Dizi Önerisi : Mad Man

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Dizi Önerisi : Mad Man
23.03.2020

 

Çin'in Wuhan kentinde çıkan covid-19 diğer adıyla koronavirüs kısa sürede tüm dünyaya yayılarak insanların hayatını etkiledi. Önlem ve tedbir amaçlı insanlar evlerine kapandılar. Bu nedenle evde kalan insanlar için 1960’lı yılların reklam dünyasını ele alan güzel bir dizi önerisi hazırladık.

Madison Caddesi Erkekleri yani Mad Man. Amerika’nın New York eyaleti Madison Caddesinde geçen ve 1960’lı yılların reklamcılık dünyasını ele alan dizi 7 sezon 69 bölümle karşımıza çıkıyor.

Dizide Sterling Cooper Reklam ajansının kreatif direktörü Don Draper, ekibi ve hayatındaki insanlar konu olarak ele alınıyor. 1960’ın Mart ayında başlayan ve Kasım 1970’de yaşananlar ile final yaparak seyirciye veda eden dizi yaşananları kurgusal ve eşsiz bir dille izleyiciye aktarıyor. Dizinin ana karakteri ve Sterling Cooper reklam ajansının kreatif direktörü Don Draper reklamcılığı “Reklamcılık tek bir şeye dayalı: mutluluk. Mutluluk, yeni bir arabanın kokusu. Korkudan arınma. Yol kenarında gördüğün, yaptığın şeyler için sana ‘iyi’ diyen bir billboard. Sen iyisin.” mutluluk olarak tanımlıyor, aşkın ise; “Aşk dediğiniz şey benim gibi adamlar tarafından keşfedildi; kadın çorabı satmak için” reklamcılar tarafından satış amaçlı çıkartıldığını söylüyor. Daha bunlar gibi ilginç ve ilgi çekici repliklerle izleyicisini ekrana kilitleyen dizi insan ilişkilerini, kadınlara bakış açısını, ayrımcılığı ve sosyal hiyerarşiyi en ince ayrıntısına kadar anlatıyor, sona ermiş olsa da tekrar izlemek isteyenler ve henüz izlememiş olanlar için izleyicisini bekliyor.