Rank Math ve Yoast SEO Karşılaştırması

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Rank Math ve Yoast SEO Karşılaştırması
30.12.2021

Rank Math SEO Eklentileri Mi? Yoast SEO’Mu?

Sıra matematik SEO eklentileri hızla popülerlik kazanıyor. WordPress kullanıcıları Rank Math SEO eklentisinin Yoast SEO’dan daha iyi olup olmadığını merak ediyor mudur? Mutlaka ediyorlardır. Sizce hangisini kullanmak daha iyi? Son zamanlarda bu soruyla çok karşılaştım, bu yüzden her iki SEO eklentisini karşılaştırmaya karar verdim.

Her birinin güçlü ve zayıf yönlerini listeledik. Bu içerik sayesinde hangi SEO eklentilerinin daha iyi olduğunu görebilirsiniz. WordPress eklentisi Yoast SEO, uzun süredir SEO dünyasına hükmediyor. Dün hiçbir eklentinin Yoast SEO ile rekabet edemeyeceğini söylemiştim ama aniden yeni bir rakip ortaya çıktı. Rakibi Rank Mathematics adlı bir SEO eklentisidir.

  • Bu eklentiyi kullananların memnuniyeti, bir anda rank matematik eklentisini popüler hale getirmiş gibi görünüyor. Kuşkusuz, her iki eklenti de SEO'dan iyidir, ancak bazı yönlerden birbirlerinde iyidirler. Kullanıcı Arayüzü: Bu bölüm, her iki eklentinin de kullanılabilirliğini açıklar. Yani, kullanıcı deneyimini karşılaştırın. Anahtar Kelime Atama: Her iki eklenti de anahtar kelimeler atamanıza izin verir. Peki, atanan anahtar kelime daha iyi sıralamanıza yardımcı oluyor mu?
  • İçerik Optimizasyonu: Rank Math SEO eklentisi ile içeriğinizi ne kadar iyi optimize edebilirsiniz? Bu konuda Rank Math SEO eklentisi ile Yoast SEO eklentisi arasındaki fark nedir? Özellikler: Hangi eklentinin daha kullanışlı özellikleri var?
  • İndeksleme: Bu, içerik indekslemeyi hızlandırır. Performans: İki eklentiden hangisi web sitesinde herhangi bir ek yük olmadan çalışır. Web sitenizin hızını nasıl etkilerler?
  • XML Site Haritası Entegrasyonu: Her iki SEO eklentisiyle de bir XML site haritası oluşturmak mümkün müdür? Oluşturulan bir site haritasının faydaları nelerdir?

Rank Math SEO Nedir?

Rank Math SEO Plugin, WordPress tabanlı CMS sisteminizin içeriğini optimize etmek için kullanabileceğiniz bir SEO eklentisidir. Arama motoru optimizasyonuna yardımcı olan RankMath eklentisinin bu kadar popüler olmasının temel nedeni ücretsiz olmasıdır. Ücretli sürümünün yakında yayınlanacağını biliyoruz, ancak ücretsiz olarak sunulan bazı özellikler var.

Rank Math Kullanıcı Arayüzü

Bir eklenti seçerken, işlevselliği kadar arayüzü de önemlidir. Eklenti geliştiricisi kullanıcının gereksinimlerini ne kadar iyi anlarsa, kullanıcı arayüzünü geliştirmek o kadar faydalı olur. Kuşkusuz, dereceli matematik geliştiricileri, kullanıcı sorgularının farkındadır. Bunu tasarladıkları kullanıcı arayüzünün kalitesinden dolayı çok iyi anlıyoruz. Rank Math SEO Plugin iki farklı arayüze sahiptir. Eklentiye yeni başlayan kullanıcılar basit bir kullanıcı arayüzü tercih edebilir.

Eklentiye alıştıktan sonra gelişmiş kullanıcı arayüzüne de gidebilirsiniz. Basit bir kullanıcı arayüzü istiyorsanız, RankMath eklentisi gerekli tüm ayarları yapılandırır. SEO konusunda kendi izinlerinize ihtiyacınız varsa, gelişmiş kullanıcı arayüzünü kullanarak tüm ayarları manuel olarak yapabilirsiniz. arayüzünü Yoast SEO ile karşılaştırdığınızda, Rank Math SEO eklentisinin bir avantajı olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni, YoastSEO eklentisinin ikinci bir arayüzünün olmamasıdır.

Görünüm ve Stil

Rank Math SEO eklentisi, modern bir kullanıcı arayüzüne ve yüksek bir kullanıcı deneyimine sahiptir. Sıra matematiği, görünümü ve stili nedeniyle SEO'yu kurmanıza yardımcı olur, ancak aynı zamanda SEO'yu da öğretir. Bu eklenti ile SEO hakkında yeni bir şeyler öğreniyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yoast, SEO konusunda en az dereceli matematik kadar başarılı bir arayüze sahiptir. Her iki eklenti için de ihtiyacınız olan ayarları kolayca bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime İşlevi Özelliği

Rank Math SEO Plugin'e en fazla 5 anahtar kelime girilebilir. Daha fazla anahtar kelime eklemek için sayfanıza özel bir filtre eklemeniz gerekir. Yoast SEO eklentisinin ücretsiz sürümü ile sadece bir anahtar kelime girebilirsiniz. Pro sürüm 5'te anahtar kelimeler girebilirsiniz.

Peki daha fazla anahtar kelime girmek size SEO avantajı sağlıyor mu? SEO için, içeriği tek bir anahtar kelimeden daha fazla anahtar kelime için optimize etmek iyi bir fikirdir. Bu şekilde içeriğiniz daha fazla anahtar kelime ile sıralanabilir. Sıra matematik eklentileri bu konuda iyidir çünkü daha fazla anahtar kelime girişine izin verirler. Her iki eklentinin de meta girişleri vardır. Ek olarak, her iki eklenti de hem masaüstü hem de mobil sürümler için snippet önizlemelerine izin verir.

İçerik Optimizasyonu Puanlaması

Sıra matematiği, içeriği 0100 ile 0100 arasında değerlendirerek optimize eder. Önerilen puan 80'in üzerindedir. İçerik 80 puanı geçecek şekilde optimize edilmelidir. Yoast SEO puanları yeşil, turuncu ve kırmızıdır. Yani puanlama yaparken sayısal verileri kullanmaz. Sayısal analiz yaparken, RankMath'in içerik optimizasyon derecesi kesinlikle Yoast SEO'dan daha iyidir. Yoast SEO, içeriği üç parçaya bölerek değerlendirirken, RankMath içeriği on parçaya bölerek değerlendirir.

Rank Math Özellikleri

Her iki SEO eklentisinin de kendi özellikleri vardır. Ancak, biri diğerinden daha iyiyse, Rank MathSEO eklentisinin daha fazla özelliği vardır. RankMath SEO eklentisinin diğer SEO eklentilerinde olmayan özelliklerine şaşıracaksınız. Gelin bu özelliklere bir göz atalım.

  • Geliştirilmiş özel alanlar ve AMP desteği.
  • 404 Hata mesajı. Yönlendirme (301, 302, 307, 410 vb.).
  • Eksik alt özniteliği ekleyin.
  • SEO analiz aracı. Yerel SEO analizi.

Bu kadar çok özellik sayesinde, başka bir eklenti kullanmadan tüm web sitenizi dereceli matematik ile yönetebilirsiniz. Bu özellik tek başına büyük bir web sitesini boşaltmaya yardımcı olabilir.

Rank Math ve Yoast SEO Performansı

Her iki eklentiye de SEO performansı ve eklenti performansı açısından bakmak isteriz. Bu şekilde her iki taraftan da karşılaştırma yapmak mümkündür.

SEO Performansı

Hangi SEO eklentisini kullanırsanız kullanın, başka bir eklentiye geçmek çok karlı olmayacaktır. Örneğin, YoastSEO kullanırken RankMath kullanmaya başlarsanız, organik trafiğiniz önemli ölçüde artmaz. Ancak rank matematiği Yoast SEO'dan daha fazla özelliğe sahiptir. İçeriğinizi bir rank matematik işlevine göre baştan optimize ederek Serp sonuçlarını iyileştirebilirsiniz.

Eklenti performansı

Rank matematiği, Yoast SEO eklentisine kıyasla daha az od satırına sahiptir. Bu, Rank Math SEO eklentisi için geliştirilmiş performans anlamına gelir. Elbette, daha az kod satırına sahip olmak, daha az PHP isteği anlamına gelir. Daha az PHP isteği, web sitenizin daha hızlı açılması üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Web sitesi açılış hızı bir sıralama kriteri olduğundan, tüm web yöneticilerinin hızlı bir şekilde web sitesi açması önemlidir.

XML Site Haritası Entegrasyonu

Web sitesi haritaları, Google'ın içeriğinizi görmesi için önemlidir. Site haritası olmadan eski gönderiler Serp sonuçlarına dahil edilmeyebilir. Yeni içerik de Google'da görünmeyebilir. Bu yüzden içeriğinizi listelemek için bir XML site haritasına ihtiyacınız var. Sıralama hesaplaması otomatik olarak bir site haritası oluşturacaktır. Ayrıca bir haber sitesi haritası veya görsel bir site haritası da oluşturabilirsiniz. Bu özellik, özel site haritaları oluşturmanıza olanak tanır. Site haritaları söz konusu olduğunda Yoast SEO ile Rank Math arasında hiçbir fark yoktur. Site haritasının oluşturulmuş olması önemlidir.

Rank Mathematics ve Yoast SEO Karşılaştırılması

Rank Math SEO Plugin, Yoast SEO Plugin'den daha uygun bir arayüze sahiptir. Yoast SEO Premium ve RankMath Premium, RankMath eklentisinden daha iyidir, ancak Yoast sistemine 5 adede kadar anahtar kelime ve RankMath eklentisine sınırsız anahtar kelime girebilirsiniz. Rank Mathematics, SEO denetimi ile ilgili daha fazla özelliğe sahiptir.

Rank matematik kodlaması, Yoast SEO eklentisinden daha azdır. Bu, RankMath eklentisine sahip web sitelerinin Yoast SEO'ya sahip web sitelerinden daha hızlı olduğu anlamına gelir. Rank Mathematics diğer özellikleri ücretsiz olarak sunarken, Yoast SEO birçok özelliği ücretli olarak sunuyor.