Sosyal Medya Reklamcılığı

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Sosyal Medya Reklamcılığı
19.08.2021

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya reklamcılığı nedir? Sosyal medya reklamcılığı nasıl yapılır?  Bugün ki konumuz yeni çağın reklam şekli olan sosyal medya reklamcılığı. Bundan önce sosyal medya sadece insanların zaman harcadığı ve diğer insanlarla etkileşime geçtiği bir yerdi. Zamanla sosyal medya platformlarının kitleler üzerindeki etkileşimi arttırması sonucunda reklam sektörü de sosyal medya platformuna hızlı bir giriş yaptı. Pandemi sürecinde ise reklamcılığın sosyal medya serüveni çok daha hız kazandı. Peki bu sosyal medya reklamcılığı nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya platformlarında paylaşılan her türlü reklama sosyal medya reklamcılığı denir. Sosyal medya şimdiki zamanda her yaştan insanın zaman geçirdiği bir dünya olmakla beraber, insanlar arasındaki etkileşim hızını da arttırması sebebiyle sosyal medyadan paylaşılan reklamlar istenilen kitleye ulaşmak için harika bir yol sunuyor. Sizin tek yapmanız gereken reklamınızı paylaşacağınız kanalı doğru seçmek.

Sosyal medya reklamcılığı nasıl yapılır?

İlk olarak sosyal medya reklamcılığında hedefinizi belirleyin. Ben bu reklamı neden yapıyorum? Bu reklamı paylaşmamdaki amaç ne? Hedefinizi belirledikten sonra hedef kitlenizi belirleyin. Hedef kitleniz kız mı? Erkek mi? Yaşlı mı? Genç mi? Maddi geliri? Beklentileri? Sizin beklentiler karşılığında ne verebileceğiniz? Vb. hedef kitlenizi belirledikten sonra sıra hedef kitlenizin hangi platformda etkileşim içinde olduğunu bulmaya geldi. Kriterlerini belirlediğiniz kitlenin hangi platformda nasıl şekilde etkileşime geçtiğini anlamalısınız. Eğer gençlere satacağınız bir ürünün reklamını orta yaş ve üstü insanların daha çok vakit geçirdiği bir platformda paylaşırsanız reklamınız başarılı olmayabilir ama gençlerin olduğu bir yerde ürününüzün reklamını yaparsanız ürününüzün fark edilebilirliği artacaktır. Bunlarla beraber bir diğer önemli hususta sizin bütçenizdir. Bu reklama ne kadar harcayabilirsiniz hesaplamalısınız. Ona göre bir reklam oluşturmalısınız. Reklamın tasarımsal tarafından da bahsetmeden geçmeyelim. Reklamı yaparken kaliteli içerikler kullanmalısınız. Kullandığınız görseller kaliteli olmazsa reklamınıza kimse bakmak istemeye bilir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Ne İşe Yarar?

Sosyal medya reklamcılığı ne işe yarar? Neden diğer reklam şekillerini değil de sosyal medya reklamcılığını seçmeliyiz? Sosyal medya reklamcılığının en önemli getirisi az maliyet ile büyük bir kitleye reklamınızı, hızlı bir şekilde duyurmasıdır.  Bunun yanında reklamınızın istatiklerine de ulaşabilirsiniz. Bu istatistikler bir sonraki reklamınız için yol gösterici olabilir.

Sosyal medya reklamcılığında kaliteli işler ile rakiplerinizden 1-0 önde olabilirsiniz.