Youtube'nin Önemi

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Youtube'nin Önemi
06/08/2018

Youtube nedir? Önce bu soruya biraz değinelim.

Hemen her gün, Youtube'u ziyaret etmeyenimiz yoktur herhalde. En yeni video klipleri izleyebileceğimiz ya da eski zamanlardan bir esinti yaşamak istediğimizde, yüreğimizde ayrı bir yeri olan şarkıları dinleyebileceğimiz, komik videolarla günün stresinden arınmamızı sağlayan, sevdiğimiz sanatçıların kanallarına abone olarak, onların yayınladığı son paylaşımlar hakkında fikir sahibi olacağımız yegane kanal olan Youtube, eğer istersek kendimize ait bir kanal oluşturup, kendi çektiğimiz videoları da yayınlama fırsatı sunuyor.

Toplamda 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Youtube’da bir gün içerisinde 100 milyonlarca saat video izleniyor. Üstelik her yıl, bir önceki yıla göre video sayısı ve süresi de %50 oranında artıyor. Her dakika 300 saatlik video yükleniyor olması ve bu videoları izleyenlerin %60’ının yurt dışındaki kullanıcılar tarafından izleniyor olması da Youtube’un evrensel ölçekteki yaygınlığı hakkında fikir sunuyor. 75 farklı ülkede, 61 farklı dilde hizmet vererek dünyanın en yaygın sosyal mecralarından biri olmayı başaran site, sadece popüler kültür için değil, e-ticaret firmaları için de mükemmel bir pazarlama aracı halini alıyor.

Peki bu Youtube reklamları neden bu kadar önemli? Bir fikriniz var mı?

Bizim bir fikrimiz var buyrun bakalım;

Marka Bilinirliği;

1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunan Youtube, marka bilinirliğini arttırmak ve değer katmak için hazırlanan videolarda pozitif katkı sağlamayı başarıyor. Hedef kitleye en uygun kullanıcılara ulaştırılan video reklamlar, markanın bilinirliği ve güvenilirliği arttırma yolunda oldukça etkilidir. Video içerikler ise ürününüzün özelliklerini ve detaylarını aktarma imkanı sağlarken kullanıcıların ilgisinin de en üst seviyede tutulmasına yardımcı oluyor.

İçerik Pazarlamada Video Desteği;

Bloglar ve diğer sosyal medya ağları, içerik pazarlamanın sadece bir bölümünü oluştururlar. Video içerikler de pazarlamanın bir kolunu oluştururlar. Geniş kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliği ile ürün tanıtımı faaliyetlerini sistemli bir şekilde yürütmek için video pazarlamadan faydalanılabilir, ürün ve hizmetleri anlatan videolarla tüketicilere ulaşılabilir. Video reklamlar üzerinden verilen bağlantılar aracılığıyla da e-ticaret sitelerine kullanıcılar yönlendirilebilir ve böylece site trafiği arttırılabilir.

Biraz da YouTube reklamları ile elde edebileceğiniz faydaları sıralayalım;

  • Görsellik sayesinde dinamik reklam filmi hazırlanarak, daha etkin ve verimli sonuçlar alınabilir.
  • Günün önemli zamanını internet başında geçirmek artık zamanımızın normali olmuştur. Bu nedenle reklam filmleri günün her saatinde kullanıcılar tarafından görülebilmektedir.
  • Sadece bilgisayar değil, mobil cihaz kullananlara da erişilebilir.
  • Tanınırlık ve bilinirliğinizi statik reklamlara çok daha kısa sürede gerçekleştirebilir, reklam ile daha fazla detay ve bilgi paylaşabilirsiniz.
  • Videolar, marka algısını artırır ve daha pozitif bir izlenim yaratır.
  • İçerik pazarlama çalışmalarınızı güçlendirirsiniz.
  • Youtube reklamları ile sitenize trafik sağlayabilirsiniz.
  • Ürünlerinizi daha iyi tanıtabilirsiniz.

Youtube, Google’dan sonra dünyadaki en büyük ikinci arama motoru ve doğru anahtar kelime kullanımlarıyla Youtube üzerindeki aramalarda ürünlerinizi öne çıkartarak, sizde kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz.

Peki son olarak siz Ted Ajans’ın Yotube kanalını hiç ziyaret ettiniz mi?

Naçizane tavsiyemdir, bir bakın derim...