Grafiker Arıyoruz

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Grafiker Arıyoruz
01/09/2018

Bu yazımda sizlerle bir grafik tasarımcısında olması gereken 10 yetenekten bahsedeceğim.

1. Yaratıcılık
İyi bir grafik tasarımcı var olanlarla ilgilenmez, kendisi olmayanı yaratır. Müşterilerinin fikirlerinden yola çıkarak özgün çizimler yapar.
Brain Aldiss ne demiş; İşte sanatçının rolü: her zaman yeni bir şeyin peşinde koşmak, kuralları çiğnemek meydan okumak, alışılmamışı yakalamak. Grafik tasarımcı da bir sanatçı en nihayetinde.

2. Güçlü Görsel Algı
Görsel algı, algılar içinde en etkili ve güçlü olanıdır derler. Grafik tasarımcının da görsel algısı açık olmalıdır. Yani duyularıyla elde ettiği verileri yorumlayarak deneyimlere dönüştürebilmelidir.

3. Özgünlük
Bir grafik tasarımcı ne olursa olsun özgün olmalıdır. Özgün derken bağımsız ve yaratıcı düşünceden bahsediyoruz tabii ki uygun, ayırt edilebilir ve uygulanabilir tasarımlara odaklanmak elbette ki faydalı olacaktır.

4. Güçlü Bilgisayar Becerileri 
E haliyle grafik tasarımcılar word, excel gibi ofis programları ya da power point gibi sunum programlarıyla tasarım yapmazlar. En sık kullanılan Corel Draw, Adobe Illustrator (Ai), Adobe InDesign, Adobe Photoshop (psd), 3DMax vs. programlarını bir grafik tasarımcı ihtiyaçlara göre kullanabilmelidir. 

5. Baskı Tasarımı Konusunda Bilgili Olma
Her ne kadar dijital çağa girmiş olsak da ofset baskı dediğimiz baskı halen oldukça önemli bir yerdedir. Bir grafik tasarımcının baskı öncesi ve baskı sonrası süreçler hakkında mutlaka bilgisi olmalıdır. Müşterilerin baskı ihtiyaçları mutlaka olacaktır ve bu ihtiyaçların en kaliteli şekilde basılabilmesi için tasarımın baskıya uygun olarak yapılarak matbaaya gönderilmesi gerekir.

6. Zaman Yönetimi
Müşteriler ya da yöneticiler genellikle verdikleri işin ne zaman teslim edileceğini bilmek isterler. Hatta bazen teslim tarihini bilseler de ne zaman biteceği sorusunu sormaya devam ederler :) İşinde iyi olan bir grafik tasarımcı zaman yönetimi konusunda yetenekli olmalı ve aldığı işi zamanında teslim edebilmelidir.

7. Kendine Güvenli Olma ve Müşterilere Fikirler Sunabilme
Müşteriler ya da yöneticiler bazen tasarım konusunda karasız olabilirler ya da fikri tamamen tasarımcıya da bırakabilirler. Bu gibi durumlarda grafik tasarımcı müşterilere fikirler sunabilmeli, yanlış ya da eksik bulduğu noktalarda açıkça fikrini belirtebilmelidir.
     
8. Pratik Olma ve Müşteri İhtiyaçlarını Kavrayabilme
Tasarım konusunda pratik olmak biraz deneyimlerle ilişkilidir. İyi bir tasarımcı müşteri ihtiyaçlarını hızlıca anlar ve kısa zamanda bu ihtiyaçlara yönelik fikirler ve taslaklar oluşturabilir.

9. Birden Fazla Projeyle İlgilenebilme
Tasarımcı olmak kolay değil tek bir projeyle iş bitmiyor. Eğer planlı bir tasarımcıysanız sorumlu olduğunuz her projeyle ayrı ayrı ilgilenebilmeli ve dengeyi bulabilmelisiniz.

10. Takım Çalışmasına Yatkın Olma
İyi bir takım çalışması bir projenin başarılı olabilmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Grafik tasarımcı takım çalışmasına yatkın olmalıdır, yeri geldiğinde takım arkadaşlarıyla yeri geldiğinde müşterileriyle iyi bir takım olabilmelidir.

Bugün ki yazımızın amacı Ted Ajans ailesine yeni bir üye eklemek istememizdir. Ted Ajans her zaman çalışanlarına layık olmuştur. Olmaya da devam edecektir. Eğer sizde bizimle çalışmak isterseniz ve de yukarıdaki özelliklere sahip iseniz, ben bu işi yaparım hem de en iyisini yaparım diyorsanız, buyurun grafiker arkadaşlarımız sizi ajansımızda bekliyoruz.