Hayal Gücünüzü Beslemenin Yolları

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Hayal Gücünüzü Beslemenin Yolları
13/08/2018

Kimi zaman işte, kimi zaman okulda, bazen de kişisel yaşantınızda yaratıcılığınızın ve hayal gücünüzün size açacağı kapılar olabilir. Bu fırsatları kaçırmamak için size küçük öneriler vermek istedik.

Gevşeyin;

Bir konu, proje, kişisel yaşantınızda bir sorun… Bunları yaratıcı ve etkili yollarla çözmek için sürekli düşünüyoruz. Faka bu aşırı odaklanma beynimize ve düşünce gücümüze yaptığı baskıyla yaratıcı fikirleri öldürüyor. Herkesin gevşeyip, rahatlayabilmesi için yaptığı farklı şeyler vardır. Kendinizinkinin ne olduğunu bulun ve sıklıkla tekrarlayın.

Bahar Temizliği Değil, Beyin Temizliği Yapın;

Hayal gücünüz birçok yaratıcı düşünceye gebe. Tam ortaya bir şeyler çıkaracakken gündelik yaşamın getirdiği stres ve bir takım tatsız sorumluluklar bu yaratıcı sürece ket vuruyor. Kafanızdaki gereksiz düşünceleri temizleyin. Bunun için meditasyon en çok işe yarayan yöntem. Denemekten zarar gelmez, değil mi?

Not Alın;

Dijitali hepimiz seviyoruz. Hayatımızda yarattığı kolaylıklar için sanıyorum hepimiz minnettarız. Fakat arada bir kağıda kaleme dokunmak iyidir. Telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınızdan tuttuğunuz notlar üzerine düşünürken her an ekranda belirecek olan bir anında bildirim ile yaratıcı süreç son bulabilir. Buna izin vermeyin.

Ayrıca bildirim çokluğu, fazla uyarıcı ve öncelikli sorumluluklar yüzünden bir çok şeyi anında unutuyoruz. Düşüncelerinizi unutmayın. Not alın.

Liste Oluşturun;

Yaratıcı fikirleriniz var ve hayal gücünüz asla yerinde durmuyor. Çok güzel. Fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. O zaman bir liste oluşturun. Bu listeyi izleyerek varmak istediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Pozitif Kalın;

Yaratıcılığın kötü ikizi negatif duygulardır. Kendiniz hakkında iyi düşünün. Kendinize nazik bir tutum sergilemek, düşüncelerinizi aydınlatmanın en iyi yoludur.

Beklentileri Rafa Kaldırın;

Çevrenizden ve hatta kendinizden beklentilerinizi unutun. Bu beklentilerin karşılanmaması veya bu beklentileri karşılayamamanız sizi kötü bir moda sürükleyebilir. Bu da hayal gücünüzü oldukça etkiliyor.

Daha Fazla Okuyun;

Her kitap, başka bir insanın hayal gücü ve yaratıcılığının bir bütünüdür. Hayal gücü ve yaratıcılık ise bulaşıcıdır. Beyninizi boşaltmak ve yeni fikirler keşfetmek için kitap en iyi ol. Fakat bazılarımızın okumayı pek sevmediğini biliyoruz. Bu yüzden, kendinizi sadece kitap ile kısıtlamayın. İnternette sadece yarım saat gezinmeniz bile yeterli olacaktır. Nerede, hangi platformda ve hangi kitapta neyle karşılaşacağınız asla belli olmuyor. İlham periniz satırların arasına gizlenmiş olabilir.

Gezin;

Bulunduğunuz ortamdan alacağınız ilham tükendiyse, oradan ayrılma vakti gelmiştir. Kıtalar arası seyahatlerden tutun da, yan sokakta yapacağınız ufak bir gezintiye kadar hepsi yaratıcı sürecinizi besleyecektir.

Bugün dünyayı ve toplumları değiştirmeyi başaran insanlar; dünyanın geri kalanından daha zeki olduğu için değil, daha yaratıcı oldukları ve hayal güçlerini beslemeyi bildikleri için dünyayı ve toplumları değiştirmeyi başardılar. 
Kim bilir, belki sıradaki sizsinizdir.