Keskin ve Net Fotoğraf Çekmek için 5 Önemli İpucu

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Keskin ve Net Fotoğraf Çekmek için 5 Önemli İpucu
01/09/2018

Tutkunun meslek hâline dönmesine fotoğrafçılık denir. İyi bir fotoğraf size aslında birçok şeyi anlatır. Öyle ki ne bir metne ne bir açıklamaya ihtiyaç duymaz. Peki bu yetenek herkeste mevcut mu? Tabi ki de hayır. Eğer sizin de haylinizde kusursuz fotoğraflar çekmek var ise size en azından birkaç ipucu verebiliriz. 

1. En Keskin Diyafram Değerini Bulun
Hemen en keskin diyafram değeri mi olur demeyin. Evet eğer konu net fotoğraf çekmek ve keskinlik var ise diyafram belki ilk bakılacak nokta değildir. Sonuçta alan derinliğini kontrol etmeye çalışmıyoruz. Ancak her lensin bir sıcak noktası vardır, yani size sunduğu bir F-değeri aslında en keskin olduğu noktadır.
Peki en keskin diyafram değerini nasıl bulacaksınız? Eğer çok fazla kurcalamak istemiyorsanız bu f-değeri genelde kullandığınız lensin maksimum diyafram değerinin (örn : f/1.8) 2 veya 3 tam f-stop üstüdür. Lensinizin en geniş diyafram açıklık değerine göre bu rakam f/4 ile f/11 arasında değişecektir.
Eğer test ederek bulmak istiyorsanız, sabit bir obje üzerinde aynı noktaya aynı enstantane ve pozlama değerleriyle odaklanın ve f/1.8 gibi lensinizin sunduğu en geniş diyafram hangisiyse ondan başlayın. Sonra diğer değerleri hiç değiştirmeden f/5.6 ile çekim yapın. Lensin daha keskin bir fotoğraf sunduğunu göreceksiniz.
 
2. Düşük ISO Kullanın
Net fotoğraf çekmek, keskin ve görüntü kalitesi yüksek fotoğraflar elde etmektir. Bunun için standart olarak en düşük ISO değeri ile çekimlere başlayın. Eğer içinde bulunduğunuz ortam ışığına göre ihtiyacınız yoksa yüksek ISO değerleri fotoğrafta kumlanma ile birlikte gürültü (noise) oluşturmaktadır.
Elinizden geldiğince, doğal ISO hassasiyeti olarak fotoğraf makinenizin sağladığı en düşük (ISO 100 – 200) ISO değerleri ile çekim yapın.

3. Enstantane Hızını Doğru Ayarlayın
Her zaman aklımızda olması gereken ipuçlarından bir tanesi, eğer net fotoğraf çekmek istiyorsak hiçbir şekilde fotoğraf makinesini sarsmayacağız ve titretmeyeceğiz. Bu yüzden elde çekim sınırınızı bilin. Genelde fotoğraf makinesini titreten bir yapıya sahip bir kişiyseniz o zaman enstantane değerlerini 1/200 – 1/250 civarında tutmanızı tavsiye ederiz.
Kimi insanlar için bu rakamlar 1/60 ile 1/100 seviyesine kadar inebilmektedir. Bunun için enstantane öncelikli mod kullanarak enstantane hızı için rahat ettiğiniz değeri kolayca atayabilirsiniz.

4. Lensin Kaliteli Olması Önemlidir
Keskin ve net fotoğraf çekmek için kullandığınız lensin optik kalitesi önemlidir. Eğer bir lens ne kadar iyi inşa edilmişse o kadar iyi görüntü kalitesi, keskinlik ve kontrast sunar.
Genel anlamda profesyonel kullanım için inşa edilmiş ve fiyat olarak daha pahalı lensler, ucuz modellerine göre daha keskin fotoğraflar sunarlar. Her ne kadar bu durum Sigma, Tamron ve Tokina gibi üçüncü parti lens üreticilerinin oldukça kaliteli ve uygun fiyatlı lensler çıkarmasıyla değişiklik göstermeye başladıysa da, kaliteli fotoğraflar istiyorsanız kendini testlerde kanıtlamış, optik kalitesi yüksek lensler kullanmaya gayret gösterin. Bunu ileriye dönük çok sayıda net ve keskin fotoğraf için bir yatırım olarak düşünün.

5. Lens Filtrelerini Kaldırın
En keskin diyafram değerini  buldunuz, düşük ISO kullanabiliyorsunuz, elde çekim için bir sıkıntı yok, kaliteli bir lens kullanıyorsunuz. O zaman önünüzde başka bir bariyer olmamalı. Net fotoğraf çekmek istiyorsanız ve ihtiyacınız yoksa lens filtrelerinizi çıkartın. Filtre kullanmak, lensinizin keskinliğini azaltacağı gibi, oluşacak görsel kalitesini de etkileyecektir. Eğer ihtiyacınız yoksa lens filtresi kullanmayın!