Reklamlarda Ünlü Kullanımı

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Reklamlarda Ünlü Kullanımı
01/10/2018

Seda Sayan Şok marketlerinin yüzü oldu Kıvanç ile Hande Mavi markası ile 1 milyonluk anlaşmaya imza attı. Burak Özçivit Clear’ı, Meryem Üzerli Elidor’u derken Özcan Deniz’de bir içecek firmasıyla 1 yıllık anlaşma ile milyonlar kazandı. Beren Saat ise beklemede fiyatı yetersiz bulduğunu belirtiyor.

Peki bu reklamlarda neden bu kadar ünlü oynatılıyor? Hep bir kovalamaca sürekli bir imza attırma, markamıza popüler bir yüz kazandırma el sıkışma derdindeyiz. Gelin size bunu açıklayayım;

Ünlü kime denir? Belli bir hayran kitlesi olan, merak edilen,  göz önünde olan, ismine gazetelerde, dergilerde, internette çok rahat ulaşılabilen herkesin hakkında bir fikre sahip olduğu, magazin malzemesi diye değerlendirilen büyük büyük paralar kazanan, bu paraları kazandığı kadar harcarken de konuşulan, attığı adımlar olay olan senin benim gibi sıradan insanlar :)

Gerçekten de çok sıradan:) neyse asıl konumuza gelelim fazla açılmayalım bu sularda. Bu ünlülerin teorik açıklaması, bir de bizim ünlüleri koyduğumuz yere bakalım. Ulaşılmaz, hayal bile edilemezdirler bizim için. Aynı sokakta denk gelemez, aynı sıkıntılardan dert yanamayız. Eee bunu fark eden yapımcılar da diyor ki biz bunu kullanalım; halkın kullandığı bir ürün ile ünlüleri halka sunalım ve bu ünlülerimiz hayranlarını bu markaya teşvik etsin. Başarılı olunuyor mu? Kesinlikle. Aslında bize ünlülerin o kadar da büyütülmeyeceğini anlatıyorlar 10 tl olan bir deodorantı bak Serenay Sarıkaya’da kullanıyor o da sizden biri deme şekli. Tabi yerseniz:)

Eğlenceli bir blog yazısı oldu. Birazda ara verelim hep iş iş nereye kadar :) bütün yazımızın ana fikri şu aslında markalarımız, ününe ün katmak için ünlülere başvuruyor. Bu işte tuttu ülkemizde, hem marka hem ünlülerimiz kazanıyor. X ünlümüz şu markadan giyiniyor, hayranları mağazaya akın ediyor. Çünkü onun giydiğini giyersek onun başarısını yakalayabiliyoruz. Bir kazak neler de başarıyor?(!)

Artık her ürün, hizmet, kurum reklamında ünlüleri görüyoruz bu ülkemize has bir durumda değil tüm dünya kucakladı bu pazarlama taktiğini. Bu reklamlar bir bakıma da insanlara olmak istediklerinin kapısını aralıyor gibi. Doğrusu yanlışı tartışılır ama pazarlamada çığır açan bir taktik. Başarılı olanları tebrik ediyor. Şapka çıkartıyoruz.

Gündem ile kalın.