Online İtibar Yönetimi Nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Online İtibar Yönetimi Nedir?
27.10.2021

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar yönetimi, internet üzerinden iş yapan tüm kurum ve bireylerin odaklanması gereken konuların başında gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu konsept İnternet'te yaptığınız çalışmalarla kazandığınız itibarı yönetmenize olanak tanır.

Online itibar yönetimi, tüketicilerin marka algısını aktif veya pasif olarak değiştiren çalışmalar bütünüdür. Çevrim içi itibar yönetimi çalışmaları, SEO, sosyal medya ve diğer İnternet içerik çalışmalarını içerir. Aynı zamanda offline kanallarda reklam, kampanya ve tanıtım faaliyetleri ile online itibar yönetimi çalışmaları da yapılabilmektedir. Genel olarak marka imajını koruyan tüm çalışmalar online itibar yönetiminin bir parçası olarak işlenebilir.

Online İtibar Yönetimi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

 

  • Tüketiciler Markalarla İlgili Yorumları Okurlar

Online satın alma yapan tüketicilerin çoğu, hizmet ve ürünlerini tanımak için markanın yorumlarını ve görüşlerini takip eder. Tüketicilerin bu geri bildirimlere dayalı olarak markaya bakış ve yaklaşımları değiştiği için online itibar yönetimi, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemede önemli bir rol oynamaktadır.

 

  • Kötü Yorumlar Tüketicileri Kaçırabilir

İnternet'te marka hakkında çok sayıda olumsuz yorum yapılması ve tüketicilerde olumsuz bir imaj oluşması potansiyel müşterilerin kaçmasına neden olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, tüketiciler bir satın alma işlemi yapmadan önce marka incelemelerini gözden geçireceklerdir. Çok fazla olumsuz yorum ve kötü bir marka imajı, tüketicileri başka alternatifler aramaya yöneltiyor.

 

  • Blog İçerikleri Önemli Bir Yere Sahiptir

Online itibar yönetimi çalışmalarında blog içeriğinin önemi oldukça fazladır. Markanız ve ürünleriniz hakkında ne kadar çok içeriğiniz varsa ve üretirseniz, markanızı tanıtmak için o kadar çok fırsat yaratırsınız. Bu içeriğin organik arama sonuçlarında markanız için önemi tüketicilerin markanızı daha fazla görmesini sağlar. Ayrıca, blog içeriği tüketicilerin değer katmasına yardımcı olur. Ürün tanıtımına ek olarak, kullanım kılavuzları, eğitim içerikleri veya eğlence odaklı içeriklerin oluşturulması tüketicilere değer katabilir.

 

  • Sosyal Medya Etkili Bir Kaynaktır

Sosyal medya pazarlama işlerinde online itibar yönetimi için etkili bir kaynaktır. Sosyal medyada düzenli paylaşımlar bulunmak ve bu kanallara aktif katılım markanız üzerindeki aksiyon miktarını arttırır ve marka imajınızı geliştirecek paylaşımlar yapabilirsiniz. Markanızla ilgili çıkan haberler, müşteri olumlu yorumlarının paylaşılması, blog içeriklerinin sosyal ağlarla entegrasyonu gibi çalışmalar sosyal ağlar üzerinden online itibar yönetimi için etkili çalışmalardır.