E-Ticaret Neden Önemli?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
E-Ticaret Neden Önemli?
05/09/2018

E-ticaret Nedir?

E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

Türkiye’de ve dünyada geleneksel pazarlama yöntemlerine ve satış faaliyetlerine e-ticaret’i de ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir lokasyona ve noktaya satış yapmanın ötesine geçerek, süreçlerine e-ticaret’i de dahil etmeye başlamıştır.

Peki e ticaret size ne gibi faydalar sağlar ;

1-Sektöre Gelişen Teknolojiler Karşısında Hızla Adapte Olursunuz
Çağımız teknoloji çağı. Hızla gelişen teknolojileri takip etmek ve bunları uygulamak reel hayatta oldukça zor ve maliyetli bir süreçtir. Oysa e-ticaret sektöründe durum böyle değildir. Burada gelişen teknolojileri takip edebilir ve oldukça düşük maliyetler ile bu teknolojileri e-ticaret sitenize kurabilirsiniz.

2-Geleneksel Pazarlama Yöntemleri İle Gerçekleştiremeyeceklerinizi E-ticaret Sitenizde Yapmanıza Olanak Sağlar
Geleneksel yöntemler ile satış yapma zorunluluğu maalesef reel hayatta mevcuttur. Oysa e-ticaret sektöründe geleneksel yöntemlerle gerçekleştiremeyeceğiniz satış yöntemlerini, kampanyaları ve indirimleri oldukça kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

3-Pazarlama Alanınızı Geliştirirsiniz
Daha çok hedef kitleye ulaşarak satışlarınızı çok rahat bir şekilde artırabilirsiniz. Bu sayede oldukça uygun fiyatlardan ürün satışı yaparak sürümden kazanma ilkesini şirketinize benimsetebilirsiniz.

4-İşinizin Sunumunu Oldukça Kaliteli Bir Şekilde Yapabilirsiniz
Reel hayatta işinizin tanıtımını ve sunumunu yapmak oldukça zor ve maliyetli bir süreçtir. Sunum yapmak için uygun zamanın belirlenmesi ve hazırlanması gerekir. Oysa internette böyle bir gereksinime ihtiyaç duymazsınız.7 gün 24 saat hazırladığınız sunumları tanıtımları hedef kitlelerinize çok rahat bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

5-Hedef Kitlenizin Ürün ve Hizmetleriniz Hakkında Daha Kolay ve Hızlı Bir Şekilde Bilgi Almasını Sağlayabilirsiniz
E-ticaretin en önemli özellikleri arasında ürün ve hizmetlerinizin oldukça kolay bir şekilde hedef kitleniz tarafından kolayca öğrenilmesi gelmektedir. Bu sayede ekstradan bir çaba harcamadan arz ettiğiniz ürün ve hizmetleriniz müşteriler tarafından detaylı bir şekilde öğrenilmektedir.

6-Müşteri Kitleniz İle Daha Hızlı ve Güvenilir Bir Şekilde İlişkiler Kurmanız Sağlanır
Ulaşılabilir olmak e-ticaretin en önemli artıları arasında gösterilmektedir. Müşteri kitleniz ile sürekli etkileşim içerisinde bulunmak size ve işletmenize oldukça büyük yararlar sağlayacaktır.

7-Zamandan ve Paradan Tasarruf Sağlarsınız
E-ticaretin kazandırdıkları hakkında son maddemiz hemen her faaliyetlerinizde zamandan ve paradan tasarruf etmeniz gelmektedir. Mesela yaptığınız tanıtım çalışmaları internet dünyasında reel dünyaya oranla oldukça ucuz olmaktadır. Bu sayede ekstradan bir pazarlama elamanı çalıştırmayacağınız gibi bu sayede paradan da tasarruf elde etmiş olursunuz.