KOL Marketing Nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
KOL Marketing Nedir?
01.05.2022

Kol Marketing Nedir? 

(Key Opinion Leader) Pazarlama, bu alanda uzman, ürün hakkında bilgi ve etkiye sahip kişi veya kurumdur. Grup ve tüketici davranışları üzerinde büyük bir etkisi vardır. Kilit kanaat önderleri (KOL'ler) ve etkileyiciler arasında önemli farklılıklar vardır. Influencerlar çevrimiçi olarak çalışır ve sosyal medya, bloglar ve YouTube üzerindeki etkilerinden yararlanır. 

Key Opinion Leader'ın (KOL) çevrimiçi veya sosyal platformlarda çalışmasına gerek yoktur. Onlar sadece uzmanlık alanlarında güvenilir kişilerdir. Medyanın güncel konularda alıntılara veya alıntılara ihtiyaç duyulduğunda aradığı konu uzmanlarıdır. Örneğin, yerel televizyon haberleri, güvenilirlik sağlamak ve bazı yeni konularda görüşlerini sunmak için bazı büyük kanaat önderlerine gitme eğilimindedir.

Influencer Marketing İle KOL Marketing Arasındaki Fark Nelerdir?

Birçok ana akım yönetici internette daha az zaman harcıyor ve aktif olarak bundan kaçınıyor. Bazı insanlar sosyal medyayı büyük bir zaman kaybı olarak düşünür. Kilit kanaat önderlerinin (KOL'ler) bir sosyal hesabı veya takipçisi olması gerekmez. Alanında uzman olmak için sadece farkındalığa ihtiyacınız var. KOL Marketing Nedir?  

Kilit kanaat önderleri (KOL'ler) ve etkileyiciler arasındaki bir diğer önemli fark da coğrafyadır. Birisi Kilit Fikir Lideri (KOL) olarak kabul edilirse, itibarı ve tanınırlığı belirli bir bölgeyle sınırlı olabilir. Küçük bir kasaba, eyalet veya hatta bir ülke olabilir. Ama internet sınırı tanımıyor. İnsanlar sizi etkileyici biri olarak tanıyorsa, dünyanın her yerinde hayranlarınız olabilir.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, etkileyici pazarlama anlamına gelir. KOL Marketing Nedir?  Öncelikle Instagram, Youtube, Facebook gibi sosyal medya kanallarında belirli bir konuya sadık takipçisi olan ve markanın ürün tanıtımını ve deneyimini izleyicilere aktaran influencerlar tarafından yürütülen bir içerik pazarlama faaliyetidir. Influencer kelimesinin dilimizde karşılığı etkileyici olarak kullanılmaktadır. Influencer’lar sosyal medya hesapları aracılığıyla izleyicilere rehberlik etmekte ve iki yönlü iletişim yoluyla deneyimlerini takipçileriyle paylaşmaktadır. Influencerlar, blogger, fenomen, YouTube, YouTube blogger vb. gibi çeşitli tanımlarla temsil edilmektedir. Influencer’lar, çeşitli özelliklere göre olarak iki gruba ayrılmıştır

Micro-influencerlar, düşük takipçi, düşük bütçe ve etkin takipçi yönetimi ve yüksek katılımları nedeniyle tercih edilmektedir. Düşük bütçeli kampanyalar için uygundur. Ortalama 10.000 ila 50.000 takipçisi var. Macro etkileyiciler ve takipçiler 500.000 ile 1 milyon arasında değişmektedir. Bu genellikle büyük, küresel projeler için tanınmış markalar tarafından tercih edilir. KOL Marketing Nedir?  İçerik genellikle yüksek kalitededir. Son yıllarda sosyal medyanın günlük hayata hızlı bir şekilde etkisi nedeniyle çok sayıda insan sosyal medya platformlarında bir araya gelmekte ve sosyal medya olgusuna ilgi hızla artmaktadır.

Influencer Marketing Ne İşe Yarar?

Son yıllarda sosyal medyanın günlük hayata hızlı bir şekilde etkisi nedeniyle çok sayıda insan sosyal medya platformlarında bir araya gelmekte ve sosyal medya olgusuna ilgi hızla artmaktadır.  Geleneksel pazarlama çağında popüler olan kulaktan kulağa, tüketicilerin ürünü satın almadan önce satın alma kararlarını etkilemiş ve ürün paylaşım deneyimi bir kartopu etkisine dönüşmüştür. İnsanlar bu rotanın oldukça güvenilir olduğunu düşündüler ve bir satın alma kararı vermeden önce araştırmaya başladılar. Çalışmalar göstermiştir ki; çoğu müşteri  faktörlerine inanır. KOL Marketing Nedir?  Arkadaşlar, aile, Facebook hayranları, Twitter takipçileri, Twitter pazarlama iletişimi yerine takipçiler, Sosyal medya ayrıca, aradıkları konu hakkında uzman tavsiyesi arar ve buna reklam veya uzman görüşünden daha çok güvenir.

KOL Marketing Nedir? 

Günümüzde, markaları, oyuncuları, müzisyenleri ve daha fazlasını pazarlamada aslında aynı derecede etkili olan yeni gruplar var. Bunlar etkili insanlar. İnternette özellikle sosyal medyada çok sayıda takipçisi olan bu kişiler, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemede önemli rol oynamaktadır. KOL Marketing Nedir?  Denildiğinde Bir ürünün veya hizmetin etkiyeyici statüsüne sahip kişiler tarafından takipçilere tanıtımı. 

Kol marketing pazarlama, sosyal platformlarda fitness, moda ve tasarımdan yaşam koçluğuna, bilim, sanat ve sağlıklı beslenmeye kadar her alanda önde gelen influencerlarla çalışır. Influencer pazarlama hem pazarlama geleneği hem de teknolojik gelişme ile yakından ilişkili modern bir pazarlama yöntemi olarak dikkat çekmektedir. Tüketicilerin satın almak istedikleri ürün ve hizmetlere ilişkin kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşama isteği, günümüzde e-ticaretin en önemli unsurlarından biri olan influencer pazarlamasını yapmaktadır.

KOL Marketing Tüketiciyi Nasıl Memnun Eder?

Influencer pazarlama, tüketici ihtiyaç ve beklentilerine dayalı bir yöntemdir. KOL Marketing Nedir?  etkili olmasının ana nedenlerinden biri, insan iletişim yöntemlerini ortadan kaldırmadan işletmeleri ve tüketicileri kültürel topluluğa entegre etmektir. Bu özelliğinden dolayı kültürel bir gelişme olarak değerlendirilebilecek Influencerlar, küçük ve orta ölçekli işletmelerin dahi yararlanabileceği etkili bir pazarlama yöntemidir. Çevrimiçi platformlar da tüketici talebine ve dijital pazarlama trendlerine yanıt olarak yenilikler yapıyor. Markalar, küçük işletmeler ve girişimciler için bu platformları kullanabilmek için güncel trendleri bilmek giderek daha önemli hale geliyor.

Mega İnfluencer Nedir?

Bugün bir karakterin mega-influencer sayılabilmesi için en az 1 milyon takipçiye ihtiyacı var. Adını ilk kez sosyal medyada duyuran ve 1 milyon takipçiye ulaşan Kate Upton gibi ünlüler de influencer pazarlamasında söz sahibidir. KOL Marketing Nedir?  Mega etkileyiciler siyaseti ve disiplinlerinin ötesinde etkileyebilir. Mega influencerlar sadece bağlı şirketleri canlandırmakla kalmaz, aynı zamanda kendi markaları ile influencer pazarlamasının yönünü de belirler.

KOL Marketing Neler Yapar?

Bilgisayar oyunlarıyla ilgili içerik yayınlayan bir blogu takip ettiğinizi varsayalım. Bu blog aynı zamanda en yeni oyunlar, oyun önerileri ve PC oyun aksesuarları hakkında bilgiler de yayınlar. KOL Marketing Nedir?   Etkileyici pazarlama kampanyasına bir örnek, yeni ürünün özelliklerini ve içeriğini bir blogda paylaşarak yeni bir ürünü, bir konsol oyununu tanıtan bir Play Station şirketidir. Etkileyici pazarlamanın popülaritesi, birçok işletme sahibini ve pazarlamacıyı etkileyicilerle ortak olmaya teşvik eder.  

Bilinç mesajı ne anlama geliyor? Yenilenebilir enerji, iklim değişikliği ve iklim değişikliği, cinsiyet eşitliği, cinsiyet eşitliği gibi konular. Influencer pazarlamasında iş birliği yapan micro-influencer’ların önemli noktasının kitleyle olan sadık iletişim olduğunu daha önce belirtmiştim. Influencer’lar, bir bilinç mesajı ilettikleri şekilde farklı kümelerden tüketicileri çekebilirler.

KOL Marketing Güvenilir Midir?

Sosyal medya evrensel bir platformdur. Yani bu bir sır değil. Sosyal medyanın kullanımı sayesinde tüketiciler markalarla konuşma ve etkileşim kurma fırsatı bulmuştur. Kol marketing nedir? Ürün deneyimini paylaşmak, insanların satın alma kararlarını başarıyla etkiledi. Tüketici deneyimini birleştirmek, kullanıcılar için daha keyifli bir deneyim yarattı, ancak pazarlamacılar için daha güçlü bir çözümdü. İnsanlar her gün yaklaşık 1.000 reklama maruz kalıyor ve afişler, bilboardlar, kullandığımız marka isimleri, sosyal medya reklamları vb. birçok pazarlama faaliyeti farkında olmadan karşımıza çıkıyor. Aksine, etkileyici pazarlama, doğal reklam etkinliğini ileterek tüketicilere içeriğe erişim sağlar. 

Etkileyici pazarlama kampanyalarının başarısı, birlikte çalıştığınız etkileyicilere bağlıdır. En önemli nokta, sektörünüzle ilgili fenomenleri belirlemektir. Aksi takdirde, kullanıcılar ürününüz veya hizmetinizle ilgilenmeyecektir.  Bu teknik ağızdan ağızaolarak düşünülebilir. Sosyal medya fenomeni olarak adlandırılan bu kişiler, takipçilerine ulaşmak, markalarını anlatmak ve ürünlerini tanıtmak istiyorlar.