Marka Tescil Nedir? Nasıl Yapılır?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Marka Tescil Nedir? Nasıl Yapılır?
26.10.2021

Marka Tescil Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde markalar giderek daha önemli hale geliyor. Markalı her ürün ve tasarımın temel ihtiyacı marka olmaktır. Marka sahibi olan kişi ve işletme, marka ile ilgili tüm hak ve sorumlulukları da üstlenir. Bu marka üzerindeki tüm hakların elde edilmesi için yasal işlem yapılmalıdır. Bunun için marka sahibi markayı tescil ettirmelidir. Ayrıca firmalar mal veya hizmet üretirken diğer firmalardan ayırt edilmelidir.

Her şirketin kendi markası olmalıdır. Marka farklı firmalar tarafından verilmemeli yani kullanılmamalı ve firma içinde karışıklık olmaması için marka tescili önemlidir. Bir ticari marka tescil ettirerek, bu ticari markanın başka şirketler tarafından kullanılmasını engellemiş olursunuz. Bir marka tescil edilmiş ise lisans verilebilir ve bu marka miras alınabilir.

 Marka Tescili Nasıl Yapılır Ve Alınır?

Firmalar veya şahıslar marka tescili yaparken önce Türk Patent Enstitüsü' ne başvururlar. Bunu yapmak için, tüm belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Belgeler Türk Patent Enstitüsü' ne teslim edilir. Bu süreden sonra tescil hukuken bağlayıcı hale gelir ve marka korunur. Enstitünün araştırmasına göre, eksiklik durumunda şirkete 2 ay ek süre verilir. Eksik evrakların bu 2 aylık süre içerisinde tamamlanmaması durumunda marka başvurusu da iptal edilebilir.

Gerekli tüm belgeler incelendikten sonra başvuru prosedüre göre değerlendirilecektir. Kişi veya şirketin talebi usulüne uygun olarak değerlendirilirse bu marka Resmî Marka Gazetesi aracılığıyla yayımlanır. Sonuç olarak son adımda marka tescil kaydı oluşturulur. Ayrıca marka tescil belgesi ve marka tescili de sahibine gönderilecektir. Marka tescili bu şekilde tamamlanır.

 Marka Tescili Başvurusu Hakkında 

Ticari marka süreleri, şirketlerin ve bireylerin ticari markalarını tescil ettirmeleri için de değişiklik gösterir. Markalar genellikle 10 yaşındadır. Ek ücret ödenmesi halinde marka tescil süresi uzatılabilir. Marka tescili için öncelikle tüm belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde oluşturulması gerekmektedir.

Belgeler oluşturulduktan sonra Türk Patent Enstitüsü'ne gönderilir. Talep bireysel olarak veya vekâleten yapılabilir. Ayrıca yabancı uyruklular için marka başvurusunun başka bir avukat tarafından yapılması gerekmektedir. Marka tescil başvurusu Türk Patent Enstitüsü prosedürüne göre yapılabilir.

Sizde marka tescilinizi yaptırmak 10 yıl takibini sağlayarak ek prosüdürlerle uğraşmak istemiyorsanız buraya  tıklayın