Reklam Ajansı Nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Reklam Ajansı Nedir?
15.06.2022

Reklam Ajansı Nedir?

Reklam ajansı, pazarlama, reklamcılık ve tüketici davranışlarına aşina olan ve özel beceri ve bilgiye sahip organizasyonlardır. Bu ajanslar, ürünlerini, hizmetlerini veya marka imajlarını tanıtmak isteyen şirketler için tanıtım ve iletişim faaliyetleri konusunda uzmanlaşmışlardır. 

Bir reklam ajansının amacı, bir olay, ürün, hizmet veya şirket hakkında bir mesajı mümkün olduğunca çok kişiye iletmektir. Bu nedenle, reklam ajansı, reklam kampanyasına yönelik bilgi toplamak için müşterileriyle birlikte çalışır, ardından reklamları oluşturmaya ve nihayet yayınlamaya yönelik yaratıcı bir süreç izler. Reklam ajansının bir diğer amacı, müşterilerinin ürünlerini veya hizmetlerini hedef kitlelere tanıtmaktır. Ted Innovation gibi reklamcılık konusunda uzmanlaşmış bir ajansla çalışmak, şirketinize ve ihtiyaçlarınıza uyarlanmış en iyi pazarlama stratejisini seçmenize olanak tanır.

Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Reklam ajansı, bir markanın veya kurumun aktardığı bilgileri ya da değerleri en etkin yöntemlerle, genel kamuoyunun, müşterilerin veya potansiyel müşterilerin dikkatine sunma amacıyla hareket eder. Reklam ajansının ana rolü, müşterilerinin marka imajını potansiyel müşterilere, ortaklarına veya tedarikçilerine tanıtmaktır. Bu amaçla eylemler ve iletişim araçları aracılığıyla bir reklam stratejisi oluştururlar.

Reklam ajansına, müşterileri tarafından ya belirli bir iletişim eylemi için ya da tüm iletişim planının uygulamaya konulması için bir bütçe tahsis edilir. Bir müşteri için reklam maliyetleri, amaca bağlı olarak cironun %5 ila %50'sini temsil eder. Reklam ajansı, eylemini tanımlamak için müşterisine yönelik tüm detayları dikkate alır. Böylece faaliyet gösterdiği sektörü, rakiplerini, bütçesini, hedeflerini analiz eder. Reklam ajansları, reklam kampanyalarını reklam verenin taleplerini dikkate alarak yürütürler. Ayrıca medya seçimlerinde reklam verene tavsiyelerde bulunur ve iletişim stratejilerini uygulamada şirketlere destek verirler.

Reklamcılık çok özel beceriler gerektiren bir pazarlama yöntemidir. Özellikle sosyal ağlar, yeni teknolojiler ve tüketici davranışları sürekli tetiktedirler. Bu iletişim aracı, deneyimli profesyoneller tarafından gerçekleştirildiğinde, rekabette öne çıkmayı ve kuruluşlar için değerlerini ve toplumsal sorunları tanıtmayı mümkün kılar. İşe yarayan bir reklam stratejisi oluşturmak uzmanlardan oluşan bir ekipten destek almayı gerektirir. Reklam hizmetlerinde uzmanlaşan ajanslar, büyük bir bilgi birikimi sergilerler ve bir şirketin ihtiyaçlarına ve değerlerine uyum sağlama konusunda yeteneğe sahiptirler. Ted Innovation reklam ajansı, müşterilerinin temsil ettiği ve iletmek istediği değerleri en iyi şekilde hedef kitleye yansıtmak için gerekli her donanıma sahip bir reklam ajansıdır.

Deneyimi olan ajanslar, şirketler veya kuruluşlarla çalışmaya alışkındır. Tecrübeli bir profesyonel tarafından yürütülen reklam hizmetinin daha iyi sonuç verme olasılığı daha yüksektir. Yılların getİRdiği deneyime sahip olan Ted Innovation, hedef kitle üzerinde mümkün olan en iyi imajı yaratmak için uğraşır.

Reklam, gelirini artırmak ve hedef kitleye ulaşmak isteyen her şirket için vazgeçilmez bir iletişim aracıdır. Şirketlerin kendilerini veya ürün ve hizmetlerini tanıtması hem bir gereklilik hem de bir fırsattır. Başarılı olmak için reklamlar hafife alınmamalıdır. Reklam faaliyetleri ürünlere veya hizmetlere maksimum görünürlük kazandırma aracıdır. Bu iletişim aracının etkili olabilmesi için bazı temel kriterleri karşılaması gerekir. Reklamlar yenilikçi ise daha fazla dikkat çeker. Ted Innovation, en son trendlerin ön saflarında yer alan yaratıcı bir reklam ajansıdır.

 

Dijital dünyada iletişimin kalbi haline gelen sosyal ağlar, bir şirketin dış veya iç iletişiminin bir parçası olarak kullanılır. Sosyal kanalların çeşitliliği ve özellikle bağlantılar oluşturma güçleri, reklam ajanslarının eylem alanını önemli ölçüde değiştirmiştir.  

Farklı Reklam Ajansları Türleri

Pazardaki değişikliklere, yeni teknolojilerin ortaya çıkışına ve tüketiciler tarafından reklamların algılanış biçimine uyum sağlamak için birbirinden farklı reklam modern reklam ajans biçimleri geliştirilmiştir. Bunlar, dijital reklam ajansı, web ajansı, Google reklam ajansı ve sosyal medya reklam ajansı olarak bilinir.

Dijital reklam ajansları, internet üzerinden etkileşimli reklam stratejilerinin uygulanmasında uzmanlaşmıştır. Bir dijital reklam ajansı, dijital içerik oluşturma hizmetleri sunar ve web'de, sosyal medyada ve mobil cihazlarda reklam stratejilerini uygular.

Google arama motoru internet dünyasının merkezinde yer aldığı için web platformları Google’a göre konumlanmaktadır. Bu yüzden web ajansı ve Google reklam ajansı işlev ve fonksiyon yönüyle birbirine çok benzerdir. Hedef kitleyi büyütmenin ve markayı tanıtmanın yolu arama motorlarında ve özellikle Google'da iyi bir referansa sahip olmaktan geçer. Çevrimiçi reklamcılık yoluyla ve anahtar kelime stratejisiyle oluşturulan referans, müşteri kitlesini ve görünürlüğü hızla geliştirmeye büyük katkı sağlar.

Dünyanın en büyük arama motorunda ilk sırayı almak uzmanlık bilgisi gerektirir. Bu nedenle birçok şirket, reklam kampanyalarını yönetmek için bir Google Ads ajansı kullanır. Ted Innovation, müşterilerini Google arama motorunda ilk sıraya taşımak için gerekli olan web pazarlama bilgisine sahiptir. Yeni teknolojileri kullanma konusunda uzmanlaşmış Ted Innovation, en yeni araçlardan faydalanarak birçok farklı kanaldan müşteriye ulaşabilir.

Popüler Reklam Türleri

Reklam ajansları, çeşitli medya kategorilerini kullanarak, bir markanın imajının ve markanın sunduğu ürünlerin tüketiciler arasında algılanmasına yönelik faaliyet yürütür. Bu bakımdan her reklam ajansı, reklam stratejisini genişletmek için birden fazla araç kullanır. Amaç, farklı farklı kanallardan mümkün olduğunca daha fazla kişiye ve tüketiciye ulaşmaktır. Medya ve platform seçimi, kesin bir hedefe ulaşmayı mümkün kılar ve reklam stratejisi hedeflerine ulaşmayı kolaylaştırır. Aşağıda özellikle sosyal ağlar aracılığıyla iletişim kuran şirketler veya kurumlar için en popüler olan reklam türleri yer almaktadır.

Sosyal Medya Reklamları

Birçok internet kullanıcısı için satın alma kararı genellikle bir ürünün reklamını okuduktan, görüntüledikten veya dinledikten sonra verilir. Müşteri satın alma sürecini tamamlamak için şirketin web sitesine veya sosyal ağına gider. Bunun için bir reklam ajansının uzmanlığı, reklam hizmeti alacak bir şirket için gereklidir. Ted Innovation, sosyal ağların kullanımında uzmanlaşmış bir iletişim ajansıdır.

İnternet üzerinde bir reklam kampanyası yürütmek isteyen şirketler için reklam ajanslarının yetkinliği daha çok önem kazanmıştır. Şöhretini ve cirosunu geliştirmek isteyen bir şirketseniz ve hangi reklam planını benimseyeceğinizi bilmiyorsanız, Ted Innovation ajansının hizmetlerinden yararlanmalısınız. Böylece mükemmel dağıtım ve iletişim ağları bilgisine sahip uzmanların size özel destek ve tavsiyelerine ulaşabilirsiniz. 

Google Reklamları

Google Ads olarak bilinen Google reklamları, Google arama motorunun reklam ağıdır. Reklamlar, bir sorgu girerken kullanılan arama motoru sonuç sayfalarında görünür. Google Ads reklamları, arama sonuçları sayfasının en üstünde ve en altında yer alır. Reklamların Google'ın ilk sayfasında görüntülenmesi işletmeler için avantaj sunan bir özelliktir. Medya planlama alanında geniş bir deneyime sahip olan Ted Innovation, müşterilerinin sosyal medyadaki iletişim stratejilerini geliştirmek ve optimize etmek üzere kişiselleştirilmiş çözümler sunar.

Influencer Reklamları

Başlangıçta, influencer reklamları, yıldızlar ve ünlüler etrafında inşa edildi. Bir markanın mesajını duyurması ya da geniş kitlelere taşıması için ünlü bir kişiyle anlaşma yapması yeterliydi. Bugün, influencer reklamları dünya çapında sayıları on binlerce olan popüler anonim insanlar üzerinden tasarlanıyor. Markaların aradığı şey, reklam yüzü olacak kişilerin özgünlükleri ve takipçilerine yakınlıklarıdır. 

Markalar ve etkileyiciler arasındaki ilişki, gerçek iş bilgisi gerektiren karmaşık bir süreçtir. Elde edilen sonuçların markanın beklentilerini karşılamaması finansal kaynakların boşa harcanması demektir. Ted Innovation’un tecrübesi, reklam yatırımından mümkün olan en iyi getiriyi elde etme şansınızı artırır. Etkileyici bir pazarlamayı uzman bir ajansa emanet etmek en iyi seçenektir.

Yandex Reklamları

Yandex, dünyadaki en büyük arama motoru operatörlerinden biridir. Yandex reklamları, Rusya’da en çok kullanılan arama motoru olan Yandex’in reklam ağıdır. Birçok ortak noktası göz önüne alındığında Google Adwords'e benzetilir. Yandex reklamları, Yandex sonuç sayfalarında görünür olmayı mümkün kılar. Yandex'i geliştirenler, Rusça’nın tüm özelliklerini arama motoruna dahil ederek, internet kullanıcılarının daha kısa sürelerde daha iyi sonuçlar almasını mümkün kıldı.

Ted Innovation sahip olduğu eşsiz becerileri müşterilerinin hizmetine sunar. Reklam ajansı olan Şirket, tüm iletişim kanallarına hakim olması sayesinde geniş ve ilgili bir kitleye erişme yeteneğine sahiptir.