Influencer Marketing Nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Influencer Marketing Nedir?
27.04.2022

Influencer Marketing Nedir?

Kullanıcıların  deneyimlere ve incelemelere en hızlı şekilde sosyal medya üzerinden ulaştığını fark eden şirketler, yöntemlerini çeşitlendirerek ilgilerini geleneksel reklamcılıktan medya araştırmalarına, ve yeni medyaya kaydırmaya başladılar. Kanaat önderi yani fenomen olarak adlandırılan ve çeşitli sosyal medya ağlarında  yer alan takipçi sayısı yüksek kişi veya hesapların profillerindeki etkileşimleri inceleyerek pazarlama kanallarında gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri olarak değerlendirilmektedir. Markalar, ürünlerini tanıtmak veya belirli bir ürünü öne çıkarmak için bu kanaat önderleri yani takipçileri üzerinde etkili olan fenomenler ile çalışmalar yapmaktadır.

Bu teknik, ağızdan ağıza pazarlama uygulaması olarak kabul edilebilir. Sosyal medya fenomeni olarak tanımlanan bu kişiler, takipçilerine ulaşmak, markalarını anlatmak ve ürünlerini öne çıkarmak amacındadır. Doğrudan gerçek kişilere satmayı amaçlamayan pazarlama yöntemlerini kullanmak, potansiyel müşteriler arasında marka bilinirliği oluşturmaya ve marka güvenilirliği oluşturmaya yardımcı olur. Influencer marketing nedir? sorusundan ziyade etkilimi sorusuna iyi analizler yaparak cevap vermek ve hangi yöntemle ilerleneceğini belirlemek büyük önem taşımaktadır. Gerçek insanların deneyimlerini içerdiği için daha akılda kalıcı olsada yıllardır çok kirletilen bir mecra olduğu da unutulmamalıdır.

Influencer Pazarlama Nedir? Influencer Pazarlama Nasıl Çalışır?

Influencer marketing nedir? Mercedes Benz markası, sevimli Loki Dog ile etkileyici bir pazarlama kampanyası yarattı. 2019 yılı itibari ile 2 milyonu aşkın takipçisi olan Loki isimli sevimli köpek, Mercedes Benz'in en etkili yüzü olarak kullanılmıştır. İlk olarak sahibi Kelly Lund, köpeği Loki'nin fotoğraflarını kendi hesabından paylaşmış ve arkadaşlarından büyük bir ilgi ve ısrarla sonra hesap Loki'ye devredilmiştir. Loki'nin Kelly Lund tarafından yapılan profil sayfası ve Loki'nin vahşi doğadaki fotoğrafları çok ilgi görüyor. İnsanlardan gelen bu ilgiyi fark eden Mercedes Benz şirketi, 2016 yılında Loki ile bir reklam yaptı.

Bu çalışmada, influencer marketing kullanımının en başarılı örneklerinden biri olan Loki ve sahibi Kelly Lund, vahşi doğada 360 derecelik videolar çektiler. Çekimler sırasında Mercedes Benz ile seyahat etti. Videoda Kelly Lund, Loki ile reklamı yapılacak bir Mercedes kullanıyor. Bu örnek influencer pazarlama çalışması, influencer pazarlamasının Instagram sponsorluğundaki kalıplaşmış stratejilerle yönetilmemesi gerektiğini gösteriyor. Bu kampanyada Loki profilinin kullanılması, Loki takipçilerinin potansiyel Mercedes Benz müşterilerine yakın bir profil çekmek içindir. Loki'nin genç ve açık fikirli bir izleyici kitlesi gibi görünen profili Mercedes Benz'in hedef kitlesine çok yakışıyor. Loki'nin profili, reklamı bu kadar sevimli yapan sevimli köpek Loki'nin kullanımı gibi, fragmana taze ve havalı bir atmosfer ekledi.

Influencer marketing nedir? Yalnızca Instagram tabanlı olduğu anlaşılan influencer pazarlama araştırmalarına başka bir boyut katan proje, influencer marketing uygulamalarının Instagram'da nasıl başlayabileceğinin en güzel örneğidir ancak Yaratıcı çalışmalar Instagram'ın ötesinde anlatılabilir.  Markaların Influencer Seçerken Dikkat Ettikleri Noktalar

Marka İle İlgili Bir Profil Seçin

Bu, kampanyanın doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Influencer olarak kullanılan kişinin hedef kitlesi ürüne hitap etmelidir. Buna bağlama diyebiliriz. Hedef kitle ile ürün arasında bir bağlantı varsa doğru hedef kitleye hitap edilecektir. Bu nedenle seçilen influencerın hedef kitlesi, markanın hedef kitlesine benzer olmalıdır.

Influencerlarla Etkileşime Girin Yüksek Hedef Kitleye Ulaşın

Influencer marketing nedir? Influencer olarak kullanılan hesapların hedef kitleye kolay ve yüksek düzeyde erişilebilirliği olmalıdır En hızlı erişim ve kolay ürün tanıtımı. Reach Influencer pazarlaması da en önemli noktalardan biridir. Yüksek katılımlı bir Influencer hesabı ile istenilen kazancı elde etmek mümkündür ancak burada en önemli noktalardan biri, takipçi sayısı ne olursa olsun influencer seçiminde etkileşim sayısının daha önemli olmasıdır. Organik takipçili Instagram profilleri daha fazla etkileşime sahip olurken,  satın alınan takipçilik profiller daha az etkileşime sahip olacaktır.

Etkileyici Pazarlama İle Geleneksel Reklam Arasındaki Fark Nedir?

Influencer marketing nedir? Hepimiz reklamlardan çok gerçek kişilerin tavsiyelerine güveniriz. Bu başlık üç durum karşılaştırılarak ifade edilebilir:

  • Reklamdaki oyuncu, tanıtımını yaptığı ürünün sivilcelere çok iyi geldiğini söylüyor.
  • Otobüste birisi daha önce sivilcesi olduğunu ve ilaçla iyileştiğini söyledi.
  • En iyi arkadaşınız, denediği ve sivilcesi için işe yarayan yeni bir ilaç öneriyor.

Her üç vakada da gerçek insanlar akne ilaçları hakkında konuşuyor. Ama ilk durumda, deneyim icat edilir. Diğer iki hikâyede ise hikaye gerçek. Influencer'lar 4'e ayrılır Influencerlar sosyal medyada 4’türe ayırılır

Mega-Influencer'lar

Bir milyondan fazla takipçisi olan Influencer'lar denir. Bu grup genellikle ünlüleri, bilim adamlarını, politikacıları ve iş adamlarını içerir. Büyük ama renkli bir takipleri var, ancak ilişkileri çok yakın değil. Bu tür hesaplar için reklam maliyetleri çok büyük olacaktır. Örneğin Amerikalı model Kylie Jenner, Instagram'da yaptığı 1 gönderi için 1 milyon USD aldı. Ülkemizde çok yüksek olmasa da yine de oldukça yüksektir

Makro Influencer

100 bin ila 1 milyon arası takipçisi olan bir hesaptır. Ünlülerin daha öngörülebilir izleyicileri var. Ayrıca içerik oluşturmak daha kolay ve daha ucuzdur.

Micro Influencers

Yaklaşık10-100 bin abone aralığında hesaplardır. Takipçilerine en yakın kitle olarak bilinirler. Doğru insanlara ulaşma olasılıkları 7 kat, makro etkileyicilere göre 7 kat daha etkililer.

Nano-Influencers

10k takipçisi olan bir hesaptır. Onlarla kolayca iletişime geçebilirsiniz. Genel olarak takipçileriyle olan iletişimleri daha güçlüdür. Dolayısıyla bu gruba olan güven de en üst düzeydedir. Reklam kampanyaları, mikro influencer kampanyalarından 10 kat daha etkilidir. Maliyet ayrıca mikro ve makrodan çok daha düşüktür.

Influencer Pazarlama Nasıl Uygulanır?

Influencer marketing nedir? Influencer ile hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ürün ve hizmet şeklinde en uygun fiyatlarla, en uygun yerlerde ve en uygun yöntemlerle sunmak için projelendirdiğiniz süreci içeren bir pazarlama stratejisi tasarlayın.

Kampanya Tasarım Adımları

Genel pazarlama kampanyanızla uyumlu iyi bir influencer pazarlama stratejisi tasarlamak için şu adımları izlemelisiniz:

Yapmanız gereken ilk eylem, markanıza ve kampanyanıza en uygun eylemdir. ; Şirket değerleriyle uyumlu ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilecek etkileyicileri belirleyin. Kampanyanız için influencer’ları veya influencer’ları belirledikten sonra onlardan ürününüz veya hizmetiniz için olumlu geri dönüşler alacaksınız. Başka bir seçenek de etkileyicilerin dolaylı olarak içeriği tanıttığı bir reklamcılık yöntemi seçmektir. Ayrıca Influencer'ı tanıtmak için ürün lansmanınıza davet edebilirsiniz.

Influencer Marketing'in Faydaları

Influencer marketing nedir? Yeni müşteriler çekmek veya görünürlüğü artırmak için influencer pazarlama tekniklerini kullanmanın en önemli faydaları şunlardır:

  • Marka bilinirliğini ve dönüşümleri artırın.
  • Üçüncü taraflar aracılığıyla marka güvenilirliğini artırın
  • Web trafiğini veya açılış sayfası yönlendirmelerini artırın.
  • Yeni pazar bölümlerine erişim fırsatları

Üçüncü Taraflar Aracılığıyla Marka Güvenilirliğini Artırma

Influencer marketing nedir? Bir girişimin bir ürünü ağızdan ağıza satması, üçüncü bir taraf aracılığıyla satmasıyla aynı etkiye sahip değildir. Güvenilir kişileri görevlendirmek, ticaretin ilk günlerinden beri bir iş yapma biçimi olmuştur. Influencerlar, 21. yüzyılın yeni beklenti ve normlarının şekillendirdiği son halkadır. Müşterileri etkilemekten sorumlu bu grup ile iyi hazırlanmış içerikler marka güvenilirliğini, markanızı ve dolayısıyla satışlarınızı artırabilir.

Yeni Pazar Segmentlerine Ulaşın

Ürün veya hizmetleriniz için birden fazla influencer kullanarak birden fazla pazarda büyüyebilirsiniz. Yaşa, cinsiyete, coğrafyaya veya sadece zevk ve tercihe göre yeni bir pazarı kapsıyor olsanız bile bu, markanız için büyük bir itici güç olabilir. Yeni pazar bölümlerine dikkat çekmek; Bu sadece artan trafik, itibar ve satışlara yol açmaz, aynı zamanda yeni ürün veya hizmetlerin yaratılmasına da bağlıdır.