Reklam Nedir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Reklam Nedir?
19.08.2021

Reklam

Elbette hepimiz hayatımızda birçok reklam görmüşüzdür. Bazılarımız için reklamlar bir mola arasıyken, bazılarımız için sadece izlediği şeyi bölen birkaç kare ve kimisi içinse asıl izlenmesi gereken odak nokta. Peki reklam nedir? İnsanlar neden reklam yapar? Her reklamın amacı aynı mıdır? Biz bugün ki konumuzda bu üç ana başlığı ele alacağız.

Reklam nedir?

Reklamı TDK “Bir şeyi halka tanıtmak, beğendirmek ve böylelikle sürümünü sağlamak için denenen her türlü yol” olarak tanımlıyor. Reklamlar video, fotoğraf, pankart, sözel olarak birçok şekilde olabilir. Reklamlar insanları bir şeye yönlendirmek amacı ile yapılır. Aslında reklamlar için bir duyuru biçimide diyebiliriz.

İnsanlar Neden Reklam Yapar?

Reklam yapılmasında ki asıl amaç duyurudur. Bir ürün çıkarılırsa reklam ile duyurulur ama bu duyuru yapılırken estetiklik, akılda kalıcılık, ürünün albenisi v.b vurgulanmalıdır. Bir ürünün reklamını yaptığınız zamanki satışıyla, reklamını yapmadığınız zamanki satışı bir olmaz. Reklam ile çok uzaktaki kitlelere de dokunabilir onlara ürününüzü tanıtabilirsiniz. Reklamın sadece uzaktaki insanlara da değil yakınınızdaki insanlara da etkisi vardır. Reklam ile insanların aklında kalmak çok daha kolaydır. Mesela diyelim ki siz bir bardak satıyorsunuz. Eğer birisi sizin ürününüzü bir arkadaşına överse bu da bir reklam olur ve arkadaşı bardak alacağı zaman siz aklına gelirsiniz. Çünkü sizin ürününüz deneyimlenmiş ve tavsiye edilmiştir. Reklamlar aynı zamanda görüş değiştirmek içinde kullanılır. Reklamlar sayesinde markanız veya işletmeniz estetik ve doğru bir profil çizebilir.

 

Her Reklamın Amacı Aynı mıdır?

Her reklamın amacı aynı değildir. Bazısı ürününü sattırmaya yönelik reklamlar yapar. Bazısı akılda kalıcılık için reklam yapar. İşletmenin tamamı ile neye ihtiyacı olduğuna bağlı bir durumdur. Bu sebeple reklam yapmadan önce işletmenizin aslında neye ihtiyacı olduğunu iyi belirlemelisiniz.