Ne Kadar Yaratıcısınız?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Ne Kadar Yaratıcısınız?
08/08/2018

Yaratıcı insanlar hep fark edilir.  Sıradan olmaktan nefret ederler. Gelin biraz bu konuyu detaylandıralım ve siz ne kadar yaratıcısınız bunu test edelim.

Testimize başlamadan önce kendimize dürüst olalım. Yaratıcı olmanın ilk kuralı kendimizin farkında olmaktır unutmayalım.

1.Hayal Kurarlar

Hayal kurmanın çok yoğun bir zihin faaliyeti olduğu saptanmıştır. Zira hayal kurma sırasında olayların bağlantıları birden bire fark edilebiliyor ve iç görü artabiliyor.

2.Kendileri için uygun olan saatlerde çalışırlar

Büyük sanatçıların birçoğu en verimli çalışmalarını sabah çok erken ya da gecenin geç saatlerinde yaptıklarını söylerler. Ne zaman olduğu hiç önemli değil, yaratıcı çalışmaları olan kişiler, zihinlerinin hangi saatlerde en verimli şekilde çalışmaya başladığını bilirler ve günlerini ona göre planlarlar.

3.Yaşamdaki engelleri tersine çevirirler

Tüm zamanların en fazla iz bırakmış hikayeleri ve şarkıları yürek burkan acılardan ve kalp kırıklıklarından doğmuştur. Bu üzüntülerin olumlu yönü ise, büyük bir sanat eserinin yaratılmasına yol açmış olmalarıdır.

4.Sürekli yeni deneyimler peşinde koşarlar

Yaratıcı kişiler yeni deneyimler ve değişik duygular yaşamayı severler. Bu da yaratıcı üretkenliğe yol açan önemli bir öngörü kazanmalarını sağlar.

5.Yenilgiden korkmazlar

Yaratıcı başarının ön koşulu dirençli ve esnek olmaktır. Yaratıcı bir şeyi ortaya koyabilmek için, tekrarlayan başarısızlıklara aldırmayıp, yılmadan denemek gerekir. Steve Kotler, Einstein’ın yaratıcı dehası ile ilgili bir makalesinde “Yaratıcı kişiler başarısız olur ve gerçekten yaratıcı olanlar çok sık başarısız olur” diyor.

6.Her şeyi sorgularlar

Yaratıcı kişilerin doymaz bir merakı vardır – genelde kanıtlanmış koşullarda yaşamayı tercih ederler. Hatta yaşlandıktan sonra bile yaşamla ilgili merakları devam eder.

7.Risk alırlar

Yaratıcı çalışmanın en önemli unsurlarından biri risk almaktır. Yaratıcı kişilerin çoğu da yaşamlarının çeşitli alanlarında aldıkları risklerden beslenir.

8.Tüm yaşamı kendilerini ifade etmek için bir fırsat olarak görürler

Nietzsche, insan yaşamının ve dünyanın bir sanat eseri olarak görülmesi gerektiğine inanırdı. Yaratıcı kişiler de dünyayı gerçekten bu şekilde görmeye ve günlük hayatın içinde sürekli olarak kendilerini ifade edebilecekleri fırsatları aramaya daha yatkın olabilirler.

9.Gerçek tutkularının peşinden giderler

Yaratıcı kişiler doğal bir motivasyona sahiptir— yani onlar dışarıdan elde edilecek bir ödül veya onay kazanmak için değil, kendi içlerinden gelen doğal bir istekle hareket ederler.

10.Zihinlerini silerler

Kaufman, hayal kurmanın bir başka yararının da kendimizi sınırlı bakış açımızdan kurtarması ve farklı düşünce tarzlarını araştırmamıza yardımcı olmasıdır. Bu da yaratıcılık için önemli bir unsur olabilir.

11.Zaman kavramını unuturlar

Yaratıcı kişiler, yazı yazarken, dans ederken, resim yaparken veya kendilerini başka bir şekilde ifade ederken, transa girmek diye bilinen ve yaratıcılıklarını en üst düzeye çıkartan “başka bir boyuta” geçtiklerini görebilirler.

12.Kendilerini güzelliklerle çevrelerler

Yaratıcı kişiler genelde çok zevkli olurlar. Bu nedenle de çevrelerinin güzelliklerle dolu olmasından hoşlanırlar.

13.Noktaları birleştirirler

Yüksek yaratıcılığa sahip kişileri diğerlerinden ayıran bir özellik varsa, o da başkalarının göremedikleri fırsatları görme yetenekleridir

14. Sürekli bir şeyleri yıkıp değiştirirler

Yaratıcı kişiler bir şeyleri yıkıp değiştirmekten, yeni şeyler denemekten hoşlanır ve hayatı monoton veya sıradan yapan her şeyden kaçınırlar.

15.Farkındalık için zaman ayırırlar

Yaratıcı kişiler net ve odaklanmış bir zihnin değerini bilirler – zira yaratıcılıkları buna bağlıdır. Birçok sanatçı, girişimci, yazar ve David Lynch gibi diğer yaratıcı kişiler, en yaratıcı düşünce düzeyine ulaşabilmek için meditasyonu bir araç olarak seçmişlerdir.

16.Her şeyi gözlemlerler.

Dünya yaratıcı bir kişinin istiridyesidir – bulundukları her yerde fırsatlar görürler ve yaratıcı bir ifadeyi besleyebilecek tüm bilgileri özümserler.

Bütün açıkladığım maddeleri inceledik. Hangi özellikleri taşıyorsunuz? Ne kadar yaratıcısınız?

Kendinizi değerlendirin. Zaten başkaları tarafından sürekli değerlendiriliyor acımasızca eleştiriliyorsunuz. Takipte kalın bir sonraki yazımda kendimi değerlendireceğim. Bakalım ben ne kadar yaratıcıyım.