Markanızın Cinsiyeti Belli Oldu!

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Markanızın Cinsiyeti Belli Oldu!
07/08/2018

Günümüzde her marka tüm iletişim çalışmalarıyla ve hedef kitleyle temas kurduğu her noktada tüketicinin zihninde feminen ya da maskülen bir izlenim bırakıyor. Pazarlama iletişimi literatürünün en sık başvurulan kavramlarından biri olan marka kişiliği, markaların birer karakteri olduğunu ve insanlara ait özelliklerin markalar içinde kullanabileceğini ortaya koyuyor. Bu marka kişiliğini oluşturan en önemli unsurlardan biri de cinsiyet.

MediaCat bu olaya el atmak istemiş ve cep telefonu, GSM operatörü, beyaz eşya, ev elektroniği, gazlı içecek, hızlı tüketim ürünleri, süpermarket, televizyon kanalı, gazete, banka, kredi kartı, havayolları ve otomotiv başlıklı toplam 13 kategorinin bulunduğu Türkiye'nin 81 markasına dair kapsamlı bir araştırma yapmış.

Yüzde 52'si erkek, yüzde 48'i kadın olan katılımcıların yaşları 15 ile 55 arasında değişmekle birlikte, ortalama yaşları 34,2 olarak belirlendi. Türkiye'nin sosyo-ekonomik dağılımına uygun bir şekilde AB (yüzde 16), C1 (yüzde 25), C2 (yüzde 26) ve D (yüzde 33) kitlelerinden katılımcılarla görüşülmüş ve en etkili sonuca ulaşılmaya çalışılmış.

Araştırma, o kadar eğlenceli bir süreçle sonuçlanmış ki araştırma boyunca trend topic konu seçilmiş, sosyal medya en çok konuşulan konu başlığı olmuş. İnsanlar tuhaf bir yarışa girip markaları insanlaştırmış, kişilik ve karakter analizleri yapmışlar.

MediaCat araştırmasına gösterilen büyük ilgiden çok mutlu olduğunu dile getirip kısa bir süre içerisinde araştırmanın sonucunu halk ile paylaşmış.

Sonuçlara bakalım isterseniz;

Katılımcılarla yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıkan verilere göre, en maskülen markalar sırasıyla Tuborg, Efes Pilsen, Mercedes Benz, Ford, BMW, Volkswagen, Türkiye İş Bankası, Audi, Habertürk, Ziraat Bankası, Renault, Toyota, Zaman, Honda ve Fiat olmuş.

 Araştırmada elde edilen diğer sonuçlara göre en feminen markalar da sırasıyla Şok, BİM, Migros, Kipa, Tansaş, Burger King, Fanta, Profilo, Carrefour, Siemens, FOX, Kanal D, Real, Mc Donalds ve Dominos olarak belirlenmiş.

Markaların yarattığı izlenimlerinden yola çıkarak eril ya da dişil mi diye tahmin yürütebiliriz. Hitap ettikleri kesim de bunda çok önemli bir rol üstlenir. Örneğin; Bir tıraş bıçağının cinsiyeti feminendir diyemeyiz. Kısacası şunu anlamalıyız ki marka çok önemlidir. İşe başlamak için ilk koşul ne olmak istediğimize karar verip iyi bir marka oluşturmaktır.

Peki iyi bir marka nasıl oluşturulur?

İşi bilene bırakmalısınız. Profesyonel bir çalışma planını, doğru stratejiyi belirleyerek, iyi bir reklam kampanyası ile yaratıcı fikirlerimizle buluşturup en prestijli markayı biz oluşturalım. Siz isteyin biz yapalım.