Reklam Reklam Diye Nicesine Sarıldık

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Reklam Reklam Diye Nicesine Sarıldık
09/08/2018

“Reklamın iyisi kötüsü olmaz”

Hep duyduğumuz bir söz. Peki ne kadar doğru. Sizce reklamın iyisi ya da kötüsü var mıdır? İyi reklam nedir? Kötü reklam neden kötüdür?

Gelin bu yazımda da sizlere 10 trajedi ile sonlanan reklamdan bahsedeyim;

10. Dubai merkezli bir spor salonundan Auschwitz’li reklam…

Dubai’de Circuit Factory adında bir spor salonu, 2012’de Facebook sayfasında bu gönderiyi paylaşıp “Kilolarınıza veda edin” dedi. Zayıflama merkezlerinin adeta bir toplama kampı gibi olduğunu söyleyen reklam biraz fazla ileri gitmişe benziyor. Zira yayınlandığı günden itibaren tüm dünyadan tepki mailleri aldı.

9. Vodafone, “Mısır Devrimi sayemizde oldu” diyor

Vodafone’nin Mısır’da çektiği reklamda “Mısır Devrimi sayemizde oldu” repliği çok dikkat çekmiş ve tepki yağmuruna tutulmuştur.

8. McDonald’s depresyon hastalarıyla dalga geçiyor

“Youre Not Alone” sloganı ile  Amerika’da yayına giren reklamda  depresyon hastalarına yönelik aşağılayıcı tutumundan kaynaklı eleştilmiştir.

7. Alman Spa salonu “Kristal Gece”yi tekrar yaşayın diyor

Almanya’da Kristall Sauna-Wellness Park adlı bir otel, müşterilerine romantik bir gece vaadediyor. Ancak bunu yaparken 7 bin dükkanın camlarının kırıldığı, 900 sinagogun yakıldığı ve sonucunda 91 Yahudi’nin hayatını kaybettiği tarihi Kristal Gece’yi hatırlatması biraz talihsiz olmuş.

6. Hyundai intihar edemeyen adamın dramını paylaştı

Otomotiv devi Hyundai’ın 2013 yılında paylaştığı reklam, yüzde 100 sıvı emisyona sahip çevreci egzozları tanıtmak içindi. Ancak bunu yaparken intihar gibi büyük bir sorunla dalga geçmesi tepki çekti.

5. Citroen’den Nazi nostaljisi

2008’de “Şaşırtıcı derecede Alman” sloganıyla üretilen reklam kampanyası, Nazilerin önemli ikonlarını kullandığı için İngiliz parlamentosundan büyük tepki gördü.

4. Sainsbury’den I. Dünya Savaşı talihsizliği

Atıştırmalık gıda devi Sainsbury’nin 1914 Noel’inde ateşkesi gösteren reklam filmi çok başarılı bulundu. Ancak gıda markasının o sıralarda I. Dünya Savaşı müzesini yıkıp yerine büyük bir alışveriş merkezi kurma istemesi pazarlama alanında yüzyılın talihsizliği olabilir.

3. Levi’s’ın gençliği ayaklanıyor

Levi’s’ın “Go Forth” kampanyası Arap Bahar’ından esinlenen bir kampanya idi. Ancak İngiltere’de yayınlandığı sırada kamuoyundan büyük tepki çekti. Nedeni o sıralarda İngiltere’deki tüm şehir merkezlerini felç eden anarşist ayaklanmalardı.

2. Groupon Tibet Sorunu ile dalga geçiyor

“Tibet yıllardır baskıya uğruyor, ama siz bunları boşverin. Köşedeki Tibet restoranında yüzde 60’lara varan indirimden yararlanın…”Sözü ile skandala imza atılıyor.

1.Burger King Skandal Reklam

Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası için bir reklam kampanyası hazırlayan Burger King Rusya, turnuvada forma giyen bir futbolcudan hamile kalmaları durumunda Rus kadınlara ömür boyu Whopper ve 46 bin dolar ödül vadetti. Büyük tepki alan reklam, yayından kaldırıldı.

 Okuduğumuz gibi reklamın kötüsü oluyor. Her ne kadar kötü reklam da olsa akılda kalmış ki şuan bu reklamları konu olarak seçip size sunabiliyorum. Bakın aklımızda kalmış, skandal diye nitelendirilse de…

Şimdi tekrardan soruyorum reklamın iyisi kötüsü olur mu?