Başarıya Giden Yolun En Önemli Parçası: İrade

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Başarıya Giden Yolun En Önemli Parçası: İrade
18/08/2018

İrade gücü düşüncelerimizi, duygularımızı, tepkilerimizi kontrol etmemizi ve yönlendirmemizi sağlayan zorlu durumlarda ayakta kalmamızı sağlayan güçtür. Belli dönemlerde bizleri sınayacak olaylarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Motivasyonumuz düşüyor, odak noktalarımız dağılabiliyor.

İrade Gücü Niçin Önemlidir?

İrade, niyetlerinizi gerçeğe dönüştürmenin ardındaki güçtür. İrade, uyuşukluğu yenmemize yardım eder. İrademizde eksiklik olduğuna inandığımız zaman, öz güvenimiz düşer, eylemin yerini hayal kurmak alır, yapamadığımız şeyi başardığımız zaman gelecekte ne yapacağımızı düşünür dururuz, sanki düşünmek onu olduracakmış gibi… Fakat işler böyle yürümez ve gerekli tedbirleri almazsak hiçbir şey yapamayız.

İrade gücünüzün sınırlarını öğrenin

İrademizin bütün gücüne ihtiyaç duyduğumuz durumlar olur. Ve bu durumlarda elimizden gelen her şeyi yapmaya karar veririz: spora başlayıp kilo vermek, sigarayı bırakmak, haftada bir kitap bitirmek, bir blog başlatıp her gün yazılar postalamak, her gün yemek pişirmek, aileyle birlikte daha fazla zaman geçirmek, liste uzayıp gider.

Okuması bile yorucu değil mi? Bunların her birine aynı gün başlamak nasıl olur bir düşünün.

Her seferinde tek bir projeye başlamalısınız. Başlayacağınız şeye ihtiyaç duyuyorsunuz ve üzerinde yıllardır düşünüyordunuz. Şu an ne kadar enerji dolu hissettiğinizin önemi yok, eğer bir işi sürdürmekte bile zorlanıyorsanız, iki ya da daha fazlasını yaptığınızı bir düşünün.

Küçük Başlayın;

Bazen tek bir projeyi bile idare etmek çok zor olabilir. Projenin küçük bir bölümüyle başlamak, baştaki hızı korumanıza ve işe alışmanıza yardımcı olacaktır. Bu, spor salonuna gidip ilk gün bütün enerjinizi orada harcamanız gibidir. Bir iki gün sonra egzersiz yapmayı bırakın, kıpırdayacak haliniz dahi kalmayacaktır.

Proje içinde bir hedefe ulaştığınızda, bir üst seviyeye geçin. Yeni alışkanlığı azar azar, sürdürmesi kolay daha küçük çabalarla hayatınıza entegre etmeye başlayacaksınız.

Olumsuz Etkilerden Kaçının;

Daima bir şeyi yapamayacağınızı ya da o şeyin size uygun olmadığını söyleyen birçok kişi olacaktır. Kıskançlık güçlü bir histir, insanlar kendi yapamadıkları ya da yapamayacakları şeyleri başkalarının yapabilmelerini kabul edemezler.

Kendi sefil varlıklarını haklı çıkarmak için başkalarından beslenen bu “enerji vampirlerinden” kurtulun. Kendi dram ve olumsuzluklarına sizi de çekmeye çalışan kişilerle yüzleşmek zorundasınız. 

Plan yapın;

Büyük bir irade gücü gerektiren her iş, bu bağlamda değerlendirilmelidir. Yeni rutininize hazırlanıp başlamadan önce, ihtiyacınız olan bütün zihin enerjisini toplamak ve kendinizi alıştırmak için bir zaman planlamak iyi bir fikir olacaktır.

 Kendi “nedeninizi” unutmayın!

Bir yola girdiğimiz zaman, yaptığımız şeyin bizim öz değerlerimizle uyum içinde olduğunu bilmemiz, yola devam etmemizi kolaylaştırır. Öz değerlerimizi belirlerken de ezbere hareket etmeye daha az meyilliyizdir. Bir şeyleri içgüdülerimizle yaptığımızda ise düşünmeyi bırakıp duygularımızla hareket etmeye başlarız.

İrade Gücünüzü Keşfedin!

İrade gücünü başarılı ve mutlu bir hayatın sırrı olarak tanımlamak doğru olur sanırım.

İradeli olmanın yanı zamanda yüksek bir öz disiplin olması gerekir. Disiplinli olmak ve ufak rutinlere sahip olmak iradeyi güçlendirir.

İrade gücünüzü hayatınızın her anında yer vermeye gayret edin. En ufak kararlarınızdan başlayın. Ders çalışırken, bir yere giderken, kıyafet seçerken veya yemek tercihi yaparken. İradeli insanların hayatlarında yakaladıkları başarı onların çok şanslı veya sizlerden üstün oldukları için değil, irade güçlerinin sonuna kadar kullandıkları ve alışkanlık haline getirdikleri için başarıyı yakalayabilmişlerdir. Unutmayın ki, bu güç sizin de elinizdedir…