artılar sağlıyor. Ayrıca internet siteleri içinde ürün yerleştirmeyi çok iyi kullanan Apple etkili isimlerin kendi ürünlerini kullandığını göstererek güvenilirliğini de başarılı bir biçimde artırıyor.
3. Kullanıcı Görüşlerini Dikkate Almak
 
Apple kullanıcıların tecrübelerine başarılı bir biçimde odaklanan ve bunları her aşamada dikkate alan bir şirket. Özellikle yeni bir ürün piyasaya süreceği veya test edeceği aşamalarda belli avantajlar, indirim kuponları karşılığında sosyal medya ve web sitesi aracılığıyla kullanıcı fikirlerini ölçüyorlar ayrıca bazı cihazların testleri için güvenilir mecralardan fikir alıyorlar. Bu yöntem Apple’a beklentileri karşılamak için oldukça değerli geri dönüşler ve avantajlar sağlıyor.
4. Ürünün Fiyatından Ziyade Değerine Odaklanmak
 
Apple ürünlerini takip edenler de takdir edecektir ki Apple genellikle sabit fiyatlara sahip ürünler üreten bir şirket. Fiyatlarında çok büyük oynamalar yapıp rekabete dahil olmuyorlar. Onlar için ürünün fiyatından ziyade değeri önemi ve ürünün değerini öne çıkaracak kampanyalara odaklanıyorlar. Kendi ürünleri ve anlayışı için bir sınıf yaratmayı başaran ve ürünlerinin değerlerinin fiyatları karşıladığını düşünen firma bu özelliği sayesinde birçok alanda rekabeti diğerlerine bırakmış, kendisini ayrı konumlamış durumda.
5. Güçlü Değerlere Dayanmak
 
Müşteriler için satıl aldıkları ürünün bıraktığı iz, dayandığı değerler ve hissettirdikleri oldukça önemlidir. Tüm markaların hikayelerinde önemli her tutan bu etmenin marka hikayesinin önemli etki ettiği Apple için değeri daha büyük tüm ürün ve hizmetleriyle kompleks bir deneyim sunduğunu ve her alanda konforu, hizmet kalitesini öne çıkardığını öne süren Apple güçlü değerlere yaslanan pazarlama stratejilerinin başarısına en güzel örneklerden.
6. Sadece Ürünler Değil, Deneyimler Yaratmak
 
Herkes, her marka farklı ve iyi ürünler üretebilir ama müşteriler için güven veren, unutulmaz deneyimler üretmek çok özel bir etki ve Apple bu sayede ürettiği her ürün ve servisi heyecanla bekleyen müşterilere sahip. Aidiyet ve müşteri deneyimlerini ön planda tutmak, ürünü bir deneyimle beraber sunmak Apple’ın pazarlama başarısının en önemli sebeplerinden.
7. Kitleye Onların Diliyle Hitap Etmek
 
Müşteri profili ve alışkanlıkları hakkında detaylı bilgilere sahip olan ve bu bilgileri yeni deneyimler geliştirmek için başarılı bir şekilde kullanan Apple, müşterilerle onların dilinde konuşarak ve bağlılık kurarak kendi pazarlama biçimini yaratmış durumda. Bu etkiyi yaratmak için sosyal medyayı ve hedef gruplarının alışkanlıklarını çok iyi analiz etmek Apple’ın pazarlama başarısında önemli yer tutuyor.
8. Gizem Yaratmak
 
Apple’ın en temel ve başarılı pazarlama yaklaşımı ürünleriyle ilgili müthiş bir gizem ve merak yaratmaktır. Yaptıkları lansmanlar bu gizemleri zirveye çıkaran ve Jobs’tan beri yeni ürünleri müthiş bir beklenti ve merak eşliğinde tanıtmalarını sağlayan organizasyonlardır ve pazarlama stratejilerinde önemli yer tutar. Yapılan lansmanlar öncesi yapılan detaylı tahminler, analizler, sürekli müşterilerin tanıtılan ürün için günlerce önceden mağazalardan ön sipariş vermesi, satış günlerinde mağazalar önünde oluşan uzun kuyruklar harika kurgulanmış bir pazarlama stratejisinin göstergesi.
9. Duygusal Özdeşlik
 
Müşterilere ulaşmak ve tutunmak, onlar için önemli yer tutmak Apple’ın her zaman önemli özelliklerinden biri olmuştur. Fanboy veya Apple misyonerleri adı verilen kitle için bir yaşam tarzına dönüşmek duygusal özdeşlik kurmak yoluyla mümkün olmuştur. Ve bu pazarlama stratejisi Apple’ın önemli güçlerinden biri olarak öne çıkar. Apple ürün tanıtımlarında dahi sürekli duygusal özdeşliği öne çıkararak bu stratejiyi dünyada en etkin kullanan firmalardan biri olmuştur. Kullandıkları görseller, hazırladıkları reklam kampanyaları da hedef kitleye sunduğu mutluluk, eğlence gibi vaatlerle duygusal özdeşlik stratejisinde önemli yer tutar.
10. Görseli Öne Çıkarmak
 
Günümüzde her alanda, her an binlerce içerikle karşılaşan insanlar için kalıcı olmanın tek yolu etkili görsellerden geçiyor. Video içeriklerin bugün bu kadar popüler olmasının nedeni de temelde bu. Genellikle reklam ve görsellerinde on kelime kullanan Apple da bu etkiyi iyi bilen ve muazzam uygulayan bir pazarlama stratejisine sahip. Çok az kelime, yoğun ve etkili görsellerle yaptıkları pazarlama kampanyaları şuana kadar satışları artırmak ve kalıcı etkiler bırakmak açısından son derece başarılı oldu.