Backlink Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Backlink Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır
04.01.2022

Backlink Analizi Nedir?

Backlink profilinizi düzenli olarak analiz etmiyorsanız, bunu bir an önce yapmaya başlamanız gerekir. Bağlantı profiliniz ve rakiplerinizinki hakkında ne kadar fazla bilgiye sahipseniz, bu bilgiyi stratejinizi geliştirmek için kullanma olasılığınız o kadar artar.

Bir geri bağlantı ve backlink analizi yapmak, sizinle rakipleriniz arasındaki blacklink boşluğunu anlamanıza yardımcı olur. Bu şekilde, başkalarının önüne geçme yeteneğinizi belirleyebilir ve onların üstesinden gelmenin ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz. Bu, bağlantı boşluğunu rekabet fırsatı elde etmenize olanak sağlayacak bir strateji geliştirebileceğiniz anlamına da gelir.

Rekabet Edilen Siteler

Rekabet ettiğiniz sitelerin link profilleri hakkında hiçbir fikriniz olmadığında körü körüne çalışırsınız. Bunu yapmanın gerçekten hızlı bir yolu vardır. SEMrush'ın Backlink Gap aracıyla beş alanı karşılaştırmaktır. Kendinizi rakiplerinizle ne kadar çok karşılaştırabilirseniz, stratejiniz o kadar iyi olacak ve konumunuzu olumlu yönde etkileyen bağlantılar kazanma fırsatları bulmak da o kadar kolay olacaktır.

Kötü Bağlantıları Belirleyin ve Sıralamalarınızı Korumak İçin Adımlar Atın

Yanlış bağlantı türü (genellikle "kötü" bağlantılar, spam bağlantılar veya doğal olmayan bağlantılar olarak anılır) sitenizin organik performansına zarar verebilir. Bir geri bağlantı denetimi, konumunuzu korumak için üzerinde çalışılacak alanları tespit etmenin en etkili yoludur.

Kötü linkler sonucu olumsuz bir etki oluşmuşsa, sorunu gidermek ve kaybedilen pozisyonları kurtarmak için bir analiz yapmanız zorunludur. Basitçe söylemek gerekirse, bir backlink taramasını rutin bir kontrol veya araç muayenesi olarak düşünün ve düzenli olarak yaptığınızda, potansiyel sorunları arızalara neden olmadan önce düzeltmeniz sağlanır.

Kaliteli Backlink Nedir?

Kaliteli bağlantılar güvenilir kaynaklardan gelir ve arama motoru sıralamalarını en iyi şekilde değiştirmeyi amaçlar. Nasıl göründüklerini öğrenmek için en iyi yer Google'ın Web Yöneticisi Yönergeleridir. Diğer sitelerin sizinkiyle alakalı yüksek kaliteli bağlantılar oluşturması ile internet topluluğunda doğal popülerlik kazanabilecek benzersiz ve alakalı içerik oluşturmanızdır. İyi içerik oluşturmak karşılığını verir.

Bağlantılar genellikle seçime göre oluşur ve içeriğiniz ne kadar yararlı olursa, başka birinin onu okuyucuları için ona bağlantı verme şansı ve değerli bulması o kadar yüksek olur. Yüksek bağlantılar, içeriğinizi değerli bulunması ve ona bağlantı vermeyi seçmesi sonucunda seçilmiş olarak yerleştirilen bağlantılardır.

Seçilmiş Bağlantı Yayınlama

Bir bağlantı seçilmiş olarak yayınlandığında, bunun nedeni yazarın veya web yöneticisinin bunu yapmaya karar vermesidir. Dijital Halkla İlişkiler ve içeriklerin popüler bağlantı kurma stratejileri olmasının sebebi, doğrudan gazetecilere, metin yazarlarına, bir hikâyeye veya içeriğe bağlantı vermeyi seçen diğer yayıncılara hizmet etmeleridir. Bu taktikler, yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmanıza ve risklerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek Kaliteli Bağlantılar

Gönderinizin konumuna ek olarak, yüksek kaliteli bir bağlantı yönlendirme trafiği gönderme potansiyeline sahiptir. Bir bağlantı istiyorsanız ancak Google da mevcut değilse, seçtiğiniz yerden yine de yönlendirme trafiği alma şansınız vardır.

Bağlantılar öncelikle gezinme amaçlıysa ve bir bağlantı sitenize kaliteli trafik çekebiliyorsa, muhtemelen sorun yoktur. Kendi web sitenizin içeriği ile tematik olarak uyumludur. İlişkisiz iki içerik parçası arasındaki bağlantılardan ilgili çok az şey vardır. Kaliteli bağlantılar, bir konuyu kapsayan diğer internet sayfalarından gelir.

Güvenilir bir kaynaktan gelirler. Bağlantılar, güven oylaması niteliğini taşır ve kaliteli bağlantılar güvenilir kaynaklardan gelir. Bir arkadaşınızın tavsiyesine bir yabancının tavsiyesinden daha fazla güvenirsiniz ve aynı şey geri bağlantılarda da olabilir. Güvenilir bir siteden bir bağlantı net bir konu yönü olmayan ve kimsenin duymadığı düşük kaliteli içerik üreten bir blogdan daha kaliteli bir bağlantıdır.

Toksik Backlink Nedir?

Kaliteli bağlantılı yayıncılarından, güvenilir kaynaklardan gelen gelen zararlı bağlantılardır. Google bağlantı şeması kılavuzuna gidelim: Bir sitenin sıralamasını veya Google sıralamasını değiştirmek amaçlanırsa herhangi bir bağlantı, bir şemasının parçası ve Google Web Yöneticisi ihlali olarak kabul edilebilir. Bu, sitenizden gelen bağlantıları değiştiren tüm davranışları içerir. Google, bir bağlantıyı sıralamanızı değiştirme girişimi, Web Yöneticisi kurallarını ihlal eder.

Ne Tür bağlantılar "Manipülatif" Olarak Kabul Edilebilir?

Çok basit, seçilmiş kriterlere göre yerleştirilmeyen ve bir SEO'nun arama konumlarını artırmak için kasıtlı olarak yerleştirdiği siteler genellikle düşük kaliteli işaretler gösterir veya aşağıdaki gibi taktikleri kullanarak sıralamaları değiştirmeye çalışır:

  • Yalnızca bağlantı amacıyla oluşturulmuş siteler,
  • Tematik olarak alakalı olmayan sitelerden ve içerikler,
  • Google tarafından dizine eklenmemiş siteler,
  • Blogdaki yorumlarının zorlanması,
  • Bir web sitesinin her sayfasında görünmesi

Tam eşlemeli bağlantı metinleri para gibi işletme terimleriyle ve bağlantı metni olarak anahtar kelimeleri hedeflemeyle kullanılmalıdır. Sponsorlu olarak işaretlenmiş dofollow bağlantıları bunlara dahil değildir.

Semrush ile Zararlı Bağlantıları Analiz Etme

SEMrush'ın toksik skoruna katkıda bulunan ve diğer zararlı bağlantı belirteçleri, doğal olmayan olarak kabul edilenleri kaldırmaya veya reddetmeye çalışmadan önce zararlı bağlantıları analiz ve keşfetmek için yararlı bir özelliktir. Özetle, toksik bağlantıları bulmak için tam bir geri bağlantı kontrolünü nasıl çalıştıracağınızı göstereceğiz.

Toksik geri bağlantılar organik performansınızı ve arama konumlarınızı nasıl etkileyebilir? Manipülatif olarak kabul edilen bağlantıların kullanımının çok yaygın olduğu ve bir web sitesinin konumlandırılması üzerinde derin bir etkisi olduğu bir zamandayız. Son yıllarda, Google'ın algoritmaları geniş çapta gelişti. Başarılı bağlantı kurma, nicelikten çok kaliteye öncelik veren bağlantı türlerinden oluşur ve düşük kaliteli bağlantıların sıralamanıza ve organik trafiğinize önemli ölçüde zarar verebileceğini unutmayın.

Doğal Olmayan Bağlantılar

Dikkate alınması gereken bir diğer gerçek, doğal olmayan bağlantılar, Google Penguin'in bağlantı oluşturma ortamını iyileştiren algoritma güncellemesinin de hedefidir. Ancak toksik geri bağlantıların sitenizin SEO çalışmalarına nasıl zarar verebileceğinden bahsedelim. Üç senaryoyu analiz edeceğiz. Web siteniz, doğal olmayan bağlantılar için manuel bir işlem gerçekleştirir.

Google'ın web spam ekibindeki biri, alan adı bağlantı profilinizi inceler ve bunu çok sahtekâr bulursa, doğal olmayan bağlantılarla ilgili manuel işlem yapabilir. Google'ın sözleriyle: Bir kişi, site sayfalarının Google'ın Web Yöneticisi Kalite Yönergeleri'ne uygun olmadığını belirlediğinde, Google bir siteye karşı manuel işlem yapar. Manuel işlemlerin çoğu, arama dizinimizi değiştirme girişimlerini ele alır.

Manuel Eylemler

Manuel eylemler eskisinden çok daha az yaygındır. Bir siteyi elle incelemek kaynak ve zaman gerektirir; bu nedenle Google, algoritmasıyla kötü bağlantıları daha iyi belirlemek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Ancak, özellikle çok fazla spam gönderiyorsanız, manuel işlemler yine de gerçekleşebilir.

Manuel incelemeler şunlardan kaynaklanabilir; Bir spam raporu dosyalayan bir rakip. Bir incelemeyi tetikleyen algoritmik olarak algılanan sorunlar. Aşırı bağlantı spam'ı ile bilinen bir niş içinde olmak. Google Search Console'da bir bildirim aldığınızda, manuel bir işlem yaptığınızı anlarlar.

Manuel işlemler sekmesinde; Manuel bir işlem yaptıysanız, sitenizin bölümlerini gösterebilecek veya sitenin tamamına uygulanabilecek etkilenen sayfaların bir örneğini görürsünüz. Tipik olarak, etkilenen sayfalar ceza uygulanmadan önce sıralamasını kaybeder ve düzeltilene kadar bu sıralamaları kurtarmaları engellenir.

Manuel bağlantı spam'ını kaldırmak için, cezaya neden olan toksik bağlantıları kaldırmanız (veya web yöneticisinden bunlara nofollow, UGC veya sponsorlu özellikler eklemesini istemeniz) veya bir yeniden değerlendirme isteği göndermeden önce reddetmeniz gerekir.