Şirketlerde Kurumsallaşmanın Önemi

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Şirketlerde Kurumsallaşmanın Önemi
22/10/2018

Büyük yatırımlar ile girdiğimiz işlerden küçük kazançlar elde etmek büyük hayal kırıklığıdır. Bir firma sahibi ister ki, hedef kitlem beni doğru algılasın, talep edileyim, sevileyim ve tatmin edeyim. Bu saydıklarımızın olması için ilk adım olan kurumsal bir firma olmak. Peki neden bunu göz ardı ediyoruz?

Kurumsallık size ne kazandırır? Saygınlık, öz güven, sadakat…

Kurumsallaşma, şirketler için vazgeçilmez bir süreçtir. Bu süreçte temel olan insan değil, insanların eksikliğinde de işlerin aksamamasıdır. İlke bütünlük, devamlılık ve kusursuz işler yapmaktır. Kişiye bağlılığın en aza indirgendiği ve ekibin eksikliklerini işlere yansıtılmadan giderildiği bu sistemde şirket tamamen profesyonellere terk edilir.

Türkiye’deki yaklaşık 700 bin işletmenin, 695 bini küçük işletme (yüzde 99,28), 4 bini orta ölçekli işletme (yüzde 0,57), 1000 adedi ise büyük işletmedir (yüzde 0,14).   Türkiye’de kurulan bu işletmelerin ne yazık ki birçoğu planlı programlı yani kurumsal bir şekilde kurulmuyor. Aile şirketlerinin de fazlalığını atlamayalım bu noktada, aile ve iş ilişkisinin birbirinden ayrılmaması da beraberinde birçok sıkıntıyı sürüklemektedir. Bu sıkıntıların temelinde kurumsallaşma sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanmaması vardır. Takım oyununda, küme düşen işletmeler ya yok olurlar ya da olduğu yerde sayarlar.

Kurumsallaşmanın önemini daha iyi anlayabilmeniz için bir istatistik örnek daha verebilirim. Türkiye’nin en eski 50 şirketinden kurumsallaşarak dağılmadan 4. kuşağa geçebilen şirket sayısı 3’tür. Ne gülünç bir durum. Bir deyim vardır ‘ kafasına vura vura’ tamda sonuç bunu gösteriyor. Değişen dünya kurumsallığı bize seçme şansı tanımıyor, var olmak istiyorsan başka şansın yok.  Dünya’da başarılı olan tüm şirketlere bakacak olursak; hepsinin ortak noktası kurumsallaşmalarıdır.

Kurumsallık bu kadar önemli iken siz ne yapıyorsunuz? Eğer bir adım atmıyorsanız ya yok olmayı bekliyorsunuz, ya da yerinizde saymaktan memnunsunuz. Benim işletmem de bu sahnede başrol oynasın diyorsanız yol haritanızın ilk durağı kurumsal sürecini başarılı bir şekilde tamamlamış bir ajans olmalıdır. Sizin için irtibat numaralarımızı ve linkimizi hemen buraya bırakıyorum. Bize ulaşın.

İrtibat Numaralarımız:  +90 (506) 096 0 833                                                     +90 (388) 213 0 833                                                         +90 (555) 020 51 51

E-posta Adresimiz :     info(@)tedajans.com                                                                                 Web Sitemiz: https://www.tedajans.com/