Broşür Tasarımı

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Broşür Tasarımı
16.01.2022

Broşür Tasarımı Nedir?

Genel kapsamda; broşür tasarımı, basılı bir maddedir ve etkili tasarımları sayesinde ürün ve hizmetleri tanıtırlar ve genellikle bir ve üç parça halinde kullanılırlar. Tasarım birden fazla adımı içerir ve etkili bir broşür için bu adımlar özenle uygulanmalıdır.

Aynı zamanda; broşür tasarımı olumlu bir görüş sahibi olmak ve bu konuda aksiyon almak amacıyla bilgilendirme, davet, organizasyon, ürün, etkinlik vb. Tek bir konuya odaklanmaktadır. Doğru adımlar izlenerek hazırlanan broşürler, etkili sonuç alımlarında büyük bir paya sahip olmaktadır. Öncelikle kapsamlı bir araştırma yapılarak öncelikli adımlar belirlenmelidir. Etkili çözümlerle doğru sonuca ulaşmak mümkündür.

Broşür Tasarımı Nasıl Hazırlanır?

Tasarlanan broşür uzun süre kullanılırsa alaka düzeyini kaybeder ve istenmez. Düzenli olarak oluşturulan broşürler, daha etkili sonuçlar için güncel bilgiler içerir. Bu nedenle, broşürü uzun süre değil, düzenli olarak oluşturmak çok önemlidir. İyi grafik tasarımcıları da süreli yayınlar için broşürler oluşturmayı severler.

Bir eser veya özellik olarak, eski broşürlerin kontakları ve özellikleri zamanla değişebilir. Düzenli olarak oluşturulmayan broşürler, broşürlerdeki bilgiler güncel olmadığı için yanlıştır. Grafik tasarımcı, başarısız broşür tasarımının altına kendi imzasını atmak istemez. Hiçbir kurum veya şirket başarısız bir sonuç istemez. Bu nedenle, grafik tasarımcılar en son düzenli broşürleri oluşturmayı tercih ediyor.

Özetle, etkili bir broşür tasarlamak, iyi icra edilmiş bir araştırma sürecini gerektirir. Yapılacak ilk şey, şirket çalışanları için broşür oluşturan grafik sanatçıları araştırmaktır. Önceki broşürün çalışması dikkate alınarak seçim yapmak mümkündür. Alternatif olarak, referansı göz önünde bulundurarak seçebilirsiniz.

Çalışmak üzere bir grafik tasarımcı seçildikten sonra, grafik tasarımcının şirket veya şirkette çalışan herkes hakkındaki istekleri duyulmalıdır. İşlem yaptığınız şirketle ilgili sorgular dikkatli bir şekilde analiz edilmelidir. Şirketin çeşitli çözümler önermesi gerekiyor. Fikirler ve önerilen çözümler bütünleştirilerek en doğru sonuçlara ulaşılmalıdır.

Etkili Broşür Tasarımı Nasıl Yapılır?

İyi tasarlanmış bir broşür, markanız için harika bir reklam aracıdır. Broşürünüzü daha etkili hale getirmek için hem tasarım hem de dağıtım aşamalarında birkaç şeyi kontrol etmeniz gerekir. Broşürünüzü öne çıkarmak için göze çarpması önemlidir.

Göz alıcı tasarım, müşterinin dikkatini çekmek, broşürü çekmek ve müşterinin onu daha iyi görmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Etkili ve görsel olarak çekici bir tasarım elde etmek için, kullanılan görüntü malzemesinin yüksek kalitede olması ve broşürde iyi gösterilmesi önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise görsellerde kullanılan fontların, arka planların ve renklerin birbiriyle uyumlu olması ve gözlerinizi yormaması.

Etkili makalelere sahip broşürler müşterilere daha uzun süre gösterilecek ve makaleler daha fazla okunacaktır. Müşterilerin atmadığı, kontrol etmediği veya hemen okumadığı broşürler sıkıcı değil, kısa ve net metinler içermelidir. Makaleler bir kerede okunduğunda akılda kalacak şekilde yazılmalıdır.

Bir diğer önemli detay ise oluşturulan broşürün ne kadar süreyle kullanılacağıdır. Bu nedenle, uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi olduğu önemlidir. Bu noktada çok uzun süredir planlanıp üretilen broşürlerin zamanla eskime riski taşıdıkları için çok az değer taşıdığını belirtmek isterim. Kısa süreli veya düzenli broşürler daha üretkendir.

Benzersiz Broşür Oluşturma Özellikleri Nelerdir?

İyi ve benzersiz broşür bunları içerir.

 • Yüksek çözünürlüklü görseller ilgi çekici metinler iletişim ilgileri ve harekete geçirici mesajlar
 • Hedef kitlenizin sizi daha iyi anlamasına yardımcı olmak için markanızla eşleşen tutarlı yazı tipi ve renk kombinasyonları.
 • Madde işaretleri kısa paragraflar boşluklar ve metin grafikleri.

Broşür Tasarımı Yaparken Ebat ve Kırım Seçimi

Sektörünüze uygun göz alıcı bir broşür tasarımı hazırlarken ölçü ve katlama seçeneklerine ve kararlarına dikkat etmeniz gerekir. Seçim yapmanın hedef kitleniz için doğru olduğunu akılda tutmak önemlidir. Örneğin; A5 el ilanlarının asılması sahne toplantıları konserler festivaller topluluklar için uygunken restoranlar kafeler işyerleri iş yeri satan ürünler çoğu işletme için uygun olacaktır.

Dikkat Çekici Yaratıcı Tasarımlar Hazırlama

Tanıtım materyalinde dikkat çekici yönlendirmeleri ve okuyucuya iletilmesi gereken mesajı doğru bir şekilde birlikte hazırlamalısınız. Bu nedenle firmalar veya organizatörler u yapıyı olabildiğince güçlü ir şekilde ortaya çıkarmaya çalışırlar. Bu yapılarla kaliteli broşür olabilmesi için öncelikle kurumsal görünmesi gerekir. Ayrıca; broşür tasarımı hazırlarken dikkat edilmesi gereken aşağıdaki tüm detayları bir araya getiriyor.

Doğru Font Kullanımı

Broşürü karmaşıklaştırmamak için broşürde asla çok fazla farklı yazı tipi kullanmamaya dikkat edin. Metni tek ir kutuda tutarak okuyucunun gözlerini yormamaya ve broşürün farklı yerlerine çok fazla yaymamaya dikkat edin. Seçtiğiniz yazı tipi broşüre aktığınızda net ve çekici ir şekilde okunabilmesi için asit ve anlaşılır olmalıdır.

Bu nedenle Arial veya Sans-Serif gibi klasik ama en iyi seçenekler olan temiz ve asit yazı tiplerini kullanabilir.

Aşırı Fazla Yazı Kullanmak

Birçok insanın yaptığı hatalardan biri bu 2-3 sayfalık bir metni bir el ilanına veya broşüre sığdırmaya çalışmak anlamsız ve dikkatinizi dağıtacak broşür asmak için para harcıyoruz. ve çok fazla metin okunabilirliğini sınırlar. Yazınızı olabildiğince sade ve açık tutmalısınız ve başkalarını rahatsız etmemelisiniz. Bunun yerine bir ürün satıyorsanız ürün görselini büyük boyutta koyabilir en önemli özelliklerini büyük yazı tipiyle yazabilir farklı özelliklere sahipse daha küçük yazabilirsiniz.

Çok uzun yazılar olduğu için müşteriler bu yazıyı okumadan atlayacaklar ve bazı önemli unsurları büyük harflerle yazarsanız ilk akışta kolay olacak ve dikkat çekecek eğer ürün göz alıcı ürünler ise yapacakları diğer küçük kitleleri de okuyun. Bu nedenle broşürlerinize kısa ve öz içerikler yazmalısınız.

Etkili ve Doğru Görsel Seçimi

Ya sizi ilgilendirmeyen görsellerin kullanılması ya da düşük çözünürlükte koyu görsellerin kullanılması tanıtım materyalinizin etkileşimini ne yazık ki sınırlayacaktır.

Bunun yerine tüm ürün fotoğraflarınızı kameranız ile güzel b fonda çekerek kurumsal ir atmosfer yaratabilir veya b fotoğrafçı ile anlaşarak fotoğraf çekebilirsiniz. Ürün fotoğrafları müşterilerinizi şaşırtmaz ve parlak renkli görseller sizi öne çıkarır.

Doğru Renk Seçimi

Daha koyu arka plana soluk renk veya neon tarzı eklenerek konserlere hafif ve göz alıcı bir etki kazandırılmıştır.

Kişiye Özel Broşür Tasarımı

Kişilere ilgiyi uygun bir şekilde sunmanın en kolay ve ucuz yolu elbette el ilanlarıdır. Broşürler en popüler asılı ürünlerden b. Broşürlerin amacı genellikle en önemli ve popüler ürünleri alıcılara yani müşterilere tanıtmaktır. Promosyonlar zaman zaman 3D askılarla desteklenerek yapılır. Bu kapsamda; broşür tasarımı kullanım alanı oldukça geniştir hatta her alanda kullanılabilirler.

Özellikle mağaza işletme market ve benzeri yerlerin girişlerinde müşterilere ücretsiz olarak açıktır. Firmamız bahsi geçen alanların yanı sıra kozmetik alanında da yılda en az 10 kez çeşitli promosyon malzemelerinin askısını yapmaktadır. Bizim için sahada tasarımda ve üretimde herhangi bir sınırlama yoktur. Müşterilerimizin istediği tasarımları kısa sürede üretime geçirerek tanıtıyoruz.

Etkili Broşür Tasarımı Hazırlamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Ana mesaj olmalıdır.  Ana mesaj ön sayfada olmalıdır. Bu ana mesajın çarpıcı yazımı, okuyucuyu diğer sayfaları okumaya yönlendirir. Broşür tasarımı etkililiği için önemli olan bu mesajın ön sayfada okunması kolay ve kolay olmasıdır.
 • Görsel dikkat çekici olmalı. Özellikle ön sayfa grafiklerinin çekiciliği, potansiyel müşterilerin diğer sayfaları okumasında etkilidir. Ayrıca yüksek kaliteli görseller firmanızın kurumsal imajına büyük katkı sağlayacaktır.
 • Net ve okunması kolay, anlaşılması ve okunması kolay bir slogan aklınızda kalacak ve sonuç etkili bir broşür olacaktır. Basit ve akıcı bir dilde ürün veya hizmet oluşturmak, etkili bir broşürde yer vermeniz gereken özelliklerden biridir.
 • Rengin uyumuna dikkat etmelisiniz. Firmanızın sektörüne bağlı olarak seçtiğiniz renkler, potansiyel müşterilerinizin zihninde sizi sağlamlaştıracaktır. Çok fazla renk kullanmak broşürü anlamsız hale getirebilir. Karmaşık ve kafa karıştırıcı bir broşür oluşturmak istemiyorsanız, ikiden fazla renk kullanmayın.
 • Kağıdın kalitesini göz önünde bulundurmalısınız. Broşürün kalıcı bir yapıya sahip olması için kağıdın kalitesine dikkat edilmelidir. Kaliteli hammadde kullanımı da firma imajını olumsuz etkileyebilir. Mürekkebin hassasiyetini, maliyetini, ağırlığını ve boyutunu dikkate almak çok önemlidir. Kalın ve ağır kağıt kullanmayın. A4 boyutunda kağıt seçmek önemlidir. Yukarıdaki faktörler göz önünde bulundurularak oluşturulan broşürler, etkili tanıtım araçları oluşturmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Broşürde Kağıt Seçiminin Önemi

Etkili bir broşüre sahip olmak için akılda tutulması gereken birçok nokta vardır. Bunlardan biri kağıt seçimidir. Broşürden uygun kağıt seçimi yapılamazsa tasarlanan broşür tanıtım amacına ulaşamayacaktır. Farklı kağıt türlerinin ve renk gamının türü dokusu ve mürekkep duyarlılığı da farklılık gösterir. Broşürün amacını aşarıyla yerine getirilmesi için tüm u özelliklerin doğru seçilmesi gerekir.

Katlanmış broşür tasarımı sayısı fazla olacaksa hafif ve ince kağıt seçmelisiniz. Aksi takdirde kıvrımlarda kabarcıklar olacağından belgenin iç kısmına zarar verir. Bu etkili bir broşür almanızı engeller.

Hazırlanacak Olan Broşürün Yapısının Önemi

Broşürler sabit bir yapıya sahip olmasa da genellikle A4 boyutunda 1 veya 2 katlı olarak tasarlanır. A4 boyutunun yanı sıra A5 boyutu en yaygın kullanılan boyuttur. A5 boyutunda hazırlanan broşürler genellikle tek sayfa olduğundan kırılma olmaz. Bu sayfanın bir tarafı reklam diğer tarafı banner olarak tasarlanmıştır. Ayrıca; broşür tasarımı hazırlarken öncelikle elimize bir kağıt parçası alıp elle katlayıp gözlemlemek daha net fikirlere sahip olmamıza yardımcı olabilir.

Hazırlanan broşürde sezgisellik de son derece önemlidir. Özellikle kapakta etkili bir görsel kullanmak son derece önemlidir. Broşürün dikkat çekeceği gibi dikkat çekmesine de yardımcı olacaktır.

Etkili görsellere sahip broşürler çok daha etkilidir. Kullanılması gereken görsel broşürün hazırlanacağı alana ağlıdır. Görsel yanlış seçilirse hazırladığımız broşür eklenen başarıyı sağlayamayacaktır. Belgede yer alması gereken bir diğer unsur da şirket kuruluş logosunun kullanılmasıdır.

Aynı zamanda; kullanılan renklerin konsept ve firma kuruluş ile uyumlu olması da son derece önemlidir. Örneğin siyah beyaz denilince nasıl Beşiktaş grubu deniliyorsa renge bu şekilde bakıldığı zaman terfi edilen firma ya da kurumu çağrıştırıyor olması önemlidir. Uyumlu ve çağrıştırıcı renklerin kullanımı ve görsel unsurların yeterli kullanımı ile tanıtımı yapılan firma kuruluş ile ilgili ilgiler kısa ve net bir şekilde sunulmalıdır ki hedeflerinize bulaşabiliyor musunuz?

Broşür Tasarım Fiyatları 2022

Broşür fiyatları tasarımı yapılacak olan işin niteliğine göre değişmektedir.

 Broşür fiyatını etkileyen temel özellikler:

 • Broşür boyutu
 • Broşür sayısı
 • Broşür için seçilen kağıt türü
 • Broşürde selefon uygulaması
 • Broşür için özel kesim

Broşürün kırım tarzı broşür tasarımı fiyatlarında belirleyici olur.