Native Reklam Nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Native Reklam Nedir?
20.03.2020

Pazarlama sektöründe henüz yeni bir kavram sayılabilecek Native (Doğal) reklam, markaların eğitici ve aynı zamanda eğlendirici hikayelerini anlatarak müşterisiyle etkileşimini amaçlamaktadır. Yani metnin içerisine viral yerleştirme aracıda diyebiliriz. Böylelikle müşteriler metnin reklam olduğunun farkında değillerdir. Native reklam daha çok blog ve sosyal medya mecralarında aktif şekilde kullanılmaktadır. Müşterinin aklına gizli şekilde viral yerleştirilerek gerçekleştirilir. Çoğu müşteri viral olduğunun farkında olmadan aklında o markayı kendisi ile özdeştirir.
Banner’ların eskisi kadar ilgi çekmemesi, reklamları engelleyen uygulamalar, elektronik postanın etkisinin azalması ve dikkati dağılmış tüketicilerin artması nedeniyle native reklam son zamanlarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Bu sayede reklam mesajınız, tüketiciye kolaylıkla ulaşır hale gelmiştir.
Artık günümüzde bloglar ve onedio tarzı eğlence sitelerinin popülerleşmesi doğal reklamın önemini daha da artırmıştır. Markalar içerik ile pazarlamayı daha çok kurumsal bloglarından ve sosyal medya hesaplarından çeşitli içerikleri tüketicileriyle buluşturarak gerçekleştirmektedirler. Doğal reklam ise marka mesajları farklı mecralarda aktif şekilde olan video, ilan ya da makalelerin içine yerleştirerek yapılmaktadır. Özellikle online mecralarda viral dağılım potansiyeli daha yüksek olan bu reklamlar, tüketicilerin ilgilendikleri içerikleri tüketirken reklam görüntüsünden uzak doğal şekilde markayla karşılaşmalarını ve etkileşime geçmelerini sağlamaktadır.
Tüketiciler ise genel anlamda orijinal editoryal içeriğe göre “doğal” içeriğe daha fazla ilgi göstermektedir.