Etkili Pazarlamanın Harika Araçları

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Etkili Pazarlamanın Harika Araçları
30/08/2018

Bu günlerde görüyoruz ki dijital pazarlama müthiş bir hızla yükselmekte ve çoğu alanda geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini almakta. Durum böyleyken markalar da geleneksel yöntemleri yavaş yavaş terk edip dijital dünyaya yoğunlaşıyorlar. Sadece markalar değil “Etkili Dijital Pazarlama Kampanyası Nasıl Başlatılır?” sorusu herkesin kafasında beliren en büyük soru işareti. Bu yazımızda gerekli dijital araçlarla dijital bir kampanyanın nasıl etkili olduğunu inceleyeceğiz.

Anahtar Kelimelerinizi Genişletin

Bütün pazarlama kampanyaları etkili bir anahtar kelime araştırmasına ve hedeflemesine ihtiyaç duymaktadır. Online olarak doğru kişilere ulaştığınızdan emin olmak için markanız için gerekli anahtar kelimeleri doğru bir çalışma ile belirlemeniz gerekmektedir. 

Performans ve SEO Denetimi

Bir SEO denetimi, her 6-8 ayda bir güncellenecek uyarlanabilir bir yaklaşımı gerektirir. Sitenizi, daha iyi sıralamalar için sayfa içi elementler gibi öğeler ile optimize edin. 

Pazar Araştırması

Eğer bir pazarlama kampanyası başlatacaksanız, fikriniz veya ürününüzle ilgili pazarı ve hedef kitlenizi çok iyi tanımanız gerekmektedir. Markanızı daha ileri taşımak, pazarı ve tüketicinin beklentilerini verimli bir şekilde ölçümlemek ve kampanyaları tüketicinin beklentileri ile doğru orantılı araştırma başlatabilmek için hızlı ve sağlıklı bir platforma ihtiyacınız var.

Puanlama Sistem Yönetiminizi Güncelleyin

Satış kanalını aşağı doğru yönlendiren hareketleri kontrol ederek potansiyel puanlama sisteminizi optimize edin.

Bir “Yeniden Hedefleme Kampanyası” Başlatın

Doğru yolu bulmak için her zaman ilk seçimimiz doğru karar olmayabilir. Hedef kitlenizi değiştirerek kampanyalarınızı başlatmak doğru hedef kitleyi bulmanızda faydalı olacaktır. Bu aşama için ücretli servisler devreye giriyor. Bu servisler sayesinde potansiyel müşterilerinizi kaybetmez ve ücretli reklamlar aracılığı ile yeniden hedefleme yapıp kampanyanızı başlatabilirsiniz.

Ücretli reklamlar için A/B testleri yapın

Ücretli reklamlarda yaptığınız ilk denemelerde yüksek başarılar elde etmeniz biraz zor. Etkili hale getirmek ve hedef kitleniz ile aynı dili konuşuyor olmak için farklı testler ve teknikleri denemelisiniz. Planlamalarınız dahilinde yaptığınız testleri ölçümlemeniz size fayda sağlayacaktır. Çeşitli reklam öğelerinin etkinliğini test etmenizi sağlayan araçlardan faydalanabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Var Olun

Kullanıcı sayısı giderek artan sosyal medya platformları
için yapacağınız planlamalar ve ölçümlerle analiz elde etme şansınız da
artıyor. Çeşitli platformlardan önemli verileri alacak analitik araçlarla
kullanıcının ne tür bir içeriği tercih ettiğini görmeniz mümkün.

Web Sitenizdeki Zayıf ve Güçlü Noktaları Bulun

Web siteniz, kullanıcılarınıza sizin hakkınızda bilgi verecek en önemli kaynaklardan biridir. Dolayısıyla sizi ne kadar yansıttığından ve kullanıcı için ne kadar anlaşılır olduğundan emin olmalısınız. 

Açılış Sayfalarınızı Optimize Edin

Açılış sayfanız sizin hakkınızda organize veriler sunarken değer önerilerinizi vurgular. Açılış sayfanızda kullanıcıyı harekete geçirici çağrılara yer vermeniz kullanıcılarınızı size bağlayacaktır. 

İçerik Yönetim Sisteminizi Yükseltin

Çoğu web sitesi, yöneticilerinin sitelerini yönetmesine olanak tanıyan bir içerik yönetim sistemi ile oluşturulmuştur. Güncel bilgilerinizi paylaşmanız gerekebilir ve sistem bunun üzerine kurulmamış ise vermek istediğiniz mesajları kullanıcılarınıza ulaştırmakta zorlanabilirsiniz.

İçeriklerinizi Planlayın

Gelecek içeriklerinizi planlamak için müşteri verilerinize, güncellenmiş anahtar kelime havuzunuza ve rakip analizinize bakın. Hangi içeriklerin daha çok dikkat çektiği ve etki sağladığı konusunda fikirler üretin. Böylece hem yapılacak hataları en aza indirgersiniz hem de düşünmek için zaman kazanırsınız.

Eski İçerikleri Yeniden Kullanın

Evet biraz garip gelebilir. Fakat kitlenizin son yıllara ait içeriklerinize nasıl tepki verdiğini yeniden gözden geçirmenizin bir zararı olmayacaktır. Güncelliğini yitirmeyen ve tekrar etkili olabileceğine inandığınız içeriklerinizi yeniden sunabilirsiniz. Bir başka seçenek de anahtar kelime tabanlı optimizasyon gerçekleştirmek.

İnfografik Tasarlayın

İnfografikler içeriklerinizi sunmanız için en eğlenceli, en popüler kaynaklardan biri. Medya ve dijital pazarlama alanında trend olan infografikler her geçen gün etkisini artırıyor. Geniş bir enformasyon sunan araştırmayı bile tasarım yeteneğinizle okunması kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Geribildirimler İsteyin

Yenilenmek ve eksikliklerin farkında olmak için olumlu eleştirilerden sıyrılıp zayıf noktalarınıza yoğunlaşmalısınız. Elbette sizi benimseyenler olumlu yorum paylaşmaya daha yatkındır ve bu motive eder. Ancak dijital itibarınızı korumak için iki türlü değerlendirme almak size fayda sağlar. Müşteri ve takipçilerinize sunacağız bir geribildirim alanıyla onların sizin hakkınızda neler düşündüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Kampanyanızı Ölçün

Evet! Kampanyanızı gerçekleştirdiniz ve planladığınız şekilde tamamladınız. Bir de analiz yapabilmek için ölçümlemeniz gerekiyor. Bir sonraki stratejiniz nasıl olmalı? Bütçe ile ilgili neler değiştirilmeli? Geri dönüşüm oranları nasıl? Gibi birçok sorunun cevabını ölçümlerinizde bulabilirsiniz. Bir sonraki kampanyada elde ettiğiniz tecrübeleri kullanarak daha etkili bir pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz.

Daha fazla faydalı ve kaliteli içerik için TED AJANS sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.