Üniversite Tercihlerinde Yazılım Bölümü

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Üniversite Tercihlerinde Yazılım Bölümü
09/08/2018

Gelişen teknoloji, ilerleyen sanayi, otomasyon sistemleri vb. gelişmeler bilgi çağında bütün kuralların değişmesine neden oldu . Kurallar ve dünya hızla değişirken, birçok meslek ve meslek gruplarının yok olmasına sebep oldu.

Değişime ayak uyduramayan firmalar bir bir misyonlarını tamamlayıp batarken teknoloji ve bilgiyle entegre çalışıp rüzgarı arkasına alan firmalar ise büyümesini hızlandırarak gereksiz işgücü maliyetlerinden kurtularak verimliliğini ve kazançlarını katladılar.

Dünyada bilgisayar teknolojilerinin neredeyse bütün iş hayatına hakim olmasıyla birlikte bilgisayar yazılımlarının önemi kat be kat artarken, bu yazılımları kodlayacak yazılımcılarda deyim yerindeyse altın pahasına hak ettikleri değeri buldular, buluyorlar, bulacaklar.(iş ve kodlama bilen nitelikli yazılımcılar)

Günümüzde en kolay ve hızlı büyüyen sektörün Yazılım sektörü olduğunu düşünüp;  Dünyanın en büyük 10 şirketinden 7 sinin yazılım yada bilişim alanında olduğunu hesaba katarsak ilerleyen süreçte gelişen yapay zeka ve otomasyon teknolojileri ile yazılımın önemini daha da arttıracağını ve endüstri 4.0 devrimi ile hayatımızın her alanına daha çok hakim olacağını öngörememek büyük bir yanılgı olur.

Üniversite tercihlerini yaparken ağırlıklı olarak bilgisayar teknolojileri  ve yazılım üzerinde tercih yapan kişilerin, diğer meslek gruplarına göre daha avantajlı olduklarını ilerleyen dönemde göreceğiz. Tabi okulun yanında kişinin kendisini geliştirmesi ve severek yazılım yapması yeteneklerini ve öğrenme kabiliyetini daha da arttıracaktır. Bilgisayarla uğraşmayı seviyorum ve kodlama tam bana göre diyorsanız korkmadan bilgisayar teknolojileri bölümlerini tercih edebilirsiniz. Hiç merak etmeyin piyasada nitelikli yazılımcılara çok fazla ihtiyaç var.