Slogan Deyip Geçmeyin!

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Slogan Deyip Geçmeyin!
16/08/2018

Slogan Nedir?

Slogan, bir grup, örgüt veya kurumun amaç ve araçlarını genel olarak tanımlayan bir deyiş veya sözcük topluluğuna verilen isimdir. Slogan sözcüğünün diğer bir adı da mottodur. Birçok ülke, kent, üniversite ve diğer kurumların mottoları bulunur.

Slogan neden önemlidir?

Firma öncelikle markasıyla sonra sloganıyla zihinlerde kalıcı olur. Mesela; “Özgür Ansiklopedi” sloganını tüketiciler duyduklarında zihinlerine hemen "Wikipedia" markası gelir. Sloganlar marka bilinilirliği açısından olmazsa olmazlardandır. Bir firmanın güçlü yapısını simgeleyen faktör sloganıdır. Slogan yalnızca firmalar için önemli değildir. Özel ve kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, hastane ve oteller, toplum kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, spor  kulüpleri, örgütler ve siyasi partiler için de sloganlar büyük önem taşırlar.

 

İyi bir slogan ne yapabilir?

Hedef kitlenizin dikkatini çekmenizi sağlar

Onları ürününüzü satın almaya ikna eder

Markanızı rakiplerinden farklılaştırır

Satışları artırır

Sadakat yaratır

İyi Bir Sloganın Özellikleri

a) İlgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır.

Her insanın bir kişiliği olduğu gibi, kuruluşların da bir kişiliği vardır. Sloganda bunu yansıtmalıdır. Mesajını üstünde taşımalıdır.

b) Özgün olmalıdır. 

Sloganı duyan bir kişinin hemen aklına markası gelmelidir. Ayırt edici özelliği olmalıdır. Eğer başka örnekleri çağrıştırırsa veya bilinen bir slogan kopya edilmişse hiçbir etkisi olmaz, aksine olumsuz bir imaj yaratır.

c) Marka ve yapılan işle bütünlük içinde olmalıdır.

Logonun ya da amblemin hemen altında yazılabilir.

d) Çok uzun olmamalı tek kelimeden de olamaz.

  Yeterli uzunlukta ve etkileyici olmalıdır.

e) Akılda kolayca tutulmalı ve ele alına  ürünü ya da hizmeti çağrıştırılmalıdır.

 

Bir marka ismi için birden fazla slogan üretilebilir. Farklı durumlar, farklı kampanyalar, farklı mesajlar için farklı sloganlar tasarlanabilir. Marka ismi kalıcı iken sloganlar değişkendir. Bu özelliği ile sloganlar zaman içerisinde marka isminin altında yatan özellikleri farklı farklı şekillerde ve farklı hedefler göz önünde bulundurularak iletmeye yardımcı olurlar.

Slogan nasıl satışları artırır?

Elbette ki tüm sloganlar bunu başaramaz. Ama iyi bir slogan hedef kitlenin aklında yapışkan gibi yer eder ve onlara ürün veya hizmetiniz sürekli olarak hatırlatır. Slogan markanız ile ilgili önemli bir mesaj iletir, en azından doğru bir slogan bunu başarmalıdır. Ve hedef kitleniz bilinçli ya da bilinçsiz olarak gördükleri ya da duydukları zaman markanızı düşünür ve onu satın almaya ikna ve motive olur.

Slogan Örnekleri

Arçelik Demek Yenilik Demek

En Değerli Giysiniz Cildiniz

Bir Dünya Markası

Baş Döndüren Işıltılı Saçlar

Hayatın Tadı

Ayılana Gazoz Bayılana Gazoz vs.

Yukardaki slogan örneklerini bilmeyen yoktur. Markası ile devleşmiş sloganlar ve aklımızda hiç şüphesiz kalmıştır. Bunun gibi her markanın kurumun sloganı vardır. Ve bu sloganları bulmak hiçte kolay değildir. Sizin için de en iyi sloganı biz bulalım markanızla bütünleştirelim.