Neden Logo Olmalı ?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Neden Logo Olmalı ?
11/08/2018

Neden logo gereklidir?

Logo tasarımı şirketlerin kimliğini yansıtan en önemli görsel öğedir. Bu bakımdan logo bir şirketin vizyonu açısından oldukça önem taşımaktadır. Günümüzde şirketlerin sayısının her geçen gün artması logo tasarımına verilen önemin de artmasına neden olmuştur. Çünkü modern şirketler artık misyon kadar vizyonun yani dış görünümün de önemli olduğunu fark etmişlerdir. Bu nedenle görsellik bakımından en iyisini isteyen şirketler öncelikli olarak logo tasarımı üzerine yoğunlaşmışlardır.

İyi bir logo tasarlamak,

Şirketlerin ya da sitelerin ihtiyaçlarının tam analiz edilememesinden kaynaklı bazı logolar olmaz. Logolarında dili karakteri cinsiyeti vardır. Uyum ve bütünlük söz konusu ise zaten o logo iyi tasarlanmış bir logodur. Her logonun bir hikayesi vardır. Ve bu hikaye ile bütünleşen başarısı.

Bu kadar önemli bir görevi olan logolar için günümüzde birçok şirket vardır. Bu şirketler müşteri ihtiyaçlarına ve şirketlerin amaçlarına uygun logolar hazırlamaktadırlar. Gelişen bilgisayar teknolojisinin getirdiği grafik tasarımı ile artık günümüzde çok daha görsel logolar tasarlamak mümkündür. Kaldı ki küçük çaplı web sitelerinin bile oldukça görsel logoları mevcuttur.

Logo tasarlarken dikkat edilmesi gereken hususlar;

Bir logo tasarlanırken öncelikle şirketin misyonu gözetilmelidir. Yani “firma ne iş yapıyor?” bu iyice anlaşılmalıdır. Bu doğrultu da logoda kullanılacak öğeler belirlenmelidir. Amaç Dizayn firmanızı ve kurumsal kimliğinizi önemser ve buna göre size hizmet sunar.

Direk misyonu yansıtan simgeleri kullanmak da her zaman iyi olmayabilir. Bunun yanında direk misyonu yansıtan değil de andıran simgelerde kullanılabilir. Örneğin Cumhuriyet Halk Partisinin amblemine baktığımızda 6 okun her birinin bir inkılabı temsil ettiğini görüyoruz. Bu da partinin dinamikleri hakkında bize bilgi veriyor. İşte logolar bu tip olmalı ve birisine logonuzdan bahsederken gerekli açıklamaları yapabilmelisiniz.

Bir logo göz yormadan, karmaşık bir düzlem içine girmeden sade ve anlaşılır seviyede olmalıdır. Çok karmaşık karakter ve şekillerden oluşmamalı ve kolaylıkla okunabilir olmalıdır ki insanlar baktıklarında logoyu kolaylıkla algılayabilsin ve ayırt edebilsinler. İşletmenin ya da şirketin faaliyet gösterdiği sektörle ilgili renkler, desenler figürler kullanılması size artılar getirecektir.

Sizlerle birkaç logo inceleyelim;

1-      Ziraat Bankası Logosu

Logosu ZB harflerinden oluşan banka logo sektörünün en güzel örneğini vermiştir. Başağı sembolize eden bu Z ve B harfi çok şık bir tasarımla banka misyonu tamamen sırtlamıştır. Ayrıca T ve C harfleri logoya ustaca yerleştirilmiştir. Bu başak görüntüsüne sahip logo açıldığında “Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası” şeklinde okunabilmektedir.

2-      Eti Logosu

Bisküvi, çikolata üreticisi firma bu günkü Çorum toprakların hüküm sürmüş Hitit uygarlığından ismini almıştır ve bu doğrultuda logosunu tasarlatmıştır. Hitit yani Eti uygarlığının amblemi olan güneş amblemi kuruluşun logo objesidir. Yanına uyumlu olarak yazılan firma ismi ile logo tamamlanmıştır.

3-      İş Bankası Logosu

İ ve Ş harflerinin iç içe geçmesiyle oluşturulan logo aslına bir dolar işaretini ($) andırmaktadır. Bu da doğrudan para ile ilgili olduğunu göstermektedir. Misyon bu şekilde parayı temsil eden bir logo ile yansıtılmıştır.

 

İncelediğimiz logolar neticesinde de kurumumuz ya da firmamızın için logonun önemini umarım anlamışsınızdır. En iyi logoyu sizin için tasarlayalım.