info@tedajans.com

Kurumsal Kimlik

Profesyonel Tasarımcılar, Markana Özel Kurumsal Tasarımlar.

Referanslarımız
Logo ve slogan
Logo ve slogan
Akılda kalıcılığı sağlar, marka bilinci uyandırır.
Renk ve font
Renk ve font
Olumlu etki yaratmak için tasarlanır.
Kimlik Kılavuzu
Kimlik Kılavuzu
Markanızın kurumsal kimliğinin sürekliliğini sağlar.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik, bir firmanın, vakfın veya kurumun hem şirket içinde hem de şirket dışında davranışını, duruşunu ve imajını temsil eder. Kurumsal kimlik bir kurumun dış ve iç dünyadan görülen yüzüdür. Yani şirketin kimliği olur.

Kurumlarda ortaya çıkabilecek olan kimlik sorunlarını yok eder. Ayrıca iyi tasarlanmış bir kurum kimlikleri, şirketlerin hitap edilen hedef kitlenin ya da müşterilerin gözünde firmaların saygınlığının artmasını, prestij kazanmasını sağlar. Aynı zamanda akılda kalıcı ve etkili bir şekilde oluşturulan kurumsal kimlik firmalar tarafından da beğenildiğinde, müşterilerin gözünde firmalara olan güveni arttırır. Bu şekilde firmaların akıllarda daha çok yer etmesine imkân sağlar.

Kurumsal marka kimlik kazanma sürecinizde Ted Innovation olarak sizlere doğru stratejik adımlarla hizmet verilmektedir. Kendinizi işinin ehli kişilere bırakarak markanızın kurumsal kimlik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Kurum İçi Kurumsal Kimlik

Kurum içi kimlik öncelikle iş ciddiyetini arttırır, şirkete gelip-giden, alışveriş yapan insanlar için oldukça önemlidir. Şirketin kurum içinde kendisini temsil edebilecek kaliteye sahip olması gerekmektedir.

 • Öncelikle farklılık yaratmak isteyen firmaların sade ve firmayı hatırlatan bir logo bulması gerekir. Bununla birlikte şirket içerisindeki her eleman için ayrı bir kartvizit, bloknotlar, belgeleri sunabilecekleri dosyalar, haberleşme, muhasebe belgeleri, dijital materyaller gibi üzerinde logonuzun, sloganınızın, firma isminin ve iletişim bilgilerinin yer aldığı belgelerin öncelikli olarak yapılması gerekmektedir.

Ted Innovation ile kurum içi kurumsal kimliğinizi kazanabilir ve markanızı üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Kurum Dışı Kurumsal Marka Kimlik

Kurum dışı tasarlanan kimlikler ek olarak yapılabilecek bir iştir. Kurum İçi Kurumsal kimliğinizi oluşturduktan sonra kurum dişi çalışmalara başlayabiliriz. Mesela şirket araçlarının üzerine tasarım yaptırılabilir, şirket binası üzerine tabela yaptırabiliriz. Bunun yani sıra dışarıdaki çalışanlarınızın kurumu ve kendini tanıyabilmesi için katalog, broşür gibi belgeler hazırlayabilmekteyiz. Dergi, gazete ve internet gibi alanlarda reklamlar yayınlayabilmekteyiz.

Sizin İçin Kurumsal Kimlik Tasarımı

Yaratıcı hizmetlerde, bir markanın ihtiyaç duyacağı ilk unsur kimliktir. Kurumsal tasarım kimlikleri o markanın karakterini, kişiliğini ve duruşunu belirler. Bununla beraber kurum kimlikleri, markanın bakış açısını, vizyonunu ve rengini tarif eder. İyi bir kurumsal kimlik tasarımı yeniliğe açık ve güçlü tasarım çizgilerini içerisinde barındırmalıdır.

Ayrıca iyi bir kurumsal marka kimlik tasarımı, kolay hazırlanmalı, akılda kalıcı olmalı ve müşteriyi ilk bakışta etkilemelidir. Potansiyel müşterileri, gördükleri ilk anda etkilenecekleri ve kolaylıkla hazırlayacakları bir kurumsal marka kimlik ihtiyacı duyuyorsanız Ted Ajans’ı tercih edebilirsiniz.

İyi bir kurumsal marka kimlik tasarımı:

 • Kolay hazırlanmalı,
 • Akılda kalıcı olmalı,
 • Müşteriyi ilk bakışta etkilemelidir.

Potansiyel müşterileri, gördükleri ilk anda etkilenecekleri ve kolaylıkla hazırlayacakları bir kurumsal marka kimlik ihtiyacı duyan müşterilerimiz için uyguladığımız sistem şu şekildedir;

 • Eksiksiz ve bütüncül uygulama
 • Tarz ve işlevsel fikirler
 • Vizyoner ve yenilikçi tasarım
 • Nitelik ve nicelik açısından kullanışlı ürünler

Bu etkenleri kullanarak etkili çözümlerle temsil edilen markayı logo başta olmak üzere, her türlü kullanımı elde ediyoruz.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Kurumsal kimlik ile marka bilinci oluşturmanın aşamalarını beş temel başlık altında inceleyebiliriz:

 • Bu aşamalardan ilki, kimlik tasarım süreci başlamadan önce yapılacak olan tüm işlerin belirlenip onaylanmasıdır. Firmalar öncelikli olarak nasıl bir çalışma istediklerine karar vermelidirler ki tasarım esnasında uzmanların işini hafifletebilsinler.
 • İkinci aşama zamanlamadır. Bu tasarımlar oluşturulurken belirli bir zamana sadık kalınması gerektiği gibi yaratılacak olan tasarımın günümüze uygun olması ve günümüz beklentilerini karşılıyor olması, firmanın çağdaş kalması bakımından oldukça önemlidir.
 • Üçüncü aşama ise sunum aşamasıdır. Uzmanlar tarafından hazırlanmış olan sunumlar, faaliyete geçmeden önce kesinlikle firma yetkililerinin onayını almaları gerekmektedir.
 • Dördüncü aşama, düzeltme aşamasıdır. Sunumlar yapıldıktan sonra, yetkililer tarafından gerekli görülmüşse, tasarım üzerinde değişiklikler yapılabilir ve tasarım,  firmanın isteğine uygun bir hale getirilir.
 • Son aşama olarak, onaylanan tasarımın gerekli olan tüm alanlarda yayılması ve basılmasıdır. Bu alanda zamanlama ve hitap edilecek kitlenin belirlenmesi büyük önem taşır. Bu faktörlere dikkat edilmezse firma prestij kaybına uğrayabilir veya beklenilen etkiyi göstermeyebilir.

Kurumsal Kimlik Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimlik oluşturma aşamalarında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlar, tasarım yapılırken firmanın her alanda imzası kabul edilebilecek olan öğelere ve hazırlanmalarını kolaylaştıracak olan öğelere incelik verilmesidir.

Bu öğelerin başında her zamanki gibi firmaların logoları gelir. Firma logolarının hiçbir şartta değişmemesi, basılan her ürün ya da zeminde aynı yazı tipi, aynı renk tonu kullanılmasına ve anlaşılabilir olmasına ayrıca dikkat edilmelidir.

Kurumsal kimliği oluşturulması sürecinde firmaların neler istediğini belirlemesi gerekir. Ted Ajans’ta kurumsal kimliği oluşturmadan önce dikkat edilmesi gereken öğeler şu şekildedir;

 • İş planlarını incelemek,
 • Kurumsal marka kimlik amacınızı belirlemek,
 • Kimlik fikirleri yaratma misyonunu ortaya koymak,
 • Kurumsal kimliği oluşturmadan önce müşteriye firmanız ile ilgili sorular yöneltebilirsiniz.

Kurumsal marka kimlik oluşturulurken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer erken faktör ise firmayı temsil edecek olan ana rengi belirlemektir. Bu renk tonu belirlenirken, kurtulun içinde yer alan sektörden, kurumun tarihi değerlerine kadar düşünülmesi gereken çok fazla konu vardır. Aynı zamanda kullanılacak renklerim akılda kalıcı ve etkileyici olmasına, özellikle rakip firmalara herhangi bir düşünce yaratmamasına dikkat edilmelidir. Bu aşamalarla beraber, iyi tasarlanmış kurumsal şirket kimlikler, insanların akılların da kalıcı olacaktır. Bu da firmalara prestij kazandıracaktır.

Kurumsal Kimliği Belirleyen Unsurlar

 • Şirketi Kuran Değerler
 • Ürünün Misyonu
 • Şirketin Kurulma Amacı
 • Kendi Firmanızı Rakiplerimizden Nasıl Ayırıyorsunuz?
 • Şirketi Kuran Değerler
 • Kurumun İnsanlarla Olan İletişimi
 • Firmanızı 3 Kelimeyle Nasıl Tanımlarsınız?
 • Kurumu Özel Kılan Unsurlar
 • Şirketin Ön Planda Olduğu Konular.

Kurumsal Kimlik Oluşturmanın Faydaları

Kimlik oluşturmanın faydaları aşağıdaki maddelerde yer almaktadır;

 • Potansiyel müşterilere verilen şirket izleniminin güven vermesi ve kaliteli bir izlenim yaratması adına önemlidir. Yeni bir firma olunsa dahi, kişilerin kurumlara sektörde gerekli olan yeri açabilmesine imkân sağlar
 •  Yenilikçi ve farklı bir yaklaşım izlenmesi halinde, kişinin markasına göre daha farklı konumda olabilmesine imkân sağlamaktadır.
 • Kurumsal şirket kimlik tasarımında kararlılığın olması durumunda, tasarımın uzun bir süreç boyunca kullanılabilmesi ve marka izleniminin korunabilmesi mümkündür.
 • Kurumsal marka kimlik müşterilerin markayı daha kolay tanıyabilmesini ve satın alma konusunda bu markayı tercih etmesini sağlar.

Bu kapsamda Ted Ajans daima markanızın yanında olup, kurumsal marka kimlik kazanma sürecinde profesyonel adımlar gerçekleştirir.

Başarılı Bir Kurumsal Kimlik Oluşturmak İçin Neler Yapıyoruz?

Başarılı bir kurumsal şirket kimlik için önce kurumsal kimlik analizi yapılmalıdır. Kurumsal kimliğin oluşturulmasında en önemli nokta marka adından sonra şirket logosu oluşturmaktır. Logo tasarımı üzerinde durmak ve güçlü bir logo tasarlamak markalaşma sürecini hızlandırmayı hedefler. Logo tasarımı esnasında logonun sahip olduğu yazı fontları, renkler ve yarattığı etki oldukça önemlidir. Potansiyel müşterilerin ilgi duymasını sağlayacak türdeki logo tasarımları ürün ve hizmetlerin daha çok ilgi görmesini sağlayacaktır. Bu nedenle, logo tasarlanırken bu alanda uzman olan kişilerle çalışmaktayız.

Marka adı, kurumsal kimliğin oluşturulmasında çok büyük önem taşır. Güçlü ve etkileyici bir marka adı belirleyerek başarı elde edebilirsiniz. Marka adı belirlenirken kolay söylenebilir olması ve görsel öğelerle birlikte güzel bir görüntü oluşturulmasına dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda marka isminin akılda kalıcı olması da oldukça önemlidir.

Marka sloganı oluşturulurken, sloganın firmayı en iyi anlatan slogan olması gerekir. Marka sloganın iyi bir şekilde seçilmesi kurumsal kimliğin kuvvetlenmesine katkı sağlar. Kurumsal kimliğin güçlenmesiyle pazar alanlarındaki potansiyeliniz artacaktır.

“Slogan oluşturulurken, akılda itibarlı ve güven oluşturacak terimlerden faydalanmalısınız. Güçlü bir marka sloganı akılda kalıcı olacağı ve ölümlü etki yaratacağı için müşterilerin firmaya olan ilgisini fazlasıyla artmasını sağlayacaktır.”

Kurumsal Kimlik Örnekleri

Firmanın kendini görsel, işitsel ve metin halinde anlatma biçimi insanların gözünde markanın nasıl bir imaja sahip olacağı konusunda önemli rol oynar.  Kurum kimlikleri duruşunu ve kendisini ne kadar etkileyici, güzel bir şekilde yansıtırsa müşterilerde markayı o şekilde algılayıp konumlandırır. Herkesin bildiği pek çok marka kimlik örneği mevcuttur.

 • Örnek olarak Starbucks’ın logosunu ele alalım. Herkesin bildiği gibi Statbucks’ın simgesi de ören bir kadın resmidir. Dolayısıyla bir yerde ören kadın resmi gördüğümüzde aklımıza ilk gelen Starbucks oluyor. İşte birçok marka bu şekilde akılda kalıcı logo, etkileyici slogan, renk veya yazı karakterleri seçerek hedef kitlede doğru algı yaratmayı hedefler.
 • Diğer bir örnek olarak da Puma markasını ele alabiliriz. Puma logosu küçük değişimlerle günümüzde halen kullanılmaktadır. Sembolik bir simgesi ve kalın yazı bileşimi mevcuttur. Aynı zamanda sıçrayan bir puma yer alır. Sıçrayan puma logosu, şirketin güçlü bir kimlik içinde ürünlerini tam anlamıyla özetlemiştir.

Bütün bunlar sonucunda kurumsal şirket kimlik ile birlikte şirket, marka veya kurum insanların zihninde bir yer edinir, tanınır ve kolayca hatırlanır.

Kurumsal Marka Kimliği Oluşturan Ana Öğeler

Kurumsal marka kimlik, pazarlamada bir şirketin duruşunu veya davranışlarını temsil etme şekillerinin tümüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade edebilme şeklidir. Aynı bireylerde olduğu gibi bir şirketin hedef kitlesiyle iletişime geçebilmesi ve kitlenin dikkatini çekebilmesi Ted Ajans için çok büyük önem taşır.

Bu sebeple kurumsal kimliği oluşturan ana öğeler şu şekildedir;

 1. Logo- Slogan: Slogan ve logo tasarımı kurumsal kimliğin oluşturulmasındaki en önemli iki faktördür. Tüketicinin markayla ilgili ilk dikkatini çeken şey markanın logosudur. Birkaç kelimeden oluşan slogan, markanın yaptığı iş hakkında pek çok bilgi verebilir.
 2. Kurumsal Renk ve Font: Renk ve fontlar markanın gölgesi gibidir, markayı bulunduğu her yerde takip eder. Bütün kurumsal renkler kesinlikle belirli bir fikri temsil ediyor olmalıdır. Kurumsal renkler,  sizin müşterilerinize vermek isteğiniz duyguların ve mesajların sembolü olmalıdır. Mutlaka pozitif duygular uyandırmalıdır.
 3. Kimlik Kılavuzu: Bu kitap markanın kimlik kılavuzudur. Bu nedenle son derece önemli bir faktördür. Kılavuza bakan bir kişi markanızın kurumsal kimliğinin nasıl kullanılması gerektiğini hızlı ve kolay bir şekilde anlamalıdır. Sürekliliğin sağlanması için tüm kurallar bu kitabın içinde yer alır.

Kurumsal Kimlik Öğeleri

Sadece logo ve kartvizit ile sınırlı değildir. Profesyonel bir kimlik çalışması için detaylar ve bütün unsurlar kurumsal marka kimlik kılavuzu halinde tarafımızca oluşturulmaktadır. Kurumsal kimliğin güçlenmesini sağlayan çalışmalar müşteri kazanmanıza ve pazarınızın genişlemesine katkı sağlayacaktır. Kimlik unsurlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Logo ve semboller
 • Kurum adı
 • Renk – font
 • Slogan
 • Kurumsal yazı karakteri
 • Yardımcı renk kodları ve renk kodları (siyah, beyaz, gri)
 • Sosyal medya kiti
 • Devam kağıdı ve antetli kağıt
 • E-posta imzası
 • Kartvizit
 • Kurumsal banner
 • Fatura ve makbuz
 • Zarf çeşitleri
 • Sticker

Yukarıdakiler, kurumsal kimliğin ana öğeleri arasında yer alır. Kimlik öğeleri fazlasıyla geniş alanı kapsar. Bunların içinde bloknot, kartlar, tabelalar ve teşekkür, takdir, başarı, katılım, kutlama belgeleri gibi öğelerde yer almaktadır.

Kurumsal Kimliğin Önemi

Günümüzün rekabeti dünyasında markaların dikkat çekebilmesi yani rakiplerinden ayırt edilebilmesi gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmek ise kurumsal marka kimlikten geçer.

“Kurum kimliğinde logodan renk tasarımına kadar her şeyin özenli ve bir kültür çevresinde oluşturulması gerekmektedir. Yani tüm çalışmalar kurumu yansıtacak bir şekilde olmalıdır.”

Diyelim ki eğlenceli kurum olmayı amaçlayan bir marka, eğlence odaklı ürün ve hizmet satma amacıyla oluşturulduysa kurum kimliğini de bu özelliklere yönelik oluşturmalıdır. Renk tasarımıyla, logosuyla, amacıyla, sloganıyla, görüşüyle, kampanya kurgusu ve sosyal medya kitiyle tutarlı olmalıdır. Aynı zamanda Tedajans.com’da tüm bunlar strateji planlayarak uygulanır.

Ted Ajans’ta kurumsal marka kimlik amaçları, değerleri ve insanların gözünde nasıl gözükeceği gibi konularda tüm yönleriyle detaylı bir biçimde analiz edilip, değerlendirilmesi yapılır. Öylesine ve rastgele yapılmış bir kimlik çalışmasının markaya hiç bir katkısı yoktur.

Kurumsal kimlik çok önemlidir çünkü:

 • Kurumsal imaj oluşturmayı sağlar.
 • Kurumsal kimliğini yansıtır.
 • Kurumsal kültür oluşturmayı hedefler.
 • Hedef kitleyle duygusal bağ kurar.
 • Kurumsal algıyı güçlendirir.
 • Rekabette firmayı bir adım öne taşır.
 • Çalışan bağlılığını fazlasıyla arttırır.

Kurumsal Kimlik Türleri

Temel olarak 3 çeşit kurumsal marka kimlik türü mevcuttur:

Bütüncül kimlik, ilgili kuruma ait olan kurumsal kimliğin bütün alanlarda ortak tek bir gösterim şeklinde uygulanan kimliktir. Onaylanan desteklenmiş kimlik ise kuruma bağlı olan şirketlerin faaliyet alanlarının ve ayrı kimliklerinin olduğu ancak arka planda tek bir kuruma bağlı olduğu ve üst kimliğin hissedildiği kurumsal kimlik türüdür.

Marka kimliği ise her bir kurumun farklı kimliklerinin, farklı izlenimlerinin olduğu hatta rekabet içinde olan şirketlerin hepsinin aynı üst kuruma bağlı olduğu kimlik türüne marka kimliği adı verilir.

Kurumsal kimlik çalışmalarımız hakkında daha detaylı bilgi için +90 (553) 467 0 833 bizi arayabilir veya Ted Innovation adres bilgilerimize ulaşarak bizi ziyaret edebilirsiniz.