Sloganın Gücü

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Sloganın Gücü
07.04.2020

Birçok konuda bahsettiğimiz gibi insanların karar mekanizması yaşanılan deneyimlerden aldığı sonuçlar ile düşünür ve harekete geçer. Yaşadığımız toplumun oluşturduğu değerler, doğrular ve kabul edilir gerçekleri toplu kitleleri etkileme amaçlı reklamcılar tarafından kullanılır. Bu ortak noktaları genel olarak markalar, sloganları ile oluşturur. Nasıl bir logo gördüğümüzde o firma akla gelirse, sloganlarda marka ile bütünleşmesi mümkündür.

Sloganlar, tüketiciler ve firmalar arasındaki etkileşimi kurmak için oluşturulur. Her birey kendi hayata bakış açısı ve kabul ettiği gerçeklerden yola çıkarak firmaların ürünleri ya da servislerini kullanmaya eğilimlidir.

Mesela; Coca Cola’nın ‘’Tadını Çıkar’’, Apple’ın ‘’Farklı Düşün’’ ya da Adidas’ın ‘’hiçbir şey imkansız değildir’’ sloganlarını hatırlamakta fayda var. Kendi alanları ile kullanıcı bağını kurabilecekleri kelimeleri içeriyorlar. Bizde oluşturduğunuz kampanyalarda kelimelerin gücünü kullanıp, sloganlar oluştururuz. Bu sayede güçlü bir bağ kurarız; Bundan dolayı sloganlar, akılda kalıcıdır ve firmanızın misyonu ve vizyonunu net bir şekilde aktarması kolaydır.

Psikolojik pazarlama teknikleri ve taktikleriyle; müşterilerinizi manipüle edip etkileşiminizi arttırmak gerektiğini söyleyemeyiz. Bunun yerine, markanızı ve mesajınızı etkili kullandığınızda, geri dönüşlerin psikolojik etki alanlarının iyi saptanarak harekete geçirmek daha önemli sonuçlar doğurur.

Müşteri deneyimine önem vererek veriminizi arttırabileceğinizi unutmamak gerekir. Kampanya oluştururken, kullanıcıların yerine kendinizi koyduğunuz kadar, potansiyel müşterilerinizin de kendilerini firmanız yerine koyduğunu hatırlayın. Bu bağlamda psikolojik etkileşimi görmezden gelmemekte fayda var.