Dünya Devi Teknoloji

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Dünya Devi Teknoloji
22/08/2018

Teknoloji artık vazgeçilmez bir dev büyük nimet. Teknoloji ile birlikte insan beyni de gelişiyor ve yeni arayışlar içine girip olağanüstü icatlar yapılıyor. Sizlere 2001 yılından itibaren çığır açan teknolojik icatlardan bahsedeceğim . Seçilen teknolojilerden bazıları henüz yaygın şekilde kullanılır hale gelmiş değilken, bazıları piyasaya sunulacak duruma gelmenin eşiğinde. 

1.Üç boyutlu metal yazıcısı

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi onlarca yıldır mevcut fakat genellikle konuyla hobi amaçlı ilgilenen kişilerin ya da özel prototipler üreten tasarımcıların himayesinde kalmış durumda. Üstelik önceden plastik haricinde (özellikle de metal) bir materyalle ürün yazdırmak epeyce pahalı ve çok yavaş ilerleyen bir süreçti. Şimdiyse bu iş giderek ucuzlayıp kolaylaşıyor. Bu teknoloji karmaşık ve büyük metal nesneler üretmeyi mümkün kıldığı için imalat sektörünü dönüştürebilir.
Kısa vadede bakıldığında ise imalatçıların büyük depolarda çalışma gerekliliği ortadan kalkabilir. Mesela ihtiyaç duyulduğu anda üç boyutlu metal yazıcısı kullanılarak eski bir araba için yedek parça yazdırılabilir.
Bu teknoloji, geleneksel metal üretim yöntemleriyle üretilmesi mümkün olmayacak kadar karmaşık, güçlü ve hafif parçalar üretilmesini sağlayabiliyor. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar 2017’de yaptıkları bir açıklamayla, üç boyutlu yazıcı kullanarak en az geleneksel yöntemlerle üretilen kadar güçlü paslanmaz çelik üretmeyi başardıklarını söylemişti. Yine 2017’de üç boyutlu yazıcı şirketi Markforged, 100 bin Dolar’dan ucuza satılan ilk üç boyutlu metal yazıcısını piyasaya sürmüştü.

2.Yapay embriyolar

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan embriyologlar, yaşamın nasıl yaratılacağını yeniden tanımlayacak bir buluş yaptı. Araştırmacılar, ortada yumurta da ya sperm olmadan sadece kök hücre kullanarak gerçekçi görünüşlü fare embriyoları üretmeyi başardı.
Yapay embriyolar, insan yaşamının gizemli başlangıcına yönelik yapılan araştırmaları kolaylaştıracak. Öte yandan konunun bir de biyoetik tartışmalarına neden olduğu gerçeği var. Mesela yapay embriyolar gerçek embriyolardan ayırt edilemez hale gelirse ne olacak? Yapay embriyolar acı hissini yaşamadan önce hangi noktaya kadar laboratuvarda yetiştirilebilecek? Biyoetikçiler, bilim yarışı iyice ilerlemeden bu sorulara yanıt bulmamız gerektiğini düşünüyor.

3.Hisseden şehir

Bu zamana dek birçok akıllı şehir projesi gecikmeye uğradı ya da büyük hedeflerini biraz daha aşağıya çekmek zorunda kaldı. Ancak Toronto’da yapılması planlanan Quayside adlı akıllı şehir projesi, başarısızlık örnekleriyle bezeli geçmişi değiştirmeyi hedefliyor.
Kanada hükümeti ile iş birliği içinde çalışan Alphabet Sidewalk Labs şirketi,  Toronto’nun endüstriyel kıyı şeridi üzerinde yüksek teknolojili bir akıllı şehir kuracak. Projenin hedeflerinden biri, hava kalitesinden ses seviyesine kadar her şeyden veri toplayan geniş çaplı sensör ağına dayanarak tasarım, politika ve teknolojiyle ilgili kararlar vermek. Quayside akıllı şehrindeki bütün araçların otonom ve paylaşımlıolması planlanıyor. İleride akıllı şehirler kentsel alanları daha makul fiyatlı,yaşanabilir ve çevre dostu hale getirecek. Quayside akıllı şehriyle ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz önceden Dünya Halleri’nde yaptığımız habere göz atabilirsiniz.

4.Herkes için yapay zeka

Yapay zeka bu zamana dek genellikle Amazon, Baidu, Google, Microsoft gibi bazı büyük teknoloji şirketlerinin elinde oldu. Diğer pek çok şirket için yapay zeka sistemleri fazla pahalı ve kapsamlı şekilde uygulaması zor bir şey.
Peki çözüm ne? Buluta dayalı makine öğrenimi araçları, yapay zekayı daha geniş kitleler için mümkün kılıyor. Bu zamana kadar Amazon, Amazon Web Services adlı bulut sistemiyle yapay zeka bulutunu egemenliği altında tutuyordu. Google ise, farklı makine öğrenimi yazılımları inşa edilmesine imkan sağlayan yapay zeka kütüphanesi olan açık kaynaklı TensorFlow sayesinde Amazon’la yarışıyor. Google da yakın zamanda yaptığı açıklamayla Cloud AutoML adını verdiği yapay zekayı daha kolay kullanmayı sağlayacak ön eğitimli bir sistem üzerinde çalıştığını açıkladı.
Bulut temelli yapay zeka, yapay zeka teknolojisinin kullanımını kolaylaştırdığı gibi daha ucuz hale getiriyor. Şu anda yapay zeka kullanımı birkaç şirketin egemenliğinde olsa da bulut temelli hizmetlerin yaygınlaşmasıyla bu durumun değiştiğini göreceğiz.

5.Birbiriyle yarışan sinir ağları

Yapay zeka bir şeyleri tanıma konusunda giderek daha iyi hale geliyor. Yapay zekaya bir milyon tane fotoğraf gösterin, hangilerinde karşıdan karşıya geçen bir yaya olduğunu şaşmaz bir doğrulukla söyler. Ancak yapay zeka karşıdan karşıya geçen yaya görseli üretmekte başarılı olamıyor. Bu sorun için çözüm Montreal Üniversitesi’nde doktora yapan Ian Goodfellow’dan geldi. Üretken çekişmeli ağlar(General Adversarial Network) olarak bilinen bu yaklaşımda, iki yapay zeka sistemi ultra gerçekçi fotoğraflar ya da sesler oluşturmak için birbiriyle yarışıyor.
Bu gelişme, makinelere hayal gücüne benzer bir duygu kazandırmaya yarıyor. Böylece makineler insanlara daha az bağımlı hale gelebilir fakat işin bir de öteki yüzü var; makineler çok büyük dijital sahtecilik araçları haline de gelebilir.

6.Çeviri yapan kulaklık

Google’ın 159 Dolar’lık Pixel Buds kulaklığı neredeyse gerçek zamanlı olarak çeviri yapıyor. Kulaklık Google’ın Pixel akıllı telefonuyla ve Google Çeviri uygulamasıyla çalışıyor.
Bir kişi kulaklığı takıyor diğeri de telefonu elinde tutuyor. Kulaklığı takan kendi dilinde konuşuyor, uygulama da kişinin söylediklerini çevirip telefondan sesli şekilde okuyor. Telefonu tutan kişi kendi dilinde cevap veriyor, cevap çevrilip kulaklığa aktarılıyor.
Giderek küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz ve iletişimin önündeki en büyük engel çoğu zaman dil oluyor. Neredeyse gerçek zamanlı şekilde işleyen çeviri cihazları pek çok farklı dilde hizmet veriyor ve kullanımı son derece kolay. Bu gibi teknolojilerin gelişmesiyle birlikte küreselleşme daha da hızlanacak.


7.Sıfır karbon doğalgaz

Houstan’daki bir pilot elektrik santralinde doğal gazdan temiz enerji elde edilmeye çalışılıyor. Projenin ardındaki Net Power adlı şirket, en az standart doğal gaz santrallerinde üretilen kadar enerji elde edebileceğine, süreç esnasında açığa çıkan bütün karbondioksiti muhafaza edebileceğine inanıyor.
Eğer başarabilirlerse, bir fosil yakıttan sıfır karbonlu enerji elde etmenin yolunu bulmuş olacağız. Henüz mevcut olmayan bu teknolojinin 3-5 yıl içinde hayata geçirileceği düşünülüyor.

Peki 2018 yılında bizi hangi teknolojik aletler bekliyor. Gelin bu yazımızda, 2018'de çıkması yüksek olasılık taşıyan ve merakla beklenen 11 teknolojik cihaza kısa bir bakış atalım. Ürünlerle ilgili kısa bilgilerin yanında, açıklanmışsa resmi fiyatını, eğer henüz açıklanmadıysa tahmini fiyatıyla alakalı da bilgilendirme sağlayacağız.
1. Magic Leap One AR


Şu ana dek yapılmış olan en güçlü ve kaliteli AR (Arttırılmış Gerçeklik) ürünü olacağı konusunda fazlasıyla iddialı duran Magic Leap One, aldığı 1.9 milyar dolarlık finansmanla oldukça sağlam geliyor. Fiyatı ile ilgili hiçbir bilgi yok ama 1.000 Dolar civarı olmasını bekliyoruz.
2. Red Hydrogen

Red markası, Better Call Soul ve Mr.Robot gibi önemli serilerin çekimleri için kamera sağlayan bir firma ve bu konuda üst seviyedeler. Firma 2018'in ilk çeyreğinde piyasaya süreceği yeni telefonu, Red Hydrogen ile mobil alanda adım atmaya hazırlanıyor. Telefonun titanyum versiyonu $1.595, alüminyum versiyonu ise $1.115 etiketle piyasaya çıkacak.
3. Ataribox

Mario, Tsubasa, Tecmo World Soccer, Olimpiyat Yarışları ve daha niceleri... Çocukluğumuzun efsanesi olan Atari, 2018 yılı içerisinde yeni bir konsol ile geliyor. Atari'nin güncellenmiş hali olacak bu konsol Linux tabanlı olacak ve HDMI, SD ve USB girişleri de içerecek.
4. iPhone 8S, 8S Plus ve Belki de... X2

2018 yılında 8S ve 8S Plus'ın gelmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bunun yanında şirketin yeni jenerasyon bir telefon daha duyuracağını düşünüyoruz. Muhtemelen gelecek senenin Ekim ayında yapılacak lansmanla bu üç telefona dair duyurular gelecektir.

5. Apple iMac Pro

27" ekranı ve yepyeni işlemci ve grafik kartı ile  tam bir performans canavarı olacak olan iMac Pro, geçtiğimiz günlerde ön siparişe açılmıştı. Ürünün başlangıç fiyatı şu an için $4.999. Ürünün 2018'in ilk çeyreğinde satın alan kullanıcılara dağıtılmasını bekliyoruz.
6. Oculus Go

Geçtiğimiz hafta içerisinde, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg tarafından duyurulan ve telefon veya bilgisayara ihtiyaç duymadan VR deneyimi yaşatmayı planlayan cihaz 2018'in ilk döneminde, $199 etiketiyle piyasaya çıkacak. Cihaz, aplikasyon desteğini ise Gear VR'dan alacak.

7. Samsung Galaxy S9, S9 Plus ve Note 9

İşin açıkçası bu yılın sonlarına doğru duyurulmasını beklediğimiz bu 3 telefon, Samsung'un orta segment telefonlarını duyurması ile 2018'e sarktı. Ocak veya en geç Şubat ayında geleceğini tahmin ettiğimiz bu duyurular, muhtemelen Note 9 tarafından ekrana yerleştirilmiş bir parmak izi okuyucu sunacak.
8. Google Clips

Google'ın $249 etiket koyduğu ve 'çok yakında' piyasaya çıkacağı açıklanan bu şirin ve minik fotoğraf makinesi, zamanla sizi, hareketlerinizi ve gülmsemenizi tanır hale geliyor. Keza evinizde beslediğiniz hayvanı da tanıyıp fotoğrafını çekebiliyor. Cihaz çalışmak için ek bir telefona veya internet bağlantısına ihtiyaç duymayacak.

9. Apple HomePod

Amazon Echo'ya ve Google Home'a 2018 yılında Apple HomePod ile cevap vermeye hazırlanıyor Apple. $349 gibi bir fiyatla çıkması beklenen cihaz, entregre bir Siri barındıracak ve tüm Apple hizmetlerine erişim sağlayabileceksiniz.
10. Tesla Solar Panel

Tesla'nın Mayıs ayından beri ön siparişe açılan bu ürünü ise 2018 yılında evlerimizin çatısını solar panellerle donatmayı hedefliyor. Güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirecek olan bu sistem sayesinde çok büyük enerji ve para tasarrufu yapılmış olacak. Panellerin her biri şu an için $42 etiketle satılıyor.
11. Channel Master Stream+

Listemizdeki son ürün özellikle Amerika içerisinde merakla beklenen, Android TV'lere özel bir streaming cihazı. $99 etiketiyle, ön siparişlerde büyük ilgi gören ürün 4K ve HDR destekleyecek. Bir çok kanalın aplikasyonunu destekleyecek olan cihaz için henüz Netflix ve Amazon Prime desteği açıklanmadı.
Gördüğünüz gibi teknoloji durmaksızın gelişiyor. Ve sürekli yeni şeyler icat ediliyor. Bu hıza yetişmek imkansız gibi mi geliyor? Dünya daha çok gelişecek . Emin olun bu hız daha sonraki yıllarda bize yavaş gelecek.