Markanızın Kimliği Hangi Renk?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Markanızın Kimliği Hangi Renk?
13/09/2018

Daha önce ki bir blog yazımda sizlere  marka cinsiyetleri ile ilgili MediaCat dergisinin yapmış olduğu araştırmadan ve anket sonuçlarından bahsetmiştim. Şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmış ve size kendi markanızın cinsiyetini belirleyebileceğinizi  söylemiştim. Bu yazımda ise marka cinsiyeti nedir, neden önemlidir, nasıl olmalıdır, feminen özellikleri, maskülen özellikleri, davranış ve algılanış biçimi hakkında bilgi vereceğim. 
Eğer ki bir makyaj markamız varsa bunun hedef kitlesinin erkek olması beklenemez. Cinsiyette bir bakıma hedef kitleyle alakalıdır. Hangi rol den daha çok talep varsa marka o role bürünür. Tıpkı tıraş köpüğü reklamında kadınların pek uygun olmayacağı gibi. Bir önce ki blogumda marka bizim için canlı kanlı varlıktır derken şaka yapmıyordum. 
Marka kimliği ;  Ürünün, formunun, işaretlerinin, renklerinin, reklamının, ambalajının, mesajının dışa vurum şeklidir. Markanın yönelimini, amacını ve anlamını belirleyen en önemli unsurdur. Markanıza kimlik oluşturmak elbette önemlidir. Markanızın varlığını temsil eder. Öncellikle hedef belirlenmeden hiçbir stratejinin tutamayacağı, işlerin istendiği gibi işlemeyeceği ve amaca ulaşılamayacağını biliyoruz. Her zaman ilk kural hedef kitlemizi iyi belirlemek, talebelerini karşılamak, arzu edilen olmaktır. İyi analiz edilen hedef kitleden sonra ki adım ise hangi cinsiyete  hitap ediyor ve yoğunluk hangi tarafta bunu gözlemlemek bu ürününüz ve hizmetinizle alakalı bir durum olduğu için burada izlemek düşüyor size. Ürününüz feminen ise  kadınları size çekecektir. Maskülen ise erkekleri. Peki her iki cinsiyete hitap eden markalar yok mu tabi ki de var . Bir ayakkabı markası düşünelim dünya çapında tanınmış hem kadına hem erkeğe hitap ediyor. Şimdi bu markanın cinsiyeti nedir? Sadece satılan ürünle cinsiyet belirlenmez. Markanın adı, logosu, renkleri, reklamları, bakış açısı size ipucular sunar ve sizde istenilen algı oluşturulup markanın kişiliği bilinç altınıza işlenir. Yani biz size diyoruz ki markanıza iyi bir kimlik oluşturulmazsa  asla istediğiniz başarıyı elde edemezsiniz. Marka kimlik çalışmalarını göz ardı etmeyiniz. Yarım olan bir şey tam güven sağlayamaz. 
İşte biz de bu yüzden varız. Kimlik belirlemek, strateji oluşturmak, sizleri büyütmek ve getirisi sağlam bir konuma yükseltmek. Gayemiz sizi yarım bırakmamak. Sevgilerle...