Profesyonel Grafik Tasarım Çalışması Nasıl Yapılır?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Profesyonel Grafik Tasarım Çalışması Nasıl Yapılır?
27.10.2021

Profesyonel Grafik Tasarım Çalışması Nasıl Yapılır?

İlham Alın; Beğendiğiniz tasarımları toplamanın tam zamanı. Tasarım yapmayı öğrenmek istiyorsanız tasarım ustalarının başarılı çalışmalarından ilham almanız gerekiyor. Yaratıcılık dolu bir tasarımla karşılaştınız mı? Pinterestinize ekleyin ve bu koleksiyonu istediğiniz görselle zenginleştirin.

Gözlemleyin ve Analiz Edin; Favori tasarım koleksiyonunuzu gözden geçirmek için zaman ayırın. Görüntülenen her bilgi grafiğinde, illüstrasyonda veya simgede çizgilerin, şekillerin ve metnin ne kadar iyi kullanıldığına odaklanın. Bu şekillerin gerçekte ne kadar basit olduğunu keşfedeceksiniz.

Oryantasyona Dikkat Edin; Tek bir çizgi veya süslemenin bir tasarımı neden bu kadar çekici kıldığını hiç merak ettiniz mi? Cevap simetridir!

Görsellerin Grafik Tasarımdaki Önemi

Doğru yazı seçimi yapın; Grafik Tasarımın en önemli özelliği netliktir. Metni görsel nedenlerle okunamaz hale getiren bir yazı tipi seçerseniz, projenizin başarılı olması daha zor olacaktır.

Renk uyumuna dikkat edin; Hevesli tasarımcıların yaptığı en yaygın hatadır: öğrenilen tüm becerileri tek bir tasarımda uygulamaya çalışmak. Sonuç biraz dağınık.  

Tutarlı kalitede görseller seçin; Kullandığınız görseller, çizelgeler ve grafikler genel projeye büyük önem verir. Grafik tasarımın genel amacı, bir mesajı net ve çekici bir şekilde iletmektir.

Temiz ve özlü bir tasarım hedefleyin; Harika bir düzeni bir araya getirdiniz mi? Bilgisayarı kapatın ve bir süre onunla uğraşmayın. Birkaç saat sonra sakin bir kafayla tekrar bakar. Nasıl hissettiriyor? Çok kalabalık ve karanlık mı görünüyor? Şimdi doğru parlaklık ve kontrast dengesine ulaşmanız gerekiyor. Mesajınız çok açık ve net olmalıdır. Grafik tasarım ilk bakıldığında anlaşılması durumunda amacına ulaşmış olmaktadır.

Grafik Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle grafik tasarımda renklerin uyumuna dikkat edilmelidir. Ortaya çıkan çalışmanın şekil ve renkleri birbiriyle uyumlu olmalıdır. Grafik tasarımda kullanılan görsel ve metinlerin doğru boyutlandırılması gerekmektedir. İşlemleriniz veya sayılarınız; Çok büyük veya çok küçükse, tasarımdaki tüm hava kaçabilir. 

Grafik tasarlanırken güncel temalar ve şekiller işlenmeli ve üretime devam edilmelidir. Ayrıca kullanılacak renkler de son dönemde dikkat çekenlerden seçilmelidir. Oluşturulacak tasarım; maksimum 20 saniyede hedef kitlenin dikkatini çekebilmelidir. Ancak o zaman etkin bir grafik tasarım hizmeti verilebilir.