Backlink Bağlantıları Nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Backlink Bağlantıları Nedir?
13.10.2021

Backlink bağlantılar, web sayfalarımız için aldığımız ücretli veya ücretsiz bağlantılardır. Faydalı olabilmesi için kalıcı ve kaliteli olması gerekir. Birçok site bu terimi farklı şekillerde tanımlıyor ve bizi bilgilendiriyor. Ama 5 yıl önceki bilgilerle bugünkü bilgiler aynı değil. Başta Google olmak üzere arama motorları kendini sürekli yenileyen ve geliştiren bir oluşum içerisindedir. Özellikle son 4 yılda yapılan algoritma değişiklikleri kullanıcılarının ilgisini çekmiştir.

Eskiden backlink nedir diye sorulduğunda bir yerden aldığınız linktir diyebilirdim. Ama bu artık böyle değil. Kaliteli kaynaklardan alınmayan linkler benim için artık backlink değildir. Bu sadece bağlantı almakla ilgili değil. Bir yere eklenen bağlantı kaldırıldıktan sonra ne anlamı var. Bu şimdi faydalı olsa da, gelecekte zararlı olacaktır. Hatta o kadar ciddi zararları olacak ki bir daha arama motorlarında web sayfalarımızı göremeyecekler.

Güven


İnternet sitenizin SEO başarılarını arttırmak isterseniz eğer sitelerinizin otoritesini belirlerken Google ve diğer arama motorlarının kullandığı linklere dikkat etmelisiniz. Bunları bir sitenin itibarı olarak düşünmelisiniz. A sitesinden B sitesine verilen bağlantılar, güvenilir bir kaynak için oy olarak görülüyor. Birbirini tanımayan beş kişi, şehrinizdeki en iyi restoran olarak belirli bir restoranı tavsiye ederse, muhtemelen orada iyi bir yemek bulacağınızdan eminsiniz çünkü birden fazla kişi buna kefil olacaktır. Benzer bir durumun siteniz için de geçerli olduğunu unutmamalısınız.

Popülerlik


Google, bu tür geri bağlantıları bir site veya web sayfası için popülerlik oyu olarak görür. Daha fazla bağlantıya sahip olanlar ile daha yüksek sıralamaya sahip olanlar arasında güçlü bir ilişki vardır. Başka birinin sitesinden kendinize (veya başka bir siteye) verilen herhangi bir bağlantı, bir geri bağlantıdır. Ancak yakında tüm bağlantıların eşit olmadığını öğreneceksiniz. Bu, daha önce hiç tanımadığınız birine karşı saygı duyduğunuz birinin tavsiyesine güvenmek gibidir. Google, daha güvenilir adreslerden gelen bağlantılara çok daha fazla önem verir.

Geçmişte net olarak sorgulanabilen ve bugün ölçülemeyen bir değerdir. Bu nedenle backlink çalışmalarına önem vermek gerekir.

Sizde en kaliteli seo çalışmaları ile sıralamanızı yükseltmek isterseniz bizi arayabilir dilerseniz buraya tıklayabilirsiniz.