En iyi logo oluşturma rehberi

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
En iyi logo oluşturma rehberi
03.12.2021

En İyi Logo Oluşturma Rehberi

Markalaşmanın en önemli unsurlarının başında yer alan 'logo' markanızın kısaca tanıtıcısı olarak işlev görür. Logo seçimi, markasını yaratmak isteyen bireyler için çok önemlidir. Oluşturulan yeni markanın tanıtımı için logoya ihtiyaç duyulur. Logo oluşturma profesyonellik isteyen bir uğraş olarak karşımıza çıkar. Çizim tekniklerine hakim bireyler kendi logolarını oluşturur. Logonuzu bir başkasına tasarlatma konusunda iyi bir araştırma yapmanız gereklidir. Logonun çiziminden önce tam olarak ne istediğinizi kendiniz bilmelisiniz.

Logo Hangi Amaca Hizmet Eder?

Markanızı yarattıktan sonra onu herkese duyurmak ve aranılan bir marka olmasını sağlamak için logoya ihtiyaç vardır. İnternet ortamında tanınmak için gerekli olan logo yapımı detaylıca araştırılması gereken bir unsur olarak karşımıza çıkar. Hedef kitlenize uygun bir logonuzun olması sizi daha da aranılır  kılacaktır. Kendinizi insanlara anlatma biçiminizi ifade eden logoların tasarımı öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar bellidir. Markanızı her yerde logosu ile tanıtırsınız. Logonuz  verdiğiniz hizmeti ya da satıcısı olduğunuz ürününüzü iyi bir şekilde ifade etmezse, diğer markalar arasında sizde fark yaratamazsınız. Diğer markaların arasında tanıtıcı kimliğiniz olan logo, sizin marka değerinizin oluşmasında etken olarak görev yapar.

Markanızı En İyi Anlatan Logo'yu Oluşturun

Markanızın bir nevi tanıtıcı kimliği olan logosunu oluşturmak için hedef kitlenizi bilmeniz gereklidir. Kime hitap ettiğinizi iyi tanırsanız üreteceğiniz logonuzda marka değerinizi bir adım öne geçirecektir. Logonuzun markanızı iyi temsil edeceğinden emin olmalısınız. Logonuzu tasarlatmadan önce sizin de bilmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur. Markanızla hangi yaş grubu yada cinsiyete hitap edeceğiniz logonuz için önemlidir. 

Markanız ürün ya da hizmet dallarından hangisini kapsayacaksa onu en iyi ifade eden bir logonuz olmalıdır.  Bazen detaylar insanları yorabilir. Kısa ve çok fazla ayrıntıya girilmeden hazırlanan bir logo sizin daha dikkat çekmenize yardımcı olacaktır. Tasarımda kullanılan unsurların sizin ürün ya da hizmetinizle alakalı olmasına dikkat etmelisiniz. Logonuzda alakasız bulunan parçalar markanızın fark edilmesine hizmet etmeyecektir. Logonuzun her yerde kullanılacağını hesaba katarak hareket etmelisiniz. Karmaşıklıktan ziyade sadelik sizi daha da görünür kılacaktır. Marka logonuzun  renk uyumuna da  dikkat etmelisiniz. Renk dikkati çeken en önemli detaydır.