Influencer Marketing Ne Kadar Etkilidir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Influencer Marketing Ne Kadar Etkilidir?
02.05.2022

Influencer Marketing Ne Kadar Etkilidir? 

Influencer; Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yüksek takip ve etkileşime sahip bir kitleye ürün, hizmet ve deneyim sağlayan kişilerdir. Takipçileri tarafından güvenilir bir otorite olarak kabul edilir, çünkü izleyicileriyle sık sık etkileşime girer, cana yakındır ve kalabalığın ortasında olduğu izlenimini verir. İzleyicisi olduğu için kendi alanında söyleyecek sözü olmayan, içeriksiz bir yapımcıyla çalışmak, projelere zaman ve bütçe harcamaktan başka bir anlam ifade etmiyor.

Influencer Pazarlama Markanızı Nasıl Etkiler?

Influencer marketing ne kadar etkilidir?  Influencer, sosyal medyada farkındalık oluşturarak, markanız hakkında sohbetler başlatarak ve sektörünüzdeki güvenilirliğinizi artırarak sizi başarıya götürecektir. Influencerlar, tüketicilerin satın alma kararlarında etkilidir. Tüketicilere satın almadan önce bir ürün deneyimi sunarak satın alma kararlarını etkileyebilir. Influencer’lar, paylaştıkları içeriklerle bilgilenmenin bir yolu haline geldi. Kriz iletişiminde son derece etkilidir. Etkileyiciler markanızı sosyal medya kanallarında konuşturmaktadır. Yeni herhangi bir şey veya destekledikleri bir marka sohbeti ateşleyebilir.

Influencer Marketing Etkisi 

Influencer marketing ne kadar etkilidir?  Başarılı olmak için tüm unsurları yerine koymak, net hedefler belirlemek, etkileyicileri seçmek ve etkili bir kampanyaya sahip olmak için doğru sosyal medya platformlarını seçmek önemlidir, etkili ve sürdürülebilir olması çok önemlidir. 

Sahte Bir Hesap, İnfluencer Marketing Kampanyanızı Nasıl Etkiler?

Influencer marketing ne kadar etkilidir?  Sahte isabetli güçlü hesaplarla yürütülen Kampanya, öncelikle marka güven puanınızı düşürür. Bu hesaplarla yapılan kampanyalarda filtre ve seçicilik yoktur. Bu nedenle, ulaştığınız kitledeki potansiyel alıcılara bile güvenmeme olasılığı vardır. 500.000 izleyici için ödeme yapıldıktan sonra sadece 50.000 izleyiciye ulaşılabilir. Bu erişim, sosyal medya sağlayıcısı tarafından her zaman 500K olarak listelenecektir. Instagram ve diğer sosyal medya araçları henüz sahte dâhili hesaplarını silmedi. Instagram, son güncellemede @instagram hesabının 10 milyon takipçisini kaybetti. Bu bize influencer’ların olası sahte hesaplarının sayısı hakkında bilgi verir.

Influencer Pazarlamanın Markanıza Katkısı

Influencer marketing ne kadar etkilidir?  Dijital dünyanın yeni kanaat önderleri olan influencerlar da kitle davranışlarını değiştirme, marka hedeflerini değiştirme ve düşüncelerini yeniden yapılandırma gücüne sahipler. Influencer pazarlama stratejinizde dijital dünyanın yeni düşünce liderlerinin gücünü kullanarak, markanızın hedef kitlesinin, tüketicilerin arzu ettiği davranışa ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Güven ve samimiyete dayalı bu ilişki, özellikle sosyal medyada Z kuşağı için geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha kalıcı etki yapacak ve daha fazla satış getirecektir.

Etkileyici Pazarlamanın Gücü Nereden Geliyor?

Influncer, pazarlama gücünü 3 ana kaynaktan alır:

Bunlardan ilki sosyal erişimdir. Arkadaş çevrenizin bir parçasıymış gibi günlük yaşamınıza katılırlar. Sizinle aynı sosyal medya araçlarını kullanarak milyonlarca kişiye ulaşabilirler. İkinci faktör ise orijinal içerik üreticisi olmalarıdır. Etkileyenler, etkili, yaratıcı ve pazarlama odaklı orijinal içerik yaratıcıları olmalıdır.

Son ve en önemli faktör ise tüketicilerin güvenini kazanmış olmalarıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi influencerlarhayatımıza dijital arkadaşlar olarak giriyor. Kullandıkları ürünler, filtreli denilebilecek şekilde davranır ve kullanıcıların gözünde kalitelidir. Sonuç olarak, etkileyiciler bir fikri veya ürünü geleneksel yöntemlerden daha hızlı benimseyebilirler.

Influencer Marketing'de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Influencer marketing ne kadar etkilidir?  InfluencerMarketing kampanyasının başarılı olması için dikkat edilmesi gereken temel noktalar vardır. En büyük önceliğimiz, tanıtılacak etkileyicileri seçmektir.

İkinci temel, üretilen içeriğin kalitesidir. Oluşturulan içerikler geleneksel yöntemlerden uzak olmalı ve halkın ilgisini çekecek şekilde özenle hazırlanmalıdır. Burada büyük şirketler örnek alınabilir. Periyodik olarak hazırlanan tanıtım stratejileri sizin için iyi bir rehber olabilir.

Son önemli faktör ise tercih edilen sosyal medya platformudur. Bu üçtaş birbiriyle doğal bir bağlantı içinde oluşturulmalıdır. Bir etkileyicinin güçlü bir kitle erişimine sahip olması, bu kampanyada başarılı olacağınız anlamına gelmez. Doğru reklam içeriğini ve doğru medyayı seçmek s

Influencer Marketing Ne Değildir?

Influencer marketing ne kadar etkilidir?  Influencer, kendi markalarını oluşturmak ve takipçilerini büyütmek için zaman harcayan kişilerdir; itibarlarını ve kendilerine güvenen insanları doğal olarak koruyacaklardır. Influencerlar sabırlıdır ve her seferinde bir doğal takip ile sosyal başarıya odaklanır. Sosyal medya ve içerik pazarlaması, yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım gerektirir. Sektörünüzde otorite, güvenilirlik ve düşünce liderliğini viral olarak gösterebilirsiniz. Tıpkı insanların mendil yerine selpak istediğini söylemesi gibi, ne sunarsanız onunla eş anlamlı hale gelir. Sosyal medya pazarlaması, sadık ve aktif takipçiler kazanmak için yavaş bir oyundur. Influencer pazarlama, takipçilerinizin kalplerine ve zihinlerine girmenin en etkili yoludur

Influencer Marketing Etkisi Gerçek Mi?

Influencer marketing ne kadar etkilidir?  Tüketiciler, ağızdan ağıza diğer herhangi bir reklam türünden daha fazla güvendiklerini söylüyorlar. Y kuşağı için de sevdikleri YouTube kişiliğinin "onları arkadaşlarından daha iyi tanıdığını" söylüyorlar. Bu, ödemeli TV reklamları, dergiler ve gazeteler yerine kulaktan kulağa nasıl öncelik verdiğimize dair genel bir değişimin parçası ve bu resmi olmayan marka elçilerinin gücü göz ardı edilemez. Influencer pazarlama, işletmelere sosyal kanıtın gücünden yararlanma ve aynı zamanda büyük takipçi kitlesine sahip markalardan yararlanma yeteneği verir.

Neden Influencerman İle Çalışmalıyız?

Influencer marketing ne kadar etkilidir?  Tüm kampanyalar veri odaklıdır ve teknoloji altyapısı üzerinde hazırlanır. Teklifler, geleneksel analitik yöntemler yerine yapay zekatabanlı dolandırıcılık analizi ile entegre etki analizi yazılımları ile hazırlanmaktadır. Marka ve kampanya uyumluluğu kontrol edilerek ve en uygun influencerlar ile iletişime geçilerek hızlı ve etkili bir özet rapor oluşturulur.

Influencer Marketing Türleri

Social Takeover: Influencerların profillerini bir günde yönetmelerine olanak tanıyan bir markadır.

• Katkıda Bulunanlar: Bu stratejiyle, etkileyicilere web sitelerinden veya sosyal medya hesaplarından gelen her müşteri için ödeme yapılır.

• Sponsorlu İçerik: Markalar, etkileyici hesaplara promosyon mesajları göndermek için ödeme yapar.

• Kutudan Çıkarma: Markalar, sosyal medya yıldızının açıp incelemesini umarak genellikle etkileyicilere hediyeler gönderir. Maliyet yok. Ancak bu strateji oldukça risklidir. Etkileyenler, ürününüzü hiç derecelendirmeyebilir veya olumsuz geri bildirimde bulunabilir.

Influencerlar Kaliteli İçerik Oluşturur

Influencer, izleyicilerin dikkatini nasıl çekeceğini bilen kişidir. Böylece ürününüzü, hizmetinizi veya etkinliğinizi halka sunmanın en iyi yolunu düşünmenize bile gerek kalmaz. İçerik oluşturucular, gerçek deneyimlerine dayanarak her şeyi kendi başlarına yapacak ve ürününüzü mümkün olan en iyi şekilde öne çıkaracaktır.

Adblockers'tan Ücretsiz İnfluencer Pazarlaması

PageFair'e göre bugün 615 milyon kişi AdBlock uygulamasını kullanıyor. Bununla birlikte, etkileyicilerin reklam öğeleri, bloglar ve tanıtım gönderileri, kampanyanızı reklam engelleme uygulamaları olmadan yürütme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu, etkileyici pazarlamanın en büyük faydalarından biridir.

Tüketiciler Influencerlara Güveniyor

Güven, başarılı bir kampanya için en önemli şeylerden biridir. Başkalarının, özellikle de güvendiğiniz kişilerin ilgilendiğiniz konu hakkında deneyimi varsa, insanların yeni bir ürün veya hizmet satın alması daha iyi ve daha kolaydır. Araştırmaya göre, tüketiciler, yüksek bir yatırım getirisi ile kanıtlandığı gibi, kişisel tavsiyeler kadar çevrimiçi tavsiyelere de güveniyorlar.

İçerik oluşturucularla iş birliği yaptığınızda, her zaman beğeniler, paylaşımlar, kullanıcı yorumları ve paylaşımlar şeklinde geri bildirim alırsınız. Bazen etkileyiciler, gelecekte daha iyi iş birliği için size ipuçları ve fikirler verebilir, bu da işletme için son derece faydalı olabilir.