Markanıza isim mi arıyorsunuz?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Markanıza isim mi arıyorsunuz?
06/08/2018

O zaman size 5 küçük ipucu vereyim;

1-WEB VE TEKNOLOJİ DOSTU OLUN

Hangi işi yapıyor olursanız olun artık günümüzde her markanın bir web sitesi olma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk çağın getirdiği bir gerekliliktir. Eğer işinizi ileri ki hedeflerinize uygun oluşturmak istiyorsanız internet ve teknoloji gelişimine özen göstermeli ve marka isminizi ararken bu konuyu göz ardı etmemeniz gerekir.

 

2-SADELİK

İyi bir marka ismi telaffuzu zor olmamalıdır. Daha kolay hatırlanmak için daha az kelimeden veya harften oluşmalıdır. Zor söylenen ve yazılan marka isimlerinin çoğu müşterilerinin önemli bir bölümünü kaybetmiş olabilir. Söz konusu markanın doğru hatırlanmasını sağlamak

 

3-KALABALIĞIN ARASINDAN SIYRILMAK

Sadelik bir yana marka isimlerine karşı ilgi oluşturmak için aynı zamanda unutulmaz olması da gerekir. Markanızı çok açıklayıcı ve anlaşılır hale getirmek ilgiyi sürdürmek için gerekli olan merakı da öldürebilir.

Başka bir deyişle markanızın en yakın rakipleriniz arasından sıyrılması gerekir. Potansiyel müşterinizin rakipleriniz arasından çeşitli seçenekleri göz önüne alarak sıyrılmasını istiyor ve dikkati başlangıçta yakalamak istiyorsunuz? O halde diğerlerine benzemeyen bir marka oluşturmalısınız. Bazen, basitlik en iyi politika olabilir.

 

4-AKILDA KALICI BİR LOGO

Eğer işinizin güçlü bir marka haline gelmesini istiyorsanız, müşterilerinizin sizi hem işitsel hem de görsel olarak hatırlayacağı bir tarz yakalamalısınız. Klasikleşse de “Apple” markası bunu en iyi başaran firmaların başında gelir. Oldukça basit bir logoya sahip olmasına rağmen insanların hatırlamak için ne yaptığını çözmüştür. Marka için dilsel bellek olarak düşünüp logolarını görsel hafıza ile ilişkilendirmiştir.

 

5-İŞİN ÖZÜNÜ İÇERMELİ

İşinizde rakiplerinizden kendinizi ayırmak için benzersiz bir teklifi olması gerektiği gibi, markanız da diğerlerinden farklı olanı yansıtmalıdır. Aynı zamanda işiniz gücünüzü yansıtır ve sağladığınız hizmet veya ürünlerin ne tür bir ipucu verdiğini isminizde kullanabilirsiniz. Bazı markalar ise görünüşte verdiği hizmetle hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünebilir fakat bize hissettirdiği şeyi vurgulayarak ilişkilendirmemizi sağlar.

Bu ipucuları birleştirmek ve ortaya kaliteli işler çıkarmak ancak emin ellerde mümkündür. Doğru adres Ted Ajans.