Site Haritasının Günümüzdeki Önemi

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Site Haritasının Günümüzdeki Önemi
14.10.2021

SEO denilince pek çok farklı strateji ve uygulamadan bahsetmek mümkün. Ancak site içi çalışma organik trafik artışı için en önemli noktalardan biridir. Tarama botu, onu taramak için sitedeki tarayıcı yazılımını kullanır. Googlebot'lar bir siteyi sayfadan sayfaya kaydırarak keşfeder. Bu satın alma hizmetinden yararlanın. Kullanıcı bir arama yapabilir ve Google, önceden taranmış bu verileri kullanarak bir arama sonuçları sayfası oluşturur. 

Site Haritasının Avantajları

Teknik olarak bir site haritası kullanmanıza gerek olmadığını hemen söyleyeyim.  Bir site haritası kullanmasanız bile, tarama botları sitenizi bulur ve dizinlerine ekler.  Site haritası, sitenizdeki tüm sayfaların bir listesidir. Bu sayede Google botları sitenizdeki her şeyi kolayca bulacaktır. Ayrıca bir site haritası, sayfalarınızdaki bağlamsal bilgiler ve meta veriler içerir. Bu veriler, Google botlarına sayfanızın nasıl düzenlendiğini söyler. Ayrıca sayfanın güncellendiği tarih, ilişkili olduğu diğer sayfalar gibi noktaları da söyler. Bu nedenle site haritası oluşturmayı ihmal etmemeniz önemlidir.

Site Haritasını Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Son derece basit bir işlem olmasına rağmen site çizerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çünkü site haritasına uyması gerekenlere gidecek kişiler var. Ayrıca, tarama dışında bırakılan sayfalar site haritasına dahil edilmemelidir. Bu amaçla, temellerin temel ilkelerinin temeli:

Öncelikle site haritası sisteminin 50.000'den fazla URL adresi içermemesi gerektiğini hatırlatmama izin verin. Görüntüler için oluşturduğunuz haritalarda bu sayı 1000'e düşüyor.

  • Paralel olarak, bir site haritası 50 MB'den fazla olmalıdır.
  • Çok sayıda sayfa tarama bütçesi kullanmak, izlemeye yardımcı olur. Örnek sayfa sayfası, istek listeleri, site ekleme gibi özellikler ekleme.
  • Site haritasına eklediğiniz URL'nin bir hata kodu döndürmediğini unutmayın. Sayfaların taranmasını beklemeyin, aksi takdirde tarama bütçenizi boşa harcamış olursunuz.
  • Benzer şekilli sayfalar da bütçenizi boşa harcar. Bunları ayrıca site haritasından hariç tutmalısınız.
  • Robots.txt aracılığıyla engellendiğiniz bir site haritasına eklenmezsiniz.
  • Çocuklarınızı UTF 8 dosyası olarak unutmamalısınız.
  • Sitenizdeki çok dilli içeriklerde aynı şeyler için ayrı sayfalar kullanmalısınız. Ayrıca, onlardan yararlanmamalısınız.
  • URL adreslerine Türkçe karakterler dahil değildir. Bu haritada başarılı bir şekilde kullanmamalısınız.