Google Haberler Nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Google Haberler Nedir?
13.10.2021

Google Haberler veya Google News kullanıcıların istedikleri veya ilgilendikleri konularda farklı haber kaynaklarından haber içeriğini okumaları için oluşturulmuş bir hizmettir. Google Haberler İçerik Politikaları

Aşağıdaki konularla ilgili sitelerin içeriği Google Haberler'de görüntülenmiyor. Siteniz aşağıdakilerin kapsamındaysa Haber platformlarında görünemezsiniz:

Tehlikeli içerik
Yanıltıcı uygulamalar
rahatsız edici içerik
Nefret dolu içerik ve ayrıca ; 

  • Çarpık medya
  • Tıbbi içerik
  • Terörist içerik
  • Cinsel içerik
  • şiddet ve kan
  • Kaba dil ve küfür

Google'ın sizi neden Haber platformunda göstermesi gerektiğini düşünmelisiniz. Sponsorlu veya reklamla ilgili içeriğinizi ana içerikten ayıracak şekilde göstermelisiniz. Google Haberler sürecinde üretilen içeriğin yanlış bilgi vermesinden veya 2. göz kontrolünden kaçının ve bu şekilde yayınlayın. Google, hizmetleri hakkında yanıltıcı veya yanlış bilgi veren siteleri göstermeyi tercih etmez. Haber sitesinde çalışanların tam adres ve iletişim bilgilerinin net bir şekilde görüntülenmesi hem EAT hem de G-News için önemlidir.

Google Haberler şeffaflık politikasını ihlal eden siteler, kayıtlı olsalar bile haber alanlarında görünmeyebilir. Google, sitelerin kamu yararına olup olmamasına bağlı olarak içerik politikalarında da istisnalar yapabilir. Sektördeki uzmanlığınızı sergileyeceğiniz bir konuda içerik üretmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin, ekonomi ve finans konusunda uzmansanız, kanıt ve bilgi dolu makalelerle uzmanlığınızı Google'a aktarın. Orijinal haber kaynaklarının veya özel röportajların sayısını arttırabilir ve daha fazla özgünlüğe doğru bir adım atabilirsiniz.

Google Haberler Başvuru Süreci


Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi eskisi gibi panel olmadığı için başvuru süreci yoktur. Artık ret veya onay mesajları alamazsınız. Geçmiş yıllarda başvuru süreci ile birlikte G-haber başvurusu için farklı gereksinimler vardı. Aralık 2019'da bu koşullar ve başvuru süreci tamamen değişti ve otomatik bir sistem duyurulmuştur. Bazen farklı bir haber kaynağının öne çıkan görseli Google Haberler sonuçlarında farklı görünebilir. Bu tamamen normaldir. Google zaman zaman farklı kaynaklardan alakalı görselleri göstermeyi seçer.

Öne çıkan snippet sonuçlarında zaman zaman benzer durumları görüyoruz. Sitede farklı dillerde sürümleriniz varsa, o dillerin içeriğini ayrı bir yapıda sunduğunuzdan emin olun. İçeriği birden fazla dille karıştırmayın. Google Haberler, bir dilin sonuçlarını tek bir URL'de görmek istemektedir. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.