Logo Seçiminde Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Logo Seçiminde Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?
26.10.2021

Logo Seçiminde Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

Logo bir firmanın en önemli olmazsa olmaz özelliğidir. Firmaya ait hizmetler, çeşitli şekiller, harfler veya semboller ile görsel hale getirilir. Bu sayede firma kendini daha kolay tanıtmış olur. Ayrıca logo firmanın fatura, kartvizit ve sitesi gibi birçok işi için de kullanılır. Logo tasarımı firmaların bütünlüğü ile birleşir ve simgesel hale gelir. Bu yüzden sağlıklı ve akılda kalacak iyi bir logo tasarımı yapmak çok önemlidir. Logolar için renkler kadar yazı stili seçimi de önemlidir. Mutlaka logo tasarımı sade ve okunabilir yazı stillerinden oluşmalıdır. Çok karışık, bitişik, ayırt edilmeyen el yazısına benzer yazım stilleri akılda kalmayacağı gibi firmanın tanıtımını olumsuz yönde etkiler.

Logo Tasarımı Kimler Tarafından Yapılır?

Logo tasarımı logo tasarımcıları tarafından yapılmalıdır. Bu konuda eğitim almış hayal gücü yüksek tasarımcılar ile çalışılması daha uygun olur. Ayrıca bazı logo tasarım programlarının iyi bilinmesi, bu konuda hızlı ve pratik olunması gerekir. Logo tasarımı firmanın verdiği hizmet ve ihtiyaçlarına uygun tasarlanmalı, çok karışık yazı stilleri ve renklerden oluşmamalıdır. Logo tasarımcıları mutlaka firmanın isteklerini göz önünde bulundurmalıdır. Bu konuda araştırmalar yapabileceği gibi birkaç ön çalışma ile firmalara danışmalıdır. Eğitimsiz ve deneyimli olmayan kişiler tarafından yapılan logo tasarımları hem firmayı anlatamayacak hem de firmanın bütünlüğünü sağlayamayacaktır.

Logo Tasarımında Tercih Edilmesi Gereken Renkler Nelerdir?

Logo seçiminde hangi renkler tercih edilmelidir diye sorduğunuzda öncelikle çok fazla renk seçilmemesi gerektiğini bilmek gerekir. Genellikle büyük markaların logolarının çoğunda en fazla iki renk bulunduğu unutulmamalıdır. Çok göz alıcı ve karışık olmaması gerektiği gibi, çok silik bir tasarım olmamasına dikkat edilmelidir. Genellikle mavi, kırmızı, gri, siyah, sarı bazen nadir de olsa turuncu renkler sıklıkla kullanılır. Firma logolarında çok fazla renk seçiminden kaçınmalı, ama aynı zamanda göz alıcı sade tasarımlar ile müşterilerinin yanında olmalıdır. Logo her şeyden önce bir firmanın kimliğidir. Birçok aşamada logolar kullanılacağı için firma kimliğini sade ama canlı tutmalıdır. Akılda kalmak ve hizmetlerinizi anlatmak için renklere dikkat etmelisiniz.