Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?
07/08/2018

Hedef, pazarlama iletişimi sürecinin en önemli öğesidir ve tüm çabalar ona yöneltilmektedir. 

Hedef kitleyi en genel anlamı ile mesajın ulaşması amaçlanan kişidir.

Hedef kitleyi doğru belirlemek, reklam ve promosyon kampanyalarının nasıl bir çerçevede şekilleneceğini, doğru reklam mecralarının seçimi gibi konularda geri dönüşümü yüksek oranda etkileyecek nokta atışı adımlar atmanızı sağlar. 

Hedef kitlenin doğru belirlenmemesi durumunda, reklam çalışmaları alaka düzeyi düşük profillere yapılacağı için hem gereksiz maliyet doğuracaktır, hem de beklenen sonucun altında kalacaktır.

Peki Biz Doğru Hedef Kitleye Nasıl Ulaşıyoruz?

  • Tahmin Yürüterek ilk etapta elimizde bir veri olmadığı için tahmin yoluyla başlayacağız. Ürün ve hizmetlerimizle kimler ilgilenir. Ürün ve hizmetimiz hangi insanların ne gibi ihtiyacını karşılıyor?
  • Sektörel araştırmalar detaylı bir şekilde incelenir ve bilgi sahibi olunur.
  • Tahmin yürüterek bir hedef kitle aralığı belirledik, daha sonra bu kitle ile ilgili sektörel araştırmaları inceledik. Elimizdeki bu verilere göre bir müşteri profili oluşturalım. Bu oluşturacağımız profil, bu tip insanların beklentilerini nasıl karşılayacağımızla ilgili bize veriler sunacaktır.
  • Müşteri kimliği belirlenir. (yaş aralığı, gelir düzeyi, cinsiyet, eğitim düzeyi…)
  • Rakiplerimizi takip etmemiz her alanda çok önemlidir. Rakiplerimizin hangi kitlelere yöneldiğini takip etmek, müşteri profilimiz ve hedef kitlemizin tahmini tanımlamadan sıyrılıp, doğru hedef kitle noktasına ulaşmasında en önemli rolü oynamaktadır.
  • Sosyal medya sayfamızdaki takipçilerimizin, paylaşımlarımıza olan tepkilerini takip edin. Yorumlar, beğeniler, paylaşımlar vs. Eğer paylaşımlara tepki vermeyen az sayıda takipçimiz varsa gözden geçirmemiz gereken şeyler var demektir.
  • Rakiplerimizin sosyal medya hesaplarını da incelemeyi geçmiyoruz.

Hedef kitlenize ulaşma hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz veya işletmeniz için bir pazarlama danışmanı arıyorsanız, yardım için bugün Ted Ajans uzmanlarıyla iletişime geçin.