Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları Nelerdir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları Nelerdir?
03.05.2022

Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları Nelerdir?

SEO çalışmaları yaparken bazı araç ve hizmetleri kullanmak kişilere veya şirketlere birçok fayda sağlar. Bu araçların ölçümlerini  iyi analiz etmek sitenize büyük oranda fayda sağlayacaktır. Yararlı olabilecek araç ve hizmetler ise şu şekildedir;

• Free SERP Checker

• W3C Markup Validation Service 

• Google Webmaster Tools (Google Search Console) 

• Copyscape

• Ahrefs , Semrush 

• Google Analytics

• Google mobil uyumluluk testi 

• BeamUsUp

• Web.Archive.org bunlardan bazılarıdır.

Bu sayede sitenizin arama performanslarını iyileştirebilirsiniz.

 İç SEO'da Yardımcı İpuçları ve Domain Etkisi

Ana Sayfanız Anahtar Kelimenizi Karşılayabilmeli

Bir Web sitesi oluştururken en temelde hedeflenilen bir anahtar kelimesi mutlaka bulunmalıdır. Belirlenmiş olan anahtar kelimenin arama sonuçlarında yer alabilmesi adına bu kelimeyi karşılayan ana veya alt sayfaların bulunuyor olması gereklidir. Bu durumda ise sitenin alt yapısı dahil olmak üzere gerekli görseller, dikkat çekici başlıklar, meta kelimeler ve içerik açısından iyi ve kaliteli planlamalar yapmak çok önemli bir unsurdur. Headingetiketleri ise doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Zira bu etiketler temelde sayfa içindeki hiyerarşinin bir göstergesi olarak bilinir.

Ana Başlık Etiketi Önemli

Sitenin başlık etiketi çok iyi bir şekilde planlanmalı ve direkt olarak belirlenmiş olan anahtar kelimeye yönelik olmaması gereklilikler arasındadır. Title kullanırken ise bir takım kurallara uymak gerekir. Bazı uzmanlar anahtar kelimesinin başlığın başında olması gerektiğini savunsalar da aslında anahtar kelime nerede doğru duruyorsa orada konumlandırılmalıdır. Başlığın sonunda sitenin adını veya markasını geçiriyor olmak, markabilinirliği açısından fayda sağlanabilir. Google sonuç sayfasında maksimum 70 karakter yer alıyor gibi görünse de aslında bulunduğu yerin piksel değeri ile sınırlıdır. Bu piksek değer sınırı 600 olarak bilinir.  Fakat gene de başlığın maksimum 70 karakter olmasında fayda vardır. Lakin gene de piksel değerini geçmiyorsa bir sorun arz etmez.

Meta Açıklamalar

Meta description olarak da adlandırılan meta açıklamalar, sayfanın ne ile alakalı olduğu konusunda bilgi vermesi gerekiyor.Burada tek dikkat edilmesi gereken husus budur.

Heading Etiketleri

Heading etiketlerinin ( H1, H2, H3 ) sayfada nasıl kullanılabileceğine dair bir takım önemli kriterler bulunmakla birlikte bu etiketlerden en önemlisi “H1” etiketidir. Bu etiketin her sayfada bir adet bulunmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde istediğiniz sonuca ulaşamazsınız.

Alt Başlıklar

Genel olarak makale ağırlıklı olan sitelerde ve birçok haber sitelerinde uygulanan ve çokça karşılaşılan bir yapıdır. Alt başlıklar, önem derecesine göre H2 veya H3 gibi headingetiketlerinden yararlanılarak oluşturulabilir. Bu etiketler de çok önemli bir yere sahiptir.

Benzersiz İçeriklere Sahip Olun

Google kesinlikle kopya içerikleri sevmez. Bu açıdan mutlaka kopya kontrolü yapılmalıdır.  Bu konuda kopya içeriği tespiti yapabilen bazı online siteler kişilere yardımcı olur. Copyscape , Small SEO Tools bu online siteler arasından en çok tercih edilenlerdir. Bunun yanı sıra kopya içeriği tespiti yapabilmek için Google Arama motoru kişilere yardımcı olabilir. Bir makaleden alınmış olan herhangi bir bölüm Google aratma kısmına çift tırnak içinde yazılır ve sonuç aratılır. Herhangi bir sonuç bulunamaması içeriğin özgün olduğunun kolayca anlaşılmasına yardımcı olur.SEO için Özgün içeriğiniz yoksa şansınız da yoktur. 

Asla Ama Asla Backling Vermeyin

SEO için İster ücretli olsun ister ücretsiz olsun backlink vermek sizlerin zararına bir durum olacaktır. Bunun için hiç bir siteye backlinkvermemeniz gerekir. Kısaca backlinkten uzak durun.

Site Hızı Son Derece Önemli

Site hızı kullanıcılar için son derece önemli bir faktördür. Siteye giriş yapan kullanıcılar uzun süre sayfaların açılmadığını gördüklerinde siteyi  kullanmaktan kaçınacaklar ve sayfa trafiği oldukça düşecektir. Bu açıdan sayfalar olabildiğince hızlı açılmalı ve bu süre 2 saniyenin altında olmalıdır. Site hızı SEO için bir başka dikkat edilmesi gereken durumdur.

İmla Kurallarına Dikkat 

Profesyonelliğin bir parçası da içeriklerde imla ve yazım kurallarına dikkat ediyor olmaktır. Zira içeriklerin anlaşılır ve okunaklı olabilmesi için bu şarttır. Google imla kurallarına dikkat eder.

SSL Sertifikası

SSL sertifikasının önemi Google tarafından yapılan açıklamalarla bir kez daha onaylanmıştır. Sitelerde mümkün olduğunda SSL sertifikası kullanılmasına özen gösterilmesi gerekir.SEO için SSL çok ehemmiyetlidir.

Sitenizi Yükseltecek Dış SEO İpuçları

 Etki Alanı

Tercih ettiğiniz etki alanını doğru ayarlamak siteniz için büyük önem arz eder. Bunun için ise Webmaster Tools kullanarak sağ üst köşede bulunan çarktan site ayarları bölümünü kullanarak kendi isteğinize göre tercih yapabilirsiniz. Fakat öncesinde sitenin tüm versiyonlarını Google Webmaster Tools’a ekliyor olmanız gerekir.Bu ayarların yapılmaması durumunda sitenizin eşleşen içerik cezası alıyor olması olası bir durumdur.

Marka Taramasını Es Geçmeyin

4 Aydan uzun süredir var olan siteler marka araması yapıldığında eğer üst sırada çıkmıyorsa site sahiplerine bir takım işler düşer.Kaliteli backlink inşaası oluşturmak ve Google işletmelerine kayıt olmak burada sizlere yardımcı olabilir. Ayrıca sosyal ağların etkin bir şekilde kullanılması da bu konuda önemlidir.

Google İndeksinize Dikkat Edin

SEO için İçeriklerin kaliteli olması bu konuda çok önemlidir. Kaliteliiçeriklere sahip olan site Google indekslerine daha kolay bir şekilde katılabilir ve görünür olur. Tabii ki burada sitenin ne kadar süredir var olduğu da bir o kadar önemlidir.

Rapor Analizlerini İyi Yapın

Web sitesinde ilk ve en önemli amaçlar site içi trafiği artırarak hedef kitleye ulaşabilmektir. Veri eksikliklerini belirleyip gidermek site arama performansına olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

404 Hatalarına Dikkat

Google şirketinin bize bildirdiği hataları iyi analiz etmek ve hataların bulunduğu sayfaların not alınması büyük önem arz eden bir başka durumdur. Bu gibi durumları kontrol ederek tamamlayıcı diğer sayfalara yöneltmek veya sunucuyu değiştirmek gerekir.

Doğal Backlinkler Kullanmak Son Derece Önemli

Yapılacak olan dış SEO çalışmalarında en önemli faktörlerden biri iyi bir backlink inşaası olacaktır. Kopya içerikli ve manipülasyonyollarıyla elde edilen backlinkler farkedildiğinde ceza kaçınılmaz bir gerçek olarak şirketlerin karşısına çıkar.  Mümkün olduğunca bağlantıların doğal olması şirketleri her zaman artı yönde etkileyecek bir durumdur.

Dizinler Popülerliğini Kaybetti

Dmoz.org sitesinin kapanması üzerine dizinler popülerliğini kaybetmiş olmakta  ve artık yapılacak olan dış Seo çalışmalarında dizin kullanımından kaçınılması gerektiği önemle vurgular.

İşletme Kaydı Yapmayı Unutmayın 

Her şirket site görünümünü artırmak ister. Bunun için yapılacak olan şey işletme dizinlerine kayıt olmak olacaktır. Büyük işletmelerden bazıları şunlardır; Yandex, Apple, Google Benim İşletmem vb. Bu işletmelere kayıt olarak site görünürlülüğünü daha da arttırarak hedef kitleye daha hızlı ulaşabilirsiniz.

 Google Bunlara Dikkat Ediyor 

Google şirketinin en çok dikkat ettiği kriterlerden biri sitenizin geçmişi ve domain yaşı olacaktır. Domain yaşı oldukça önemlidir. İlk 3 aylık bir web sitesinden çok bir şey beklememelisiniz. Sabırlı olmak gerekir. Hedef olarak belirlediğiniz kelimenin özellikle alan adında geçmesi büyük önem taşır. Üst sıralarda çıkmak istediğiniz kelimenin alan adında da olması oldukça önem taşır. Ülkeler bazda kullanılıyor olan alan adı kullanmak artı yönde etkiler getirecektir. Who is bilgileri ise kesinlikle halka açık olarak verilmelidir.