Profesyonel Grafik Tasarım

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Profesyonel Grafik Tasarım
13.01.2022

Profesyonel Grafik Tasarım Hizmeti

Genel kapsamda; profesyonel grafik tasarım uzmanı tarafından yapılan, teknolojinin yetenek ve hayal gücünün bir kombinasyonu yoluyla iletmesi beklenen düşünceleri, fikirleri veya mesajları ifade ettirme sanatıdır.

Grafik tasarım; bir metnin algılanabilme, görülebilme ve bir düşünceyi ortaya koyabilme olarak iki veya üç boyutlu düzlemde olan yaratıcı tasarımlardır. Animasyon, iç mimari, baskı gibi dijital olarak uygulanır.

Grafik tasarımda belirli ilkeler vardır.  Bu ilkeler doğrultusunda görsel içerik hazırlanmalı. Bu nedenle profesyonel grafik tasarım uzmanı olmak için eğitim almak şarttır. Sanat ruhu olan grafik tasarım uzmanı kreatif işler çıkartmak için çalışır. 

Grafik tasarım sizin, markanız veya şirketiniz için önemlidir. Markanıza uygun bir tasarım, sizin için kaliteli bir imaj demektir. Başka bir deyişle, tasarımınız vitrininiz olacak. Ziyaretçilerin dikkatini çeken ilk şey görsel veya tasarımdır. Marka tasarımı markayı yansıtmalıdır.

Bir markaya kişi olarak baktığınızda ve onu kişiselleştirdiğinizde, marka logosu da bireyselliği yansıtan özelliklere sahiptir. Profesyonel grafik tasarım, eğitimli bir kişi tarafından yapılmalıdır. Eğitimsiz ve cahil kişiler tarafından yapılan tasarımlar, geri bildirim almak için harcanan bütçeyi boşa harcayabilir. Bu nedenle eğitimsiz kişilerle çalışmamanızı öneririz. Gerekli grafik tasarım, bir bakışta hatırlanması kolay olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Profesyonel Grafik Tasarım Nedir?

İletişim ile ilgilenen her türlü ürün ve hizmet grafik tasarım kapsamına girer. Farklı disiplinlerde çalışan grafik tasarımcıların kurumsal kimlik, logolar, kartvizitler, afiş ve afişler, elektronik bülten panoları ve gönderiler, dergiler, broşürler ve kataloglar gibi çeşitli konularda müşterilerini olabildiğince anlamaları ve ifade etmeleri gerekmektedir.

Farklı tasarımlara sahip özgün çalışmalar ile rakiplerinizden bir adım önde kalabilirsiniz. Bireysel veya kurumsal düzeyde,  basılı veya dijital reklamcılık, promosyonlar ve kimlik sorunları grafik tasarım ile çözülebilir.

Web sitesi içerisinde müşteri ile bütünleşen tüm detaylar web tasarımcısı tarafından grafik tasarımcı yardımıyla teslim edilir. Projenin başındaki inceleme önemli bir çalışma sürecini oluşturmaktadır. Hizmet içinde olan her şey kurumsal kimliği yansıtır. Kötü bir değerlendirme ifadesi iyiden daha zararlı olabilir. Küçük ama inkar edilemez logo tasarımlarından sokakta binlerce kişiye ulaşan billboard reklamlarına kadar sorumluluk çok büyük.

Profesyonel Grafik Tasarım Hizmeti Nelerden Oluşur? Neleri Kapsar?

Kurumsal kimliğinizi tanımlayan bir imaj oluşturmak, markalaşmanın en önemli adımıdır. Marka imzalarını bu şekilde taşıyan grafik tasarımcılar kendilerine hata yapma lüksüne de izin vermiyorlar. Bu kapsamda; grafik tasarım uzmanı tarafından belirlenen, fiilen uygulanan, basılan veya dijital ortamda yayınlanan tüm görseller artık kurumsal kimliğin ayrılmaz bir parçası. Logo tasarımı

 • Kurumsal kimlik tasarımı
 • Reklam tasarımı
 • Paket dizaynı
 • Katalog tasarımı
 • Broşür tasarımı
 • Dış mekân tasarımı (dış mekân)
 • Afiş ve afiş tasarımı
 • Dijital tasarım (LED ekran vb.)
 • Sosyal medya tasarımı
 • Afiş tasarımı
 • Web tasarımı
 • Fotoğraf düzenleme

Profesyonel grafik tasarım hizmetleri ve grafik tasarım denilince akla gelen unsurları belirledik. Tabii ki, daha spesifik ve özel öğeler ekleyebilir ve değiştirebilirsiniz, ancak temel tasarım öğeleri yukarıda açıklandığı gibidir. Dijital çözümün büyük bir parçası olan grafik tasarım uzmanı ile her projede etkili sunumlar yapılabilir.

Profesyonel Grafik Tasarım Hizmetini Kimler Verirler? Bu Hizmet Kimlerden Alınmalıdır?

Grafik tasarım ürününüz, hizmetiniz ve markanızla ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Daha spesifik olarak, markanızın görsel olarak bulunduğu yer, grafik tasarım sanatı ve onu uygulayan insanlar aracılığıyla marka imajınızı belirler.

Bu nedenle grafik tasarım alanında çalışacağınız kişi ve kuruluşları dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Bu alandaki seçimleriniz, tabiri caizse marka imajınızı ve dolayısıyla marka yol haritanızı belirleyecektir.

Reklam ajansı; bütçeniz kısıtlıysa, markanıza değer veriyorsanız ve gerçek bir marka olmak istiyorsanız profesyonel bir reklam ajansının grafik tasarım hizmetlerini kullanmanızı öneririz. Elbette kendisini reklam ajansı olarak tanımlayan her yerden bahsetmiyoruz. Pazarda kendini kanıtlamış, deyim yerindeyse marka olmuş reklam ajanslarından bahsediyoruz.

Reklam ajansları siz, dolayısıyla markanızın çözüm ortağı olabilirsiniz.

Profesyonel grafik tasarım hizmetinin reklam ajanslarının dezavantajı, sizi biraz zorlayabilmeleridir. Öte yandan, “Bütçeniz iyi, markayı boş verin” diye düşünüyorsanız bu alanda profesyonel bir reklam ajansı ile çalışın.

Grafik tasarım ofisi / atölyesi; bu tür yerler reklam ajansları kadar büyük ve kapsayıcı değildir. Genellikle hat boyunca çalışmazlar. Çizgilerin ve tasarımların ağırlığı altında daha iyi çalışırlar. Logo tasarımları, kurumsal tasarımlar, ambalaj tasarımları ve web tasarımları başta olmak üzere tüm grafik tasarım ihtiyacınız olan her şeyi karşılayabilirsiniz.

Freelance grafik/ grafik tasarımcı; Bizce reklam verenlerin profesyonel grafik tasarım hizmetlerinden yararlanmaları için en mantıklı ve uygun seçim freelance bir grafik tasarım uzmanı veya grafik tasarımları ile ilgilenenle çalışmaktır.

Serbest grafik tasarımcı, serbest çalışan anlamına gelir. Bu nedenle, profesyonel olarak kimseye bağımlı değildir, tabiri caizse, “kendinden emin” bir kişi veya tasarımcıdır.

Tek olarak, bir reklam ajansı veya grafik ofisi kadar çaba göstermiyorsunuz. Bu nedenle, fiyatları onlardan daha ucuz olacaktır. Ancak burada vurgulanması gereken önemli şeylerden biri, profesyonel bir grafik tasarım hizmeti aldığınızdan emin olmak için freelance grafik tasarımcıları araştırmanız ve analiz etmeniz gerektiğidir.

Özellikle günümüz internet dünyasında her iki taraftan da bu işe dâhil olan çoğu kişi kendilerini “grafik tasarım uzmanı” veya “grafik tasarımcılar” olarak tanıtabilir. Daha da kötüsü, bu kişiler şablonları veya önceden oluşturulmuş stok sitelerinden indirilen diğer kişilerin çalışmalarını “Bu işi yaptım” şeklinde sunabilirler.

Bu nedenle, Freelancer’ın grafik tasarım hizmetlerini kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Bize göre, hayal kırıklığı yaşamamak için araştırmanızı iyi yapın. Profesyonel grafik tasarım, markaya yapılan görsel bir yatırımdır.

Bu noktada marka imajınızı doğru ve görsel olarak yansıtan bir reklam ajansı,  grafik ofisi veya profesyonel freelance tasarımcı seçmek önemlidir. Ürününüz çok kaliteli bir ürün olabilir. Hizmetiniz tabiri caizse çok değerli ve VIP olabilir.

Profesyonel grafik tasarım uzmanı veya bu ürün ve hizmetleri doğru bir şekilde yansıtabilecek kişilerle çalışmanızı öneririz. Logo tasarımından ürün resmi ambalaj tasarımına, görsel iletişim tasarımlarının olduğu bütün alanlarda profesyonel grafik tasarım hizmetleri bir marka yatırımı ve sağlam ve güvenilir bir adımdır.

Grafik tasarım uzmanı, ancak konusunda uzman kurum, kuruluş veya kişiler tarafından verilebilecek, doğru kişi veya kurumlarla çalışarak markaya büyük faydalar sağlayan, markaya kimlik ve kişisel bir ruh kazandıran önemli bir hizmettir.

Grafik Tasarım İle Neler Yapılabilir?

Grafik tasarım sanatının kullanım alanı oldukça geniştir. Bu sanatı kullanarak yapılabileceklerin birçoğu şunlardır:

 • Web site ara yüz tasarımları
 • Logo tasarım
 • Karikatür / grafiti tasarımları
 • 3D çizimler
 • Tipografi
 • İllüstrasyon
 • Serigrafi
 • İnfografik
 • Gravür / klişe / trio
 • Kurumsal kimlik tasarımı
 • Katalog / broşür / dergi / afiş / billboard tasarımları
 • Kartvizit / magnet / takvim / pano tasarımları
 • Etiket, şişe ve kutu tasarımları
 • Mimari tasarımları
 • Animasyon
 • Fotoğrafçılık
 • Çizimler

Grafik Tasarım Uzmanı Neler Yapar?

Geniş kapsamda; grafik tasarım uzmanı, geniş bir çalışma alanı ve çalışma alanları vardır. Temel amacı, ihtiyacınız olan mesajı mümkün olan en verimli şekilde almaktır.

 Bu nedenle IT, dijital pazarlama ve sosyal medya gibi departmanlarla yakın çalışıyoruz. Aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • İstenilen mesajın tasarım konseptini oluşturup düzenler.
 • Çok iyi tasarlanmış bir ürün veya hizmet kavramını anlamak
 • Değişiklik isteklerine hızlı ve eksiksiz yanıt vermek
 • Dijital veya basılı alanda birçok tasarım konseptini edinin ve bunlara katılmak.
 • En iyi hedefi belirlemek için çeşitli demo çalışmaları yapmak.
 • En iyi ve en verimli sonuçları almak için sosyal medya ve dijital pazarlama gibi birçok departmanla birlikte çalışmak.
 • Yeni renkleri, düzenleri veya tasarım konseptlerini güncel tutmak.
 • İşleri zamanında ve eksiksiz tamamlamaktır.

Grafik tasarımı Ne İşe Yarar?

Genellikle profesyonel grafik tasarım uzmanı, her şeyi fikirlerinize göre tasarlamanıza ve dijital veya basılı ortama aktarmanıza olanak tanır. Grafik tasarım bugüne kadar hayatımızın her döneminde önemli bir süreç olmuştur.

Binlerce yıl önce mağara duvarlarında görülen resimlerin grafik tasarımın kaynağı olduğuna inanılıyor. Bu görüntüler, bu dönemdeki insanların hayatlarını aydınlatmakta ve geçmiş binlerce yılın sağlıklı bir şekilde yorumlanmasına olanak sağlamaktadır.

Grafik tasarım, bilimsel ve sosyal gelişmeyle doğrudan bağlantılı bir ifade biçimiydi, bu nedenle ana işlevini 20. Yüzyılda keşfettik. Modern anlamda grafik tasarım, bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler sayesinde doğdu. Bu nedenle grafik tasarımın ne yaptığı sorusu ilerleme ve gelişme ile doğrudan ilişkilidir.

İletişim uygulamalarında öncü bir rol oynar. Reklam, broşür, kapak tasarımı gibi çeşitli materyaller üretebiliyoruz. Bir fikir üretin ve hedef grubunuza bir mesaj gönderin. Renkleri, illüstrasyonları, fotoğrafları, animasyonları ve çeşitli baskı ve mizanpaj tekniklerini kullanmak, mesajınızı basılı ve elektronik ortamda iletmenin en etkili yollarıdır.

İnternet siteleri, interaktif medya ve multimedya projeleri için materyaller geliştirin. Ürün ve hizmetleriniz için reklam teşhirleri, paketleme ve pazarlama broşürleri oluşturun.

Özel ve kamu kurumları için özgün logolar tasarlar ve kurumsal kimlik geliştirme görevini üstlenir. Bu nedenle fikirlerin belirli bir gruba, topluma veya hedef gruba iletilmesinde çok önemli bir işlevi vardır.

Profesyonel Grafik Tasarım Fiyatları 2022

Grafik tasarımda en önemli konulardan biri tasarıma harcadığınız fiyattır. Kimse işini ucuza satmak istemez ama önemli olan çok fazla rakibin olduğu grafik tasarım sektöründe müşteri kaybetmemek. Tasarımınızı fiyatlandırırken akılda tutulması gereken birkaç şey var.

Tasarımınız önce bir ürün mü yoksa hizmet mi? Müşterinizin sektörü nedir? Müşteri departmanı iş sürekliliği için önemlidir. Örneğin turizm ve otelcilik sektörlerindeki hukuk firmalarına sunduğumuz hizmetler farklıdır.

 Tasarımlarınızda fotoğraf kullanmayı düşünüyor musunuz? Kullanırsan fotoğraf çeker misin? Bu önemli bir soru çünkü fotoğraf çekmek maliyeti önemli ölçüde artırabilir. Grafik tasarım söz konusu olduğunda profesyonel fotoğrafçılık ve yüksek çözünürlük önemlidir.

Hangi iletişim kanalını kullanıyorsunuz? Grafik tasarım kelime anlamı olarak bir problemi çözmek demektir. Müşterinizin reklam sorunlarını çözmek için hangi kanalı kullanıyorsunuz? Afişler, broşürler, posterler, dergi reklamları, broşürler vb. Bir ürünün fiyatına karar verirken, her sipariş için harcanan süre ve kullanılan ürünler (illüstrasyonlar, fotoğraflar vb.) fiyatı belirleyen unsurlardır. Logo, amblem, kurumsal kimlik vb. basılı görsel reklamların fiyatı, tasarladığınız afişlerden farklıdır. Her birinin ayrı ayrı incelenmesi ve araştırılması gerekir. Dijital çözümün büyük bir parçası olan grafik tasarım uzmanı ile her projede etkili sunumlar yapılabilir.