En Etkili Video Reklam Metinleri Nasıl Olmalı?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
En Etkili Video Reklam Metinleri Nasıl Olmalı?
13/08/2018

Bildiğiniz gibi videolar, markaların sadece ürünlerini tanıtıp satmak amacıyla kullandığı bir yöntem değil. İşin içine duygu katıp izleyen insanlara ilham verildiğinde ancak, markalar ve hizmetler ilgi görüyor.

Tüm dünyada en çok satanlar listesinde bulunan ve pazarlama, büyüme, gelişim, iş dünyası üzerine yazdığı kitaplarla tanınan Seth Godin’in dediği gibi, “İnsanlar mal ve hizmeti değil; ilişkiyi, hikayeyi ve sihri satın alıyorlar.”

Aslında demek istiyor ki bizim satın aldığımız şey, ürün ya da hizmet değil. Bize sunulan sihir, gösteriş, uyum.

İşte tam da burada olaya “Yaratıcı Fikir” dahil oluyor. Çünkü bu sihri oluşturan tamamen beynimizin içerisindeki düşüncelerin metne, dolayısıyla videoya aktarımıdır.

Yaratıcı Fikir Oluşturmanın Aşamaları

Video reklamınız her şeyden önce dikkat çekmeli. Günümüz dünyasında dikkat çekmeyen bir reklamın başarıya ulaşması mümkün değil çünkü. Arkasından işlediğiniz konu, hedef kitleniz için ilginç olmalı. Yani markanızla hedef kitlenizi buluşturacak ilginç bir konseptiniz bulunmalı. Bu konseptin içinde istek uyandırıcı vaatleriniz ve markanıza dâir yenilikler anlatılmalı. Göze batacak herhangi bir aksaklık , kelime, mimik, tonlama bulunmamalıdır. Son nokta ise video reklam metinlerinin, tüketiciyi ya da hedef kitlenizi harekete geçirici bir mesajla bitmesi: “Şimdi sen de dene!” gibi…

Özetlersek:

  • Öncelikle markanızı konumlandırın ve hedef kitlenizi belirleyin.
  • Dikkat çekici bir içerik ve akış oluşturun.
  • Çarpıcı bir sloganla videonuza başlayın. Sloganın içinde markanızın adını geçirin.
  • İlgi çekin ve ilginç olun.
  • Video reklamınızla izleyenlerde istek uyandırın.
  • Ürün ya da hizmetinizle ilgili avantajlarınızı, farklılıklarınızı ve yeniliklerinizi anlatın.
  • Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına seslenin.
  • Ve onu harekete geçirin.

Kısacası video reklam, ilham veren içerik pazarlaması için çok önemli bir strateji olarak karşımıza çıkıyor. Bu stratejiyi benimseyen ve profesyonel destek alarak dijital dünyaya açılan markalar başarılı oluyor. Çünkü bizim için hazırlanmış bilgilerin sunulduğu dijital platformalar, görsel algıya daha çok önem veriyor. Daha hızlı anlaşılan ve dikkat çeken videolar ise elbette daha çok ilgi odağı oluyor. Buradan da anlamalıyız ki, video reklamların etki oranları daha fazla olup, daha çok etkileşim sağlamaktadır. Ve geri dönüt alan reklam türlerinde de en etkili yöntemlerden biridir.