SOSYAL MEDYADA NE KADAR YER ALIYORSUNUZ?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
SOSYAL MEDYADA NE KADAR YER ALIYORSUNUZ?
01.05.2021

Sosyal medya insanların iletişim kurmak amacıyla başlattıkları bir etkileşimin sonucunda tüm dünyayı kontrol eden bir mecra haline geldi. Aslında her şey, 1971 yılında iki bilgisayarın birbirine e-mail atmasıyla başladı. Sonrasında geliştirilen sistemler, internet ağının hızlanarak ilerlemesi ve bununla beraber teknolojinin büyüyüp yeni yazılımların oluşturulmasıyla ihtiyaçlara cevap verilmeye başlandı. ICQ, MIRC ile iletişimi artırmaya başlamıştık ama günümüzün sosyal medya anlayışı 2000’li yıllar ile hayatımıza girmiş oldu.

Milenyum çağına girdiğimiz 2000 yılıyla beraber ilk girişimleri atılan Facebook 2004 yılında aktif olarak hayatımızda yer almaya başladı. Sonrasında ‘ hadi bana 140 karakter ile fikirlerini anlat’ diyen Twitter geldi. İnsanların bu ilgisini gören yazılımcılar ve geliştiriciler instagram, youtube, pinterest gibi görsel ilgiyi yakalamak için bu mecraları kurdular.

Artık tüm insanlar 7’ den 70’e sosyal medyada vakit geçirir, ticaret yapar hatta yaşar hale geldi. Özellikle Facebook kullanıcı sayısının 1 milyarı geçmesi reklam dünyasında işlerin değişmesine neden oldu. Artık markalar ve firmalar reklam yatırımlarının ciddi kısmını sosyal medya reklamlarına ayırır hale geldiler. Buda göstermektedir ki, geleceğin dünyasını sosyal medya şekillendirecektir.

O halde, gelecek planlarımızı yaparken özellikle firmalar ve markalar bazında şunu belirtmek isteriz ki; sosyal medya planlamalarınıza profesyonel olarak önem vermelisiniz. Sizde Ted Ajans ile çalışarak profesyonel bir sosyal medya yönetimine sahip olmak için hemen bizlerden teklif alabilirsiniz