Dijital Reklam Çeşitleri

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Dijital Reklam Çeşitleri
16/08/2018

Markaların müşterilerinin gözünde farklılaşması açısından pazarlama çalışmaları büyük önem taşıyor. Dijital dünya ile fiziksel hayat arasındaki çizgilerin giderek yok olduğu günümüzde online pazarlama çalışmaları da reklam verenlerin tanıtım amaçlarına ulaşabilmelerinde etkili bir rol oynuyor. Bu anlamda, markaların tutundurma veya satış gibi farklı amaçlarına hizmet eden pek çok dijital reklam yöntemi bulunuyor. Reklam verenler ise seçimlerini dijital pazarlama stratejilerine en uygun formattan yana kullanıyor.

Peki, hangi dijital reklam türü marka stratejisini başarıya ulaştırmada daha etkili?

İşte kullanımına en sık başvurulan online reklamlar;

Banner (Display) Reklamlar;

Display olarak da bilinen ve reklam verenler tarafından yaygın olarak kullanılan banner reklamlar; metin, görsel ve video gibi öğeler içerebiliyor. Genellikle web sayfalarının üst veya sağ-sol kenarlarında konumlandırılan banner’lar online kullanıcılar tarafından kolaylıkla fark edilebiliyor. Bu tür reklamların özellikle yeniden hedefleme kampanyalarının başarısında büyük rol oynadığını savunmak mümkün.

Doğal Reklamlar;

Son yılların en popüler reklam formatlarından olan ve Türkçede doğal reklam olarak karşılık bulan native advertising, reklam engelleyici kullanımı karşısında markalar için yaratıcı bir seçenek olabiliyor. Arama motoru pazarlamasında da kullanılabilen doğal reklamlardan sosyal ağlarda sponsorlu içerik türünde de faydalanılabiliyor. Bu reklam formatını diğer tüm online reklam türlerinden ayıran en önemli özelliği ise reklamın yer aldığı mecranın içerik akışına uyumlu halde bulunması.

Mobil Reklamlar;

Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla mobil kullanıcı oranının da hızla artış gösteriyor oluşu, firmaların bu alana yönelmelerini zorunlu kılıyor. Mobil kullanıcıları göz ardı etmek istemeyen reklam verenler için önemli bir seçenek olan mobil kanala özel reklam formatları ise markaların başarısında büyük rol oynuyor.

Video Reklamlar;

Online kullanıcılarla etkileşim sağlamada en başarılı olan reklam formatlarından bir diğeri ise video reklamlar. Bu reklam türünün kullanımı her geçen gün yaygınlaşırken tüketici tarafındaki etkisi de artmaya devam ediyor.

Arama Motoru Reklamları;

İnternet reklamlarının en önemli reklam türlerinden biri arama motoru reklamlarıdır. Kullanıcının arama motoruna girip aramak istediği kelime veya kelimeleri girip arama yaptıktan sonra karşısında çıkan reklamlara arama motoru reklamları denir. Reklam veren, kullanıcı hangi kelime veya kelimeleri aradığı zaman reklamlarının görüntülenmesini önceden belirler. Aynı zamanda reklam veren günlük bir bütçe ve tıklama başına maksimum maliyetini belirler. Bu sayede kullanıcı arama yaptığında eğer o arama teriminde bir reklam var ise ve reklam verenin günlük bütçesine ulaşılmamış ise reklam görüntülenir. Bununla birlikte her arama motorunun her bir aramada görüntüleyeceği reklam sayısı farklı olmakla birlikte sınırlıdır. Gösterilebilecek reklam adedinin üzerinde reklam verilmiş ise genellikle tıklama başına maliyeti yüksek olan reklamlar gösterilir.

Fırlayan Kutu Reklamları (Pop-up);

İnternet reklamlarının diğer bir çeşidi olan fırlayan reklamlar kullanıcının bir internet sitesinde dolaşırken birden dolaştığı internet sitesinden bağımsız açılan pencerede yer alan reklamdır. Kullanıcının iradesinden bağımsız olarak açılması ve kullanıcının internet sitesinde dolaşmasını engellemesi sebebiyle, çoğunlukla kullanıcı tarafından okunmadan kapatılan bir reklam türüdür. Bu sebeple etkinliği diğer reklam türleri ile karşılaştırıldığında daha düşüktür.

Elektronik Posta Reklamcılığı;

İnternet reklamcılığında kullanılan bir başka reklam uygulaması ise elektronik posta yoluyla yapılan reklamlardır. Elektronik posta yoluyla yapılan reklamlarda şirketler önceden hedef kitlesinde yer alan kişilerin bilgilerini (isim, soy isim, iletişim bilgileri, demografik bilgileri vb.) veri tabanına işlerler. Ardından, reklamı yapılacak ürün veya hizmetin bu veri tabanı içerisinde kimlere hitap ediyorsa o kitle seçilerek, elektronik posta yoluyla hedefe yönelik reklam yapılabilmektedir. Elektronik posta reklamcılığı diğer reklam çeşitleri ile karşılaştırıldığında çok daha fazla kişiselleştirilebilir bir reklam çeşididir.

Giderek dijitalleşen dünyada pazarlama ve tanıtım stratejilerinin online kanallarla desteklenmesi büyük önem taşıyor. Eğer siz de markanız için en doğru reklam türüne başvurmak ve pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız hemen bize ulaşarak hedef kitlenizle dijital yollardan buluşabilirsiniz.