Karantina döneminde Dijital Pazarlama

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Karantina döneminde Dijital Pazarlama
18.04.2020

Basılı reklamlarda veya fiziksel pazarlamada bildiğimiz geleneksel pazarlama henüz önemini kaybetmeden mevcut olsa da dijital pazarlamayı, elektronik ve çevrimiçi olarak aktif pazarlama stratejisi diyebiliriz. Bu, markalar için e-posta, video, sosyal medya veya web sitesi tabanlı pazarlama fırsatları dahil olmak üzere bir dizi sonsuz olasılık olduğu anlamına gelir. Bu korona virüsü süresinde dijital kanalların önemi daha da artmıştır. İnsanların evde kalmak zorunda olduğu bu dönemde firmalar, mailing yoluna daha sık başvurmaya başlamıştır. İndirim kuponları dağıtarak müşteri ile etkileşim yaratma amaçlanıp dikkat çekme çabalarında olduğu açıkça görülmektedir.

Dijital pazarlama, zamanlarının çoğunu çevrimiçi ortamda müşterilere bağlamak için çok sayıda dijital taktik ve kanalın kullanılmasıyla tanımlanır. Web sitesinin kendisinden bir işletmenin çevrimiçi markalama varlıklarına dijital reklamcılık, e-posta pazarlaması, çevrimiçi broşürler ve ötesinde birçok pazarlama "dijital pazarlama" şemsiyesi altında buluşan geniş bir yelpaze gibidir.

En iyi dijital pazarlamacılar, her dijital pazarlama kampanyasının kapsayıcı hedeflerini nasıl desteklediğine dair net bir resme sahiptir. Pazarlama stratejilerinin hedeflerine bağlı olarak, pazarlamacılar elindeki ücretsiz ve ücretli kanallar aracılığıyla daha büyük bir kampanyayı destekleyebilirler.

Mesela, bir içerik pazarlamacısı, a firmasının oluşturduğu bir dergiyi nasıl mı pazarlar?

Çok basit. Dergi için bir blog oluşturabilir. O blog da derginin içeriğine sahip yazılar yazıp, en sonunda a dergisinden alıntı yaptığını vurgulayabilir. Bloga üye olanlara mailing üzerinden davetler göndererek bir e-posta kampanyası oluşturabilir. Derginin sosyal medya hesabından ücretli ve organik yazılar paylaşabilir. Bu gibi aşamalarda dijital pazarlama, işletmenize ve marka bilinirliğini için hayati öneme sahiptir

Kısaca dijitale olan eğilim firmaların her geçtiğimiz gün ivmeli bir şekilde artmaktadır. Bu geleneksel pazarlamayı bitirmez ama ilerleyen yıllarda gölgede bırakabilir.