INSTAGRAM SHADOW BAN

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
INSTAGRAM SHADOW BAN
24.03.2021

Herkesin etkileşim için canla başla çabaladığı bir mecra olan instagramda bu aralar bir şeyler oluyor. Eskiye oranla çok daha kaliteli içerik paylaşsanız da etkileşiminiz düştü, keşfette görünmüyor, hikayelerinize müzik eklemek isterken ‘ hiç bir sonuç bulunamadı’ bilgisiyle karşılaşıyor, yorum almıyor hatta görüntüleme sayınız yerlerde değil mi? Geçmiş olsun hesabınız instagramdan shadow ban yemiş. Peki bu shadow ban nedir? Gelin ne olduğunu anlatıp, neler yapılabileceğine bakalım…

Shadow ban, üyelik sistemi ile çalışan herhangi bir platformda, hesabınızın bazı özelliklere erişiminin kısıtlanmasıdır. Bu kısıtlama paylaşımlarınızın instagram algoritması tarafından spam olarak algılanlaması veya olağan dışı yapılan etkinlik hareketlerinden kaynaklanabilir. İnstagram üzerinde daha çok kullandığınız özellikleri süreklilik haline getirmenizden veya spam hareketlerde bulunmanızdan dolayı yaşanabilir. Yaptığınız bu aksiyonlar hesabınızın kısıtlanmasına ve böylece gönderilerinizin hayalet görünümü almasına, takipçileriniz tarafından görünmemesine neden olur.

 

Peki başınıza gelen bu kısıtlamadan nasıl kurtulabilirsiniz.? Kısıtlanan hesabınızı nasıl kurtarabilirsiniz?

  1. Öncelikle İnstagram çok sık kullandığınız özellikleri süreklilik haline getirmekten uzak durmalısınız.. Yani bu ne demektir? Kullandığınız hashtagleri sürekli kopyala yapıştır yapmak yerine gündeme göre ve sektörünüze göre hashtaglerinizi yenileyin, post altına yazdığınız açıklamalarınızı sık sık değiştirip yazım dilinizi güncellemelisiniz.
  2. İnstagram hesap kontrolü yapmalısınız … Bir işletme hesabısınız ve post / hikaye paylaşımlarınızda arada kendi kişisel görüş ve durumlarınızı paylaşıyor iseniz; instagram hedef kitlenize alakasız gönderiler sunduğunuzu algılıyor ve sizin spam olduğunuz kanısına varıyor. Peki ne yapmalısınız? İşletme hesabınızı içerik üreticisi veya profesyonel hesap olarak değiştirmelisiniz. Yani hesap türünüzü paylaştığınız içeriklere uygun türe çevirmeniz gerekmektedir.
  3. Profil bölümünde eğer etiket kullanıyor iseniz kontrolünü yapın, hiç kullanmayın ya da daha az kullanmaya gayret edin.
  4. Takipçi kontrolü yapmanızı öneririz. Bunun nedeni ise pasif olan bir takipçi olup hedef kitlenizi değiştireceğine, olmamasını öneririz. Çünkü sahte hesap veya bot takipçi almışsanız bu sizi hiçbir hamle yapmasanız dahi otomatik shadow ban ile hesabınızı kısıtlamanız anlamına gelir. Bizden size tavsiye, eğer hesabınızda sahte takipçiler var ise bunlardan kurtulmalısınız.
  5. Kesinlikle sahte beğeni ve yorum almayın ve o tarz etkinliklere katılmayın. Kendinizi kandırırsınız fakat instagram algoritmasını kandıramazsınız ve shadow ban yersiniz, bizden söylemesi….